Велески во психијатриска болница, непознати мотивите за убиството на Французинот


2 копии

Македонецот Панде Велески (36), кој е обвинет дека уби француски турист во ноември лани во Австралија, се обидел да се убие, поради што е во притвор во болница за лица со нарушено ментално здравје. Неговата психичка состојба е причината зошто не се појавил пред суд да даде изјава за трагичниот инцидент, па дури во март годинава сведочел пред судот преку конференциска видеоврска. Тој боледува од шизофренија, па прима и редовно терапија. Kако што „Дневник“ веќе информира, иселеникот од Македонија, кој се лекувал од проблеми со менталното здравје во изминатите години, без причина му забил нож во вратот на Французинот Филипе Џегузо (33) на автопат во Северната Територија во Австралија. Сопругата на Џегузо со маса за пикник го гаѓала убиецот, кој избегал по убиството. Тој првин бегал со својот автомобил, а кога забележал дека го бркаат полициски хеликоптери, го оставил возилото и почнал да бега пеш низ пустината. Таму ја поминал ноќта, а кога полицијата го уапсила утрото, бил гол. Она што досега е познато е дека ...
| | веќе видена | слични

Тој е најголемиот срам за обвинителската фела во Македонија. Под негова заштита се одвиваше најголемиот криминал во историјата на Македонија. Тој дозволи да се воведе неказнивост за најголемите корупциски зделки. За земањето милиони евра од „жутите“. За земањето милиони евра од „Актор“, за да го добие тендерот за патишта. За земањето милиони евра поткуп при реализацијата на проектот „Скопје 2014“. За сокривање на криминалните зделки на власта со Кондоминас. И за земањето поткуп при доделувањето на секој бизнис од владата и злоупотребувањето на функцијата при секоја набавка. Но. освен што воведе неказнивост за повластените, под негова палка се случуваа политички монтираните судски случаи. Таков беше случајот Кежаровски, случајот Рамковски, случајот Љубе Бошковски, случаите Монструм, Сопот, Пуч и многу други. Во негов мандат се случија: загинувањето на Никола Младенов во неразјаснети околности, убиството на Мартин Нешковски, неразјаснетото самоубиство на заштитениот сведок на СЈО Мартин Крпач и многу други ...
| | веќе видена | слични
3 копии

Шеснаесет години по убиството на дописникот на „Вечерње новости„ од Јагодина, Милан Пантиќ, полициската истрага речиси стигна до крајот, собрани се докази за мотивот и кои се нарачателите. Сторителите се од територијата на Белград и од Јагодина, рече претседателот на Комисијата за истрага на убиствата на новинари, Веран Матиќ. Матиќ за порталот Цензоловка изјави дека ова е прв пат една работна група на МУП Србија, да му предаде нанадлежниот обвинител извештај, во кој се наведуваат конкретни имиња на осомничени и нарачатели, како и дефинирање на мотивот за убиството. Новинарот Милан Пантиќ е убиен на 11 јуни 2001 година во Јагодина. Мотивот на убиството има врска со неговата новинарска истражувачка работа, се вели во извештајот за неговото убиство. Loading...
| | веќе видена | слични
5 копии

Денеска е шестгодишнината од протестите против полициската бруталност што избувнаа по убиството на Мартин Нешковски вечерта на 5 јуни 2011 година, за време на прославата на изборната победа на ВМРО-ДПМНЕ, пишува „Мета“. Специјалното јавно обвинителство на почетокот на минатата година го презеде во своја надлежност случајот за убиството на Нешковски, кој, како што информираат оттаму, сè уште е во предистражна постапка. Инаку, полицаецот Игор Спасов, кој беше осуден на 14 години затвор за убиството на Нешковски, е првиот кој беше на распит во Специјалното јавно обвинителство во февруари минатата година. Овој случај стана предмет на работа на СЈО бидејќи убиството на Мартин Нешковски беше дел од прислушуваните разговори што лидерот на СДСМ, сега премиер, Зоран Заев, ги објави во текот на 2015 година. Од „29. бомба“ што Заев ја објави на 5 мај пред две години, се појавија индиции и сомневања дека тогашното раководство на Министерството за внатрешни работи и вработени во МВР, меѓу кои и Дејан Митровски-Урко, ...
| | веќе видена | слични

Останато

Дали процесот за името е пред нова пречка – што значи изјавата на екс-министерот Никос Коѕијас дека нацрт-амандманот на членот 49 од Уставот, предложен од ...
сите 162 | | | веќе видена

Ова го истакна градоначалникот на општина Гостивар, Арбен Таравари на прес конференција посветена на трагичниот настан во кој средношколка го загуби животот. ...
сите 141 | | | веќе видена

Иницијативата Правда за Никола Груевски бара и очекува кривичниот совет внимателно да ги согледа сите факти и аргументи наведени во жалбата на пратеникот ...
сите 98 | | | веќе видена

„Сонувам за хумано утре“ е мотото под кое повеќе здруженија за заштита на животните одржаа протестен марш за да упатат барања да почне примената на хумани ...
сите 75 | | | веќе видена

Триесетдневен притвор добија петте лица осоминичени во случајот на СЈО „Империја“, Јордан Камчев, Цветан Панделески, Ненад Јосифовиќ, Зорица Арсовска и Тодор ...
сите 203 | | | веќе видена

Поради службено отстуство на претседателот на Судечкиот совет Оља Ристова, рочиштето за предметот „Титаник 3“ на Специјалното јавно обвинителство е одложено за ...
сите 70 | | | веќе видена

Исто како и во првиот круг гласање од локалните избори во 2013 година, притисокот и на 7 април, денот на вториот круг, врз членството на ВМРО-ДПМНЕ, вработени ...
сите 193 | | | веќе видена

Собранието го отфрли барањето за расправа за законот за амнестија за осудените за настаните од 27 април. Парламентарното мнозинство не го прифати барањето на ...
сите 151 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Велески во психијатриска болница, непознати мотивите за убиството на Французинот

Од:
До кого (е-маил):
Порака: