Повеќе претставници на регулаторни тела од регионот денеска на заедничка. Завршната оценка е дека се уште не е развиена културата на слобода на медиумите. Директорот на агенцијата, Зоран Трајчевски, со позитивен осврт на досегашната работа на оваа институција во изминатите 20 години. Вели, агенцијата и понатаму ќе ги поттикнува медиумите да се држат до новинарските стандарди. Укинувањето на радиодифузната такса и финансирањето од буџетот ќе доведе до нарушување на независноста на агенцијата, дополнува Трајчевски. - Укинувањето на радиодифузната такса и финансирањето од Буџетот значи тотално рушење на независноста на институцијата и ставање под капата на Владата. Ако постоела таква пракса ќе била применета и во другите европски земји. Ова е популистички чин со којшто сакаат да се исполнат предизборни ветувања, за жал и на опозицијата и на позицијата, не водејќи притоа сметка дека се уништува функционирањето на Агенцијата, која претходните 20 години, поради финансиската независност, можеше да ја врши улогата ...
сите 19 | | | веќе видена

Дриблаше како Меси, требаше да биде наследник на ...

Дриблаше како Меси, требаше да биде наследник на ...

Ова е само дел од илјадниците автомобили уништени ...

Навивачите на Интер не забораваат: Овациите што ...

ЕВН: Усогласувањето на броилата почнува од утре – ...

Гратис возење (видео)

Крвава завршница: Пукал во црква каде едно лице е ...

Бројката на првачиња во Штип зголемена за 27 деца ...

Како граѓаните да почувствуваат корист од ...

Кандидатите за градоначалници се обврзаа на фер ...

Груевски: Заплашувањата на СДСМ нема да имаат ...

Без големи ѕвезди почна „Браќа Манаки“

Тлото на Мексико не се смирува. Нов земјотрес со ...

Гербнерих: Луѓето кои сториле тешки кривични дела ...

Проверка на сите вакцинални картони за спречување ...

Во келијата на Игор Југ не бил најден мобилен, се ...

Најбрзиот воз во Кина повторно вози со 350 км/ч

Пет семејства кои владеат со светот (Видео)

Како четата на „Пандев“ го освои и „Филип Втори“…

Како четата на „Пандев“ го освои и „Филип Втори“…

Мајсторијата на Филиповски од слободен удар – ...

Голот на Хасани со кој Шкендија дојде до тешки ...

Бруталниот старт на Жуниор кој донесе до раб на ...

Во кратовската Куклица се одржа трета „Шопска ...

Американци ја тестираа старата руска “лада” ...

ПРОЦЕС: Како до подобар модел на породилно ...

Нимиц најави забрзување на преговорите за името ...

КОДЕКС ЗА ФЕР ИЗБОРИ: Градоначалниците си ветија ...

ЗАЕВ: Македонија има добри односи со соседите ...

ЗАЕВ: Македонија има добри односи со соседите ...

(ВИДЕО) НАПАДИ СО КИСЕЛИНА ВО ЛОНДОН: Повеќе лица ...

Заев: Македонија има подадена рака да продолжи по ...

Ужасно: Бодибилдер се распаѓа од хемија - раката ...

Лацио убедлив кај Верона, Д’Амброзио им донесе ...

Лацио убедлив кај Верона, Д’Амброзио им донесе ...

Амбулантите и клиниките се преполни со пациенти ...

Му се слоши на директорот на фестивалот

Од утре почнува предизборната кампања

Два прекрасни гола – Ибраими и Мишевски за 1-1 во ...