Националните уметници кои досега се стекнаа со титулата, ќе останат доживотни корисници на месечен надоместок од државата, дури и по укинувањето на Законот. Ќе имаат право да издадат и монографија за творештвото на сметка на државата во период од една година од денот на престанокот на важењето на Законот, но со одобрение од Министертсвото за култура. Ова се наведува во предлог законот со кој практично ќе се укине целиот закон за национален уметник – а со тоа оваа титула ќе се испрати во историјата . „Се цени дека Законот создава нерамноправен третман меѓу уметниците, а постојат и други механизми на стимулирање на творештвото, како што се државните награди, стекнување на право на месечен надоместок по остварување на право на пензија, стимулативни мерки преку откупи на дела и други тековни форми на стимулирање на творештвото од национален интерес.“ – објаснува Министерството за култура во постапката за укинување на законот. ТВ 24 се обиде да стапи во контакт со уметниците кои се носители на титулата, дел од ...
сите 37 | | | веќе видена

АЛАРМАНТНО: Oгромен пожар на десетина метри од ...

Ова не го можат ни Роналдо ни Меси: Три од три од ...

Напад на жена во близина на Хинду храм во Лондон

Џиновска медуза, „јајце на око“, уловена на ...

Џиновска медуза, „јајце на око“, уловена на ...

(ВИДЕО) Автомобил се удри во група демонстранти ...

Неверојатно добар сочуван римски мозаик откриен ...

ВМРО ДПМНЕ: Хаосот е последица на партизацијата ...

Фестивалот на вино и сирење по четврти пат дел од ...

Платиле лежалки од 50 евра, за да се бањаат во ...

13 граѓански синдикати го пдржаа раководството на ...

Феноменалениот Барди не запира: Нов евро-гол…! ...

Алими упати бомба која Гачевски немаше шанси да ...

Јапонија распоредува проектили ПАЦ-3 во западниот ...

Во Америка целосен хаос! – Десничарите удрија на ...

Страшно невреме со силен дожд и град - улиците ...

Како да го сопреме одливот на млади, умни луѓе во ...

Силјановска : Предлог Законот за јазиците е ...

Пита со тиквици, сирење и гриз (ВИДЕО РЕЦЕПТ)

Патка која хрчи (Видео)

Усеин Болт вечерва во Лондон ја трча последната ...

Усеин Болт вечерва во Лондон ја трча последната ...

Вонредна состојба во Вирџинија поради маршот на ...

Вонредна состојба во Вирџинија поради маршот на ...

Audi S4 доаѓа во ABT верзија

12-ти август Меѓународен ден на младите

Полицаец пукал во седумнаестгодишници, едниот ...

Продолжува собраниската сага за смена на Зврлевски

Иванов се уште не го потпишал ребалансот на ...

Анастасија покажа и повеќе од што требаше

Хасани асистираше, Алими и Жуниор мајсторски ...

Неколку помалку познати факти за пицата

Бугарските пливачи доминантни на Олимпискиот ...

ТЕЖОК ИНЦИДЕНТ ВО СТРУМИЦА: Полицаец застрела ...

Алими ја „собра пајажината“ од голот на Гачевски ...

Гладна лавица одлучила да нападне жирафа. ...

„Објави ме“

„Катимерини“: Софија, Скопје и името

Потврдена лагата на Заев: Фантомите ги нема ниту ...