Двајца руски војници биле убиени во артилериски напад на ИСИС на територијата на Деир ез-Зор. Оваа информација ја потврдило руското министерство за одбрана. Наводно биле убиени додека учествувале во конвојот на рускиот Центар за мир во Сирија. Инцидентот се случил во моментот додека сириската војска се наоѓа во голема офанзива која има за цел конечно да го ослободи најголемиот град во источна Сирија, Деир ез-Зор. Гувернерот на провинцијата, Мохамед Ибрахим Самра, рекол во текот на вчерашниот ден во разговор за Reuters , дека очекува владините сили да го пробијат обрачот во рок од 24 до 48 часа. Во исто време пристигнале информации дека некои единици веќе пробиле и се споиле со силите внатре во обиколениот Деир ез-Зор. Последните официјални информации на сириската државна телевизија зборуваат дека војската се наоѓа на 3 километри од градот. Колку ќе потрае битката за градот е тешко да се каже, но сириската војска последните недели реди победа за победа против ИСИС. Победата кај Деир ез-Зор би била од ...
сите 62 | | | веќе видена

Скандал во ОН: Ќерката на претседателот правела ...

ВМРО-ДПМНЕ најави нова ера на конвенцијата за ...

АМЕРИКАНИЗАЦИЈА - ТРЕТ ДЕЛ: Кевин Тајс е новиот ...

„Излези да гласаш” со повик до младите

Шести ден остра дебата за Законот за употреба на ...

МОЌНА ПОРАКА И МОТИВИРАЧКИ ГОВОР НА ГРУЕВСКИ: На ...

(ВИДЕО) 360˚ Заев: Верувам дека Албанците и ...

Кампања „Заедно зборуваме“ за спречување и ...

Почнува 38. Фестивал на филмска камера „Браќа ...

Собранието ја продолжи дебатата за законот за ...

Интервју со Али Ахмети во „Патот кон…“

Интервју со Али Ахмети во „Патот кон…“

Исламисти раниле тројца Руси, па одмаздата ...

Велешкиот театар на фестивал во Јужна Кореја

Како до плата од 500 евра – дебата во 24 анализа ...

Мирјана Најчевска, Јордан Шишовски, Ѓулистана ...

Заев: Во 2018 година Македонија има шанси да ...

Најплатената актерка на светот ја открила својата ...

(Видео) „Ванда Метрополитано“ е новата тврдина на ...

(Видео) „Ванда Метрополитано“ е новата тврдина на ...

Атлетико ја совлада Севиља во директниот дуел за ...

Тотенхем од готово, ќе си направеше вересија

Депеш мод обработка на „Heroes“ од Боуви

Депеш мод обработка на „Heroes“ од Боуви

Рускиот ѕвер тргнува во авантура: Погледнете како ...

Забележал како нешто чудно мрда во тревата, а ...

Пешевска: Законот за јазици за жал стана престиж ...

(ВИДЕО) 360˚ Заев: Очекувам во 2018 Македонија да ...

Попоски: СДСМ со ставање на европското знаме сака ...

Порше ја произведе својата нова јахта која ќе ...

(ВИДЕО) Се изнајмува куќа со необичен поглед

Данев: СДС сака на шверцерски начин да го донесе ...

Груевски: ВМРО-ДПМНЕ беше конзервативна партија, ...

(ВИДЕО) Таравари: Тимот во МЗ ќе продолжи успешно ...

Мајка забележала модринки на своето бебе – ...

Фереро торта – кремаст десерт без печење

Ми се закнуваа со смрт

Виолинист свири додека му го оперираат мозокот ...

(ВИДЕО) 360˚ Заев: Со кој и да се поздравите ...