Двајца руски војници биле убиени во артилериски напад на ИСИС на територијата на Деир ез-Зор. Оваа информација ја потврдило руското министерство за одбрана. Наводно биле убиени додека учествувале во конвојот на рускиот Центар за мир во Сирија. Инцидентот се случил во моментот додека сириската војска се наоѓа во голема офанзива која има за цел конечно да го ослободи најголемиот град во источна Сирија, Деир ез-Зор. Гувернерот на провинцијата, Мохамед Ибрахим Самра, рекол во текот на вчерашниот ден во разговор за Reuters , дека очекува владините сили да го пробијат обрачот во рок од 24 до 48 часа. Во исто време пристигнале информации дека некои единици веќе пробиле и се споиле со силите внатре во обиколениот Деир ез-Зор. Последните официјални информации на сириската државна телевизија зборуваат дека војската се наоѓа на 3 километри од градот. Колку ќе потрае битката за градот е тешко да се каже, но сириската војска последните недели реди победа за победа против ИСИС. Победата кај Деир ез-Зор би била од ...
сите 62 | | | веќе видена

(ВИДЕО) Милошоски распали по Бејта, Џафери го ...

Купувачите измамени, гликозен сируп наместо мед ...

Во Македонија највисоки трошоци за судски и ...

Најдобрата еротска ТВ серија во светот,со ...

Препукувања меѓу првиот човек на нафтената ...

Автопати: Изградбата поскапе, а Македонија и Кина ...

Епилог на настаните од „Крвавиот четврток“

Најскандалозниот говор во ОН не бил на Трамп: ...

Најскандалозниот говор во ОН не бил на Трамп: ...

САД: Полицијата уби глувонем маж затоа што ги ...

Анѓушев: Работниците нема бидат отпуштени, лага е ...

Македонија недоволно ги почитува правата на ЛГБТ ...

ВМРО-ДПМНЕ: 800 луѓе ќе останат без работа поради ...

Кривична пријава за градоначалникот на Штип, Илчо ...

Приведен е Игор Југ

Министерот за правда го повика претседателот на ...

Движење за реформи во ВМРО-ДПМНЕ: Членовите сами ...

Заев-Хан: Демократските процеси и реформите во ...

Живот со болната мајка во четири ѕида - Димче од ...

Расправа за законот за јазици

Таравари: Болните од хемофилија наскоро ќе го ...

Слаткаристика, Криско, Гери Никол, Тони Зен… со ...

Сопругот на Јелена ја виде ќеркичката пред ...

Алцхајмерова болест поопасна и од карцином на ...

(ВИДЕО) Најчудна глетка по земјотресот во ...

Утре календарски почнува есента

ВМРО-ДПМНЕ: Бутел не е во приоритетите на СДС

Демиров не е психијатриски случај – му треба ...

Анѓушев: Странските компаниите во Владата ќе ...

Лудо тесто за разни печива (ВИДЕО)

Volvo го прикажа новиот XC40

Дроновите ја најавуваат иднината на медицината во ...

Отворена нова фабрика во Прилеп, Aкомпласт, која ...

(Видео) Се појави трејлерот за втората сезона на ...

Таравари нема да даде оставка од министерската ...

Марина Абрамовиќ за сиромашни

Марина Абрамовиќ за сиромашни

Сугарески: Ќе се реконструира патот Прилеп – ...

Анѓушев: Владата ќе направи сè за „Фени“ да ...