Српското Електростопанство им прати сметки за струја и на бездомници

Српското Електростопанство им прати сметки за струја и на бездомници Српското Електростопанство упати апел до сите потрошувачи кои се уште не ги платиле декемвриските сметки за струја тоа да го сторат што е можно побрзо, при што нема да бидат изземени ниту бездомниците на кои уредно им биле пратени сметки за струја потрошена за јавно осветлување. Жељко Марковиќ, директор на претпријатието ЕПС Снабвудање преку кое се врши наплата, вели дека струјата не е бесплатна и дека сите кои ја користат мораат да ја платат. „Зиме ноќта паѓа порано од вообичаено, па уличното осветлување работи подолго, така што сите оние кои живеат надвор, пред да се посомневаат во висината на пристигнатата сметка, треба да го имаат тоа во вид“, вели Марковиќ за порталот „Њуз“. „За разлика од некои кои по цел ден лежат надвор, нашите работници не беа мрзеливи да ги најдат сите бездомници и лично да им ги врачат овие сметки, иако многумина од нив често ја менуваат адресата“, вели тој. Српското Електростопанство ги демантираше ...
| | веќе видена | слични
2 копии

Иако во САД бездомниците стануваат се повеќе, во Јута во последните пет години нивниот број е намален за 69 отсто и дури се очекува до крајот на годината да нема ниту еден граѓанин без засолниште, пишува "Хафингтон пост". Успехот на државата се должи на примената на посебна програма наречена „Housing Works“, во рамките на која на бездомниците им се даваат практични и постојани станови, но под еден задолжителен услов, тие треба да се добри домаќини и да се грижат за својот стан. Американското Влада објаснува дека целта е постигната без вонредни инвестиции, бидејќи 30 отсто од помошта што тие ја добиваат, се враќаат назад во форма на изнајмување за станот. Програмата сепак постигнува успех, бидејќи за разлика од слични мерки во други држави обезбедување на живеалиште за бездомниците е постојано, а не само за одреден период. Значи дека кога бездомниците ќе се изведат од привремените објекти за сместување и добијат свои станови, многу од нив успеваат да застанат на нозете, да најдат работа и да станат вистински ...
| | веќе видена | слични

Од електростопанството на Србија апелираа до сите потрошувачи да ги платат сметките за струја заклучно со декември и потенцираа дека никој нема да биде поштеден, вклучително и бездомници „на кои уредно им биле доставени сметки за јавно осветлување“. Жељко Марковиќ, директор на претпријатието ЕПС-Снабдување преку кое се врши наплатата, изјавил дека струјата не е бесплатна и дека сите што ја користат мора да платат. - В зимата порано се стемнува поради што уличното осветлување подолго работи. Затоа, сите кои живеат надвор, пред да се посомневаат во износот на добиената сметка, треба тоа да го имаат предвид. И, за разлика од оние кои по цели денови се излежуваат надвор, нашите работници не беа мрзливи. Успеаја да ги пронајдат сите бездомници и лично да им ги врачат сметките и покрај тоа што повеќето од нив често ги менуваат адресите – изјавил Марковиќ. Тој признал дека имало извесни грешки во пресметките и кажал дека секој што ќе се посомнева во износот, може да се жали. - Точно е дека имаше зголемени сметки, ...
| | веќе видена | слични

Останато

Иако не преставува закана по Русија, влезот на Македонија во Алијансата и ЕУ заедницата ќе помогне да се стабилизира историски немирниот дел на Европа, напиша ...
сите 226 | | | веќе видена

Со сведочењето на Сашо Тасевски вечерва во 23 часот заврши целодневното рочиште за настаните во Собранието за 27 април минатата година. Судијката Добрила ...
сите 211 | | | веќе видена

Грчкиот весник „Екатимерини" открива дека по интервенција од Атина македонската државната новинска информативна агенција ја сменила изјавата на премиерот Зоран ...
сите 118 | | | веќе видена

Во текот на вчерашниот ден во 14:00 часот во Куманово на бул.„Октомвриска Револуција“ во близина на крстосницата со ул.„Пионерска“, се случила сообраќајна ...
сите 218 | | | веќе видена

ДА Кристина, можат да живеат поубаво. Затоа ајде на 30 септември да избереме ЗА европска Македонија. За нашите деца, за идните генерации! #ИзлезиЗА
сите 140 | | | веќе видена

Претседателот на Владата на Република Македонија, Зоран Заев оствари средба со претставници и припадници на заедниците на Бошњаци и Горани во Македонија и ...
сите 170 | | | веќе видена

Доколку пратениците од опозицијата одбијат да гласаат за уставни измени во согласност со Преспанскиот договор, во случај на референдумот да има цензус и ...
сите 177 | | | веќе видена

Италијанската филмска дива Клаудија Кардинале и оскаровецот Роџер Дикинс, попладнево пристигнаа во Македонија. Тие се специјални гости на Интернационалниот ...
сите 79 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Српското Електростопанство им прати сметки за струја и на бездомници

Од:
До кого (е-маил):
Порака: