Фото: Rosey’s mark Сестрите Ина и Росица Паунови од Бугарија, во 2012 година почнаа да ги осознаваат тајните на користењето рози во кулинарството и го создадоа брендот Rosey’s mark. Заедно со шефот Ради Стамболов, во 2014 година почнуваат да произведуваат црно чоколадо со рози, а неодамна и го патентираа. Чоколадото е рачно правено и е прв чоколаден производ со бугарско масло од роза. Подоцна развиваат уште две варијанти од овој производ, млечно и бело чоколадо со рози. Фото: Facebook Освен чоколади, во своето портфолио имаат и слатко комбинирано со рози и чаеви. Како што стои на нивната веб страна, мисијата на Rosey’s mark е да ја промовира улогата на розите во храната преку производите, преку серија на активности, развој на авторски рецепти и популаризација на информациите во врска со можностите за користење на розата во современата исхрана.
сите 6 | | | веќе видена

(Видео) Зидан: Роналдо не го заслужи црвениот ...

Хет-трикот на Фалкао му донесе победа на Монако ...

Видете со што се занимава Џим Кери!

(ВИДЕО) Препорака за филмови денес, 14. август, ...

(ВИДЕО) Препорака за филмови денес, 14. август, ...

(ВИДЕО) Препорака за филмови денес, 14. август, ...

Временските неприлики предизвикаа проблем кај ...

Од една марама, 30 парчиња облека: Немам што да ...

Нејмар со деби гол за ПСЖ (ВИДЕО)

“Кралевите” газат ли газат, Барселона на колена ...

Кои писатели заработуваат најмногу?

Кои писатели заработуваат најмногу?

Кои писатели заработуваат најмногу?

Нови трејлери на филмови и серии што мора да ги ...

Нови трејлери на филмови и серии што мора да ги ...

Нови трејлери на филмови и серии што мора да ги ...

Во драматичен финиш Лацио го совлада Јувентус за ...

ВМРО ДПМНЕ бара одговорност за инцидентот во ...

ВМРО-ДПМНЕ: Таравари молчи за смртта на 25 ...

ВМРО-ДПМНЕ: СДСМ врши класична партизација на ...

Македонските кошаркари му се реваншираа на Косово

Дождот донесе прекин на екстремно високите ...

Пеколно Ел Класико: Измислен пенал, еврогол и ...

Пеколно Ел Класико: Измислен пенал, еврогол и ...

Бодибилдер си го скрши вратот обидувајќи се да ...

Како стружанецот Славчо Попоски ги предвидува ...

Одбележана годишнината од Рамковниот договор под ...

Може ли и јас да поиграм..... (Видео)

Убавина која не сте ја виделе: Видео снимка од ...

Инцидент во партискиот штаб на ВМРО - ДПМНЕ - ...

Разговор со Мухамед Халили – Дали имаме политичка ...

Лицата со оштетен вид и хендикеп ќе гласаат ...

Пред да станат планетарно познати беа само обични ...

Пред да станат планетарно познати беа само обични ...

Моќен старт на Јунајтед

Зврлевски ќе си поднесе оставка – нова финта на ...

ОЛИВЕР СИ УЖИВА ВО СВ.НАУМ: Додека малиот Д.Т. ...

(ВИДЕО) Хасе не успеа да го победи ама затоа го ...

Високите температури ќе ги преполови приносите на ...