Секс со пријател – да или не?

Границата помеѓу пријателство и “нешто повеќе“ често пати е мошне тенка. Некои сметаат дека пријателството меѓу спротивни полови е невозможна додека па некои се сигурни во спротивното. Имате ли пријател/ка без која не можете да си го замислите животот? После пијана журка се будите покрај него/неа во кревет! И што сега? Факт е дека некои работи нема никогаш да бидат како што биле. Веројатно ќе биде тешко да расчистите што се случило и како понатаму. Кај двајцата ќе се јави чувство на непријатност и прашалник над главата? Кога ќе се најдете во исто друштво ќе ви биде непријатно заради тоа што се случило. Разговорите во доверба за вашиот сексуален живот повеќе нема да можете да ги споделите со него/неа. Едниот може да стане параноичен или пак да сака врска или да се плаши да не очекувате нешто од него. Единствено позитивно е што можеби ќе успеете да одржите пристоен пријателски однос кој нема да се промени ако повремено го зачините со секс?! Ако се сложите со ваков вид на пријателство, важно е да ги утврдите ...
| | веќе видена | слични

 Работниот ден генерално трае 8 часа и признавале или не, една третина од денот го поминувате на работа. Круцијално е да се чувствувате колку што е можно попријатно за денот да помине побезболно и со помалку стресови и нервози. Тоа е можно доколку на работа владее пријатна работна атмосфера, имате добар шеф и најважното – имате пријател на кого може да се потпрете. Еве зошто е особено важно да имате барем еден најдобар пријател на работното место: Тие се клучот за среќа Истражувањето спроведено во 2014 година од страна на мрежата „LinkedIn“ покажало дека 46% од професионалците ширум светот се цврсто убедени дека да се има најдобар пријател покрај себе на работа е важно за личното ниво на среќа и задоволство. Помислата дека таму на работа не е сé така црно и имате барем една личност на која може да се потпрете, да се доверите или да побарате помош делува смирувачки и позитивно. Тоа едноставно ве мотивира да станете од креветот и да се подготвите за работа, колку и да звучи смешно. Да се има пријателско лице ...
| | веќе видена | слични

Неодамна беше објавено истражување на тема секс во тројка. Ќе беше убаво да се прочита академска анализа на ова класично-егзотично сексуално искуство, но во суштина истражувањето е ужасно досадно. Почнува со „На тројките не им е посветено многу стручно внимание“, а набрзо демонстрира и зошто. Во суштина, заклучува дека „резултатите сугерираат дека младите луѓе не ги осудуваат тие кои практикуваат секс во тројка, ама не се доволно мотивирани и самите да се впуштат во тоа“. Ви рековме дека е досадно…Па така, Vice решава да направи свое истражување. Изненадувачки е колку негативен став кон тројките имаат луѓето (особено тие што ги пробале).„Мене сексот и со една личност ми е доволно емотивно и физички комплициран“, вели 53-годишниот Кајл, кој новинарката на Vice го запознала на интернет. Никогаш немал однос со две лица истовремено, но мисли дека тоа би му било „премногу напорно“. Уште полошо, вели дека самиот концепт на секс во тројка не му е нешто посебно возбудлив. „Делува комплицирано и емотивно разлеано. ...
| | веќе видена | слични

Кога одите на интервјуто за работа не се работи само за тоа да одговорите на прашањата. Поентата е да одите понатаму и да поставите и вие некое прашање. На тој начин, не само што можете да оставите впечаток и да изгледате попаметно, туку и да дознаете многу повеќе за работното место како и за компанијата. За прашањата кои ќе ве издвојат од останатите кандидати пишува „Business Insider“: 1. Кои квалитети ги барате во идеалниот кандидат? Можеби постојат посебни деловни или технички вештини кои токму вие ги имате (или немате), а кои се неопходни во таа работа. 2. Што би сакале да се постигне во некоја блиска иднина (месец дена, шест месеци, година дена)? На овој начин покажувате дека сте ориентирани кон резултатите, сакате да знаете што од вас се очекува, и дека сте подготвени да се стремите кон тоа. 3. Можете ли да го опишете тимот со кој би работел/а? Ова прашање докажува дека сте тимски играч, што е клучна компонента за емоционалната интелигенција. 4. Каква поддршка компанијата му дава на тимот за да му ...
| | веќе видена | слични

Постои една изрека која вели: Мора да престанеш да ги наводнуваш мртвите цвеќиња. Ако ја примениме за љубовните врски, тоа наједноставно би значело дека треба да престанеме да инвестираме време, љубов и внимание во нешто што никогаш нема да нè направи вистински среќни. Tажно е кога сме во врска, а постојно се чувствуваме осамено. Впрочем постојат многу луѓе кои се во врска, за да не би биле сами, а на крајот завршуваат уште поосамено од кога биле сингл. Од тука се поставува прашањето: Како да бидеме сигурни дека сме избрале партнер со кој храбро ќе им се спротивставиме на сите животни предизвици? Знае како да ви се радува – тоа е нешто што ќе го забележите во неговите очи секој пат кога ќе постигнете некој успех. Ако партнерот искрено им се радува на убавите нешта кои што ви се случуваат, а не се поврзани со него, со сигурност сте нашле добра личност. Ви дава простор за растење – ова значи дека ве подржува во вашите планови и желбата да одите напред. Сака да успеете во сè што сте замислиле и секогаш е тука ...
| | веќе видена | слични

Овен (21.03 – 20.04) РАБОТА: Доколку барете работа, можете да очекувате конкретна понуда околу средината на неделата. ЉУБОВ: Сите Овни кои барале промена на љубовното поле ќе ја доживеат таа промена оваа недела. ЗДРАВЈЕ: Чувствителна глава и врат. Бик (21.04 – 21.05) РАБОТА: Доколку имате проблем на работа, послушајте го советот на некоја Девица или друг Бик. Тој совет многу ќе ви помогне. ЉУБОВ: Иако би сакале малку повеќе возбуда во врската, оваа недела ќе пројдете без големи проблеми. ЗДРАВЈЕ: Можни се повреди, бидете внимателни. Близнаци (22.05 – 22.06) РАБОТА: Деловната промена ќе се случи кај лицата со униформи. Останатите ќе имаат вообичаена работна недела. ЉУБОВ: Ќе ви недостасува возбуда во врската. Посмелите ќе стапат во тајна врска. ЗДРАВЈЕ: Можни се проблеми со респираторните органи. Рак (22.06 – 22.07) РАБОТА: Можете да очекувате значителна помош од соработниците со кои некогаш сте соработувале. ЉУБОВ: Одлична недела за врска со лицата од воздушните знакови, Вагата има најголема предност. ...
| | веќе видена | слични

Овен Кариера и пари: Овој месец ве очекува динамичен период во кој ќе преовладуваат инцидентите и стресот. Од друга страна, сонцето кое преминува во овен ќе ви донесе сила и авторитет да се справите со сите проблеми. Меркур, исто така лоциран во овен, ќе ги поттикне вашите интелектуални способности. Доколку работите систематски, а не набрзина, тогаш ве очекуваат и неколку успеси во овој месец. Како и да е, април ветува добра заработка. Здравје: Сонцето кое преминува во овен, ќе ви донесе многу енергија, особено во првите две недели од април. Можни се и чувства на истоштеност поради прекумерно работење. Љубов: Со престојувањето на Марс во знакот на овен, месецов воопшто нема да ви биде досадно. Планетата Марс ќе ви „зачини“ сѐ, почнувајќи од односот со вашиот партнер, кој ќе биде пострасвен. Доколку не сте во врска, овој месец ве очекува бурен период кој можеби на крајот на месецот ќе резултира со врска. Совет: Држете се што подалеку од конфликти и инциденти кои може да резултираат со насилство. Бик Кариера и ...
| | веќе видена | слични

Не размислувам премногу за сексот и секс советите по 15 години минати во брак. Дури, еден ден одлучив да малку ја зачинам нашата врска, и испробам некои поинтересни секс совети на интернет. Еве кои вам топло ви ги препорачувам, а кои од нив се целосно губење на времето: Имајте прво секс пред да излезете на состанок Експертите за врска Ден Севиџ во својата книга „Водичот за родителите и секс“ ги прекорува луѓето кои се премногу уморни за да имаат секс. Тој тврди дека излезот не е клучната работа – туку сексот пред него. Прво се колебав, затоа што тоа не ми изгледаше природно. Плус, сакам убаво да се облечам кога ќе излезам со амжит и не бев воодушевена да дојдам некаде и да изгледам како да штотуку сум станала од кревет. Но, погрешив. Се можеше да биде подобро по малку физичка вежба. Всушност, бев многу опуштена и уживав во вечерта без страв дека кога ќе дојдеме дома ќе бидам премногу уморна за секс. Дали би го препорача овој совет? Да 2. Заедно одете да купите секси играчки и веш Иако мажот од прва не му ...
| | веќе видена | слични
2 копии

Само една секунда ви е потребна да фрлите поглед на сликата и да одговорите на едноставното прашање. Значи, што прво забележавте на сликата? 1. Авион 2. Сцена од Петар Пан 3. Река во позадина 1. Авион -Вие сте кретен на квадрат, далеку од нормална личност! Па, дали е можно дека прво нешто што погледнавте од сите работи да биде авионот? И притоа многу потсетува на бомбардерите од Втората светска војна. Па, вам ништо не ви е свето. Вие гарант не ја затворате чешмата кога ги миете забите, најверојатно го имате најнесредениот десктоп, а песокот на мачките го менувате дури кога ќе забележите дека ја имате највалканата тераса што може да постои. Приберете се малку! 2. Сцена од Петар Пан- Со вас, се е во ред! Немаме ништо лошо да кажеме за вас, затоа што оваа слика за момент ве вратила на најубавиот дел од животот – од детството. Секој пат се трудите да направите добри работи за вас, но и за околината и тоа луѓето го ценат. Сакате да фантазирате за убави работи, а тоа е сосем нормално и убаво. 3. Река во позадина ...
| | веќе видена | слични

Досега сте привлекувале само лоши момци и цврсто стоите на ставот дека сите мажи се исти. Но, проблемот можеби лежи во вас самите. Ова се 3-те главни причини зошто постојано започнувате врска со погрешни луѓе… Безусловна љубов е кога можете да бидете, да се чувствувате и да размислувате на свој начин, а партнерот иако можеби не се согласува со вас, ќе ве сака и ќе прифати компромис. 1. Не знаете како да прифатите љубов Доколку сакате само да давате и да ја одржувате еднаквоста во врската, нема да можете да направите место за нов партнер во вашиот живот. Мажите се вљубуваат кога даваат и кога се чувствуваат корисно. Покажете му на потенцијалниот партнер дека ви треба, побарајте помош. Научете да прифаќате конкретни работи, како што се вечери, цвеќиња и подароци, но да возвраќате на апстрактен начин со зборовите „Благодарам“. Не е воопшто тешко. 2. Се однесувате како да не ви треба маж Престанете да инсистирате вие да платите или да ја поделите сметката. Не го спречувајте партнерот доколку сака да ви ја отвори ...
| | веќе видена | слични
повеќе

Останато

Момчето за кое вчера за малку ќе се удавеше скокајќи по крстот, пропаднал во кал. Нему не му се слошило како што првично се мислеше. Како што објави Досие.мк ...
сите 152 | | | веќе видена

Богојавленските чествувања во Охрид продолжија и денеска на Соборот на Свети Јовен Крстител, со капењето на рибарите во Охридското Езеро како продолжение на ...
сите 261 | | | веќе видена

„Доколку (претседателот на Грција) Прокопис Павлопулос го потпише Преспанскиот договор кој не е потпишан од претседателот (на пјРМ) ќе учествува во уставно ...
сите 94 | | | веќе видена

Скандалот на Јелена Карлеуша и фудбалерот Огњен Врањеш никако да стивне, секој ден се појавува нов доказ против пеачката.Пеачката ставајќи на Инстаграм ...
сите 209 | | | веќе видена

Големиот православен празник Богојавление - Водици го одбележа денот ни Македонија со традиционалното положување на светиот крст во студените води. На ...
сите 17 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Секс со пријател – да или не?

Од:
До кого (е-маил):
Порака: