Обвинител што го предлага Владата, а го избира Собранието не може да биде независен


Прво двегодишно стабилизирање на состојбата во јавното обвинителство, а потоа можност опозицијата да предложи негов шеф, вети премиерот Зоран Заев во своето последно интервју на Македонската телевизија. Тој порача дека нема да отстапи од она што го кажал во текот на периодот пред и околу предизборната кампања и оти во интерес на независно обвинителство, решението е првиот обвинител да го предложи опозицијата. Поранешниот државен обвинител, адвокатот Љупчо Шврговски, за „Дневник“ вели дека не познава земја во Европа и пошироко каде што државниот јавен обвинител го определува опозицијата. Вели оти ја разбира намерата на премиерот обвинителството да биде професионално во вршењето на својата работа, но не е и интенцијата истото да биде независно. - Според Уставот, обвинителот, односно обвинителството е единствен и самостоен орган, но нигде не е запишано дека е независен. Тој и не може да биде независен, кога е дел и во служба на извршната власт. Него го избира Собранието по предлог на Владата. Единствен ...
| | веќе видена | слични

Пратениците ќе гласаат за разрешувањето на Зврлевски најдоцна до крајот на неделава – дознава ТВ 24 од извори во Владата, каде веќе е стигнато позитивното мислење на Советот на јавни обвинители по ова прашање. Зврлевски без коментар за мислењето на Советот, кој вчера со мнозинство гласови го поддржа предлогот на Владата за негово разрешување. Според извори на Телевизија 24 сите членови на Советот кои беа присутни на вчерашната седница, гласале „за“, единствено претседателот Петар Аневски, бил против, иако тој не сакаше да одговори на новинарски прашања каков бил соодносот на гласовите. Зврлевски, во телефонски разговор со нашата екипа, не сакаше да одговори на прашањата и ни рече да го побараме подоцна. Но веќе при следниот наш обид, неговиот мобилен телефон беше недостапен. Деновиве, кога се очекува Собранието да го разреши Зврлевски од позицијата републички јавен обвинител, дел од медиумите пишуваат дека по неговото заминување, без работа ќе останат уште 40 стручни соработници. Според порталот ...
| | веќе видена | слични

Во Јавното обвинителство на Македонија, а посебно во скопското, владее паника откако сфатиле дека 40 стручни соработници, кои Марко Зврлевски 3 години ги влечел со договори за вработување на 6 месеци, од 1 јули остануваат на улица, без работа, а со тоа ќе се блокира и работата на обвинителствата, пишува порталот Сведок. Најалармантна била ситуацијата во ОЈО Скопје, од каде што ќе заминат над 20 стручни соработници, или како што велат, обвинителството ќе остане без „работниците“. Станува збор за релативно млади луѓе кои волонтирале низ обвинителствата, но кои не успеале да се вработат на распишаните огласи кои се пополнуваа со кадри преку Македонски шуми и со списоци директно правени во општинските комитети на ВМРО ДПМНЕ и ДУИ. За нив, подоцна било најдено „соломонско“ решение, да бидат вработени на одредено време, со согласност на Министерството за финансии и на тој начин, да има кој да ја работи обвинителската работа. Овие стручни соработници, кои за 15-тина дена остануваат на улицa, во овој период ги ...
| | веќе видена | слични
3 копии

Претседателот на Советот на јавни обвинители Петар Аневски повторно кажа дека државниот Јавен обвинител Марко Зврлевски добро си ја вршел работата и го правдаше дека не можел да стигне секаде и да има увид во работата на сите јавни обвинители на кои им е надлежен. Советот на јавни обвинители денеска го прифати барањето на Владата да биде разрешен републичкиот Јавен обвинител Марко Зврлевски, а по седницата Аневски беше прашан дали уште мисли дека Зврлевски е префектен, како што кажа минатата недела, пренесе СДК . „Тоа е мислење. Се изразив можеби многу во суперлатив за обвинителот, инаку е добар обвинител. Секој го дели тоа мислење, мислам дека и мнозинството членови во Советот. Нема забелешка на неговата работата“, одговори Аневски. На новинарско прашање, зошто тогаш беше формирано Специјалното јавно обвинителство како коректив на редовното Јавно обвинителство, претседателот на Советот на јавни обвинители одговори: „Јавниот обвинител не може секаде да стигне. Тој конкретно не работи предмети, туку ...
| | веќе видена | слични
19 копии

Советот на јавни обвинители го прифати предлогот на Владата за разрешување на републичкиот јавен обвинител Марко Зврлевски. Претседателот на Советот на јавни обвинители Петар Аневски денеска изјави дека членовите на Советот со мнозинство гласови позитивно се изјасниле по предлогот на Владата за разрешување на Зврлевски и оти мислењето уште денеска ќе го достават до Владата. Според законот Советот на јавни обвинители мислењето треба да го врати до Владата за потоа предлогот за разрешување да биде испратен до Парламентот. Владата иницираше постапка за разрешување на Зврлевски поради незаконско и ненавремено извршување на функцијата.
| | веќе видена | слични

Со осум гласа „за“ и еден против, Советот на јавни обвинители даде зелено светло за предлогот на Владата за разрешување на досегашниот Републички јавен обвинител Марко Зврлевски. Според процедурите, мислењето на Советот се враќа во Влада, а потоа влегува во Собрание, кое треба да закаже седница за разрешување. Ваквото мислење на Советот доаѓа само по неколку дена откако претседателот на Советот Петар Аневски изјави дека Зврлевски е перфектен јавен обвинител. Но вчера ретерираше, па наместо перфектен го употреби зборот добар. Образложи дека Зврлевски не можел да знае за секој обвинител што работи и да ги држи под контрола „Се изразив можеби многу во суперлатив за обвинителот, а инаку е добар обвинител. Тоа повторно ќе го кажам, секој го дели тоа мислење, мислам и мноинството членови на Советот, дека како обвинител е добар и нема нешто забелешка на неговата работа. Јавниот обвинител ви гарантирам не може точно да врши увид на тие 61 јавен обвинител како постапува во детали, сè да знае конкретно за предметите. ...
| | веќе видена | слични
8 копии

Советот на јавни обвинители на денешна седница со мнозинство гласови го прифати предлогот на Владата на Зоран Заев за разрешување на републичкиот јавен обвинител, Марко Зврлевски. Претседателот на Советот, Петар Аневски изјави дека мислењето ќе го достават до Владата заедно со краткото образложение, а потоа заедно со предлогот за разрешување треба да биде испратено до Собранието. Бидејќи засега нема никакви промени во Советот на јавни обвинители по доаѓањето на СДСМ и Зоран Заев на власт, за оваа одлука гласаа истите тие луѓе за кои Заев велеше дека работат под контрола на ВМРО-ДПМНЕ. Сега се отвора прашањето, како ВМРО-ДПМНЕ го заробило обвинителството кога истите луѓе кои до вчера беа „под нивна контрола“, денеска гласаат за смена на Зврлевски? Дали ова значи дека сето ова време некој друг имал влијание и го заробил обвинителството? Паѓаат во вода сите претходни обвинувања дека обвинителството и судството 11 години биле под заробеништво на ВМРО-ДПМНЕ. Доколку партијата го имала Советот под контрола , тогаш ...
| | веќе видена | слични

Претседателот на Советот на јавни обвнители Петар Аневски не го повлекува мислењето за јавниот обвинител Марко Зврлевски дека бил перфектен во својата работа иако смета дека можеби се изразил повеќе во суперлатив. - Тоа е мислење. Се изразив можеби многу во суперлатив за обвинителот, инаку е добар обвинител. Секој го дели тоа мислење, мислам дека и мнозинството членови во Советот. Нема забелешка на неговата работата, рече Аневски по денешната седница. Советот на јавни обвинители ја прифати иницијативата на Владата за разрешување на Марко Зврлевски, па сега процедурата продолжува во Собранието на Република Македонија каде ќе се бара неговиот наследник.
| | веќе видена | слични
10 копии

Советот на јавни обвинители со мнозинство од 8 гласа „за“ и само еден „против“ на претседателот Петар Аневски го поддржа барањето на Владата за разрешување на државниот јавен обвинител Марко Зврлевски. На седницата не присуствуваа членот Зоран Сулејманов и јавниот обвинител Марко Зврлевски. Макфакс дознава дека Марко Зврлевски доставил мислење до Советот, но во моментот се формулира одговорот до Владата, а медиумите го чекаат излегувањето на Аневски за изјава. Барањето за мислење од Советот стаса минатата недела по одлуката на Владата да побара разрешување на Зврлевски.
| | веќе видена | слични
3 копии

Советот на јавни обвинители го прифати барањето на Владата да биде разрешен републичкиот Јавен обвинител Марко Зврлевски. Според процедурата, Собранието сега треба да го разреши Зврлевски со просто мнозинство од 61 глас, а потоа да распише оглас за избор на нов Јавен обвинител. Владата на 6 јуни одлучи да иницира постапка за разрешување на републичкиот Јавен обвинител Марко Зврлевски и предлогот за разрешување на републичкиот Јавен обвинител поради незаконско и ненавремено извршување на функцијата, согласно законските одредби, го достави до Советот на јавни обвинители на Република Македонија да побара мислење. Наредниот ден, претседателот на Советот на јавни обвинители Петар Аневски рече: „Републичкиот јавен обвинител Марко Зврлевски е перфектен во извршувањето на неговата функција. Немам забелешки на неговото работење”. С. К. ДЕЛЕВСКА
| | веќе видена | слични
повеќе

Останато

,,Пчелите се живи. Ми олесни кога гио видов сателитските снимки , на кои се гледа дека три кошници не се изгорени.” , вели пчеларот Николас Гант. Тој објаснува ...
сите 809 | | | веќе видена

Општина Струга е држава во мало. Има долга традиција на различни вери и етнички заедници, но соживотот секогаш бил по мерка. Вака ја замислувам и нашата земја, ...
сите 80 | | | веќе видена

Не стивнува ширењето на морбилите меѓу населението. Прогласена е епидемија на целата територија на земјава, а бројката на заболени е во постојан пораст. Според ...
сите 295 | | | веќе видена

Полицијата привела едно лице во гласачко место во кумановското село Тромеѓа кое го фотографирало гласачкото ливче, информираат од Општинската изборна комисија ...
сите 229 | | | веќе видена

Според обвинителството , вакви извици можеле да се чујат повече пати во текот на 23 неделниот непрекинат протест . Полицискиот синдикат излезе со остра осуда. ...
сите 65 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Обвинител што го предлага Владата, а го избира Собранието не може да биде независен

Од:
До кого (е-маил):
Порака: