Британската полиција ќе апси за навредливи коментари на „Фејсбук“?!!

Полицијата во британската грофовија Чешир стана цел на жестоки критики откако издаде предупредување за корисниците на „Фејсбук“ да размислат што пишуваат на интернет по терористичките напади во Лондон зашто може да завршат зад решетки, пренесе порталот „Брејтбарт“. - Би сакале да ги потсетиме сите корисници на социјалните мрежи внимателно да размислат што сакаат да кажат пред да напишат на интернет. Иако можеби вие верувате дека вашата порака е прифатлива, другите луѓе може да се навредат и може да се соочите со голема казна или до две години затвор ако се процени дека вашите пораки го прекршиле законот – предупреди полицијата. Потоа следеа многубројни жестоки критики. - Полицијата од Чешир би сакала да ве информира дека иако знаат за 3.000 осомничени терористи што живеат во Велика Британија и кои моментно се под истрага, вклучително и 650 познати џихадисти што се вратиле во земјата откако се бореле за ИД, само бидете свесни дека тие 24/7 го набљудуваат и „Фејсбук“ во случај нечии чувства да бидат повредени ...
| | веќе видена | слични

Колку пати на Фејсбук сте наишле на интересен и забавен квиз кој го решил некој од вашите пријатели, па и вие би сакале да го направите истото за да дознаете која е вашата сродна душа или што сте биле во минатиот живот. Колку и да е забавно на прв поглед, позади невиниот квиз може да се кријат и не толку невини хакери. Имено, неодамна е откриено дека група на хакери ги користат токму овие квизови на Фејсбук за да украдат лични податоци на корисникот. Повеќето од заразените квизови служат за хакерите да украдат податоци и потоа да ги продадат. Но, помал дел од нив е заразен со малвер кој би можел да направи поголема штета. Експертите предупредуваат дека преку квизовите корисниците даваат информации кои после можат да се искористат против нив и може да бидат наведени да кликнат на заразен линк. Линковите треба да се отвораат во посебен прозорец, а не во оној на кој сте логирани на Фејсбук. И на крај, размислете дали треба да кликнете баш на секој квиз кој ќе ви се појави на Фејсбук. Добро би било нешто да ...
| | веќе видена | слични

Фејсбук не е само социјална мрежа, тој стана секојдневие и составен дел од животите на голем број луѓе ширум светот. Од таа причина, многумина се нервираат кога некој од нивните фејсбук пријатели ќе ги отстрани од листата на пријатели без претходно изведтување или предупредување. Многумина од овие корисници не ни знаат која е причината за да го раскинат своето пријателство со некој друг фејсбук корисник. Затоа, програмерите осмислиле апликација “Who deleted me” – “Кој ме избриша“ која што ви овозможува да следите кој ве избришал од листата на пријатели. Апликацијата е достапна на пребарувачите Google Chrome и Mozilla Firefox, а може да се инсталира и на Android и iOS. Начинот на кој работи оваа апликација е многу едноставен. Кога ќе ја инсталирате се локирате преку Фејсбук, а таа ќе ја преземе целосната листа на ваши пријатели. На овој начин, секој пат кога одново ќе го покренете пребарувачот, оваа апликација ќе ја освежува вашата листа на пријатели и ќе ви открие кој од пријателите недостига од таа листа. ...
| | веќе видена | слични

Популарната социјална мрежа Фејсбук патентираше технологија која овозможува преку вашиот паметен телефон да ви се снимаат изразите на лицето за да би можеле да ги следат вашите реакции на различни содржини. Принципот е многу едноставен. Доколку на одредена објавена содржина реагирате позитивно, Фејбук ќе ви нуди повеќе вакви содржини. Патентот е осмислен уште во 2015. година, а потпишан е од страна на софтверската компанија CBI Insight Доколку од порано веќе чувствувате недоверба кон оваа социјална мрежа, оваа новост која ја воведува Фејсбук уште толку ќе ве обесхрабри. Всушност, Фејсбук во тајност развива нова технологија со која буквално ќе можат да ве шпионираат.
| | веќе видена | слични
2 копии

Пакистанскиот суд осудил со смртна казна еден човек поради објавување на богохулна содржина на Фејсбук. Таимоор Раза бил осуден откако на социјалната мрежа во коментарите напишал нешто поврзано со пророкот Мухамед, своите жени и пријателите. Јавниот обвинител кој бил вклучен во случајот верува дека ова е првпат некој да биде осуден на смрт поради активност на социјалните мрежи. Оваа пресуда ги загрижи борците за човекови права, додека Фејсбук уште нема коментари за случајот. Американската компанија во март најави дека ќе испрати специјална работна група во Пакистан за со тамошната влада да разговара за нивните ставови кон богохулните содржини на социјалната мрежа. Од Фејсбук додаваат дека уште сакаат да ја заштитат приватноста и правата на своите корисници. Пакистанскиот премиер Наваз Шариф богохулието го опишал како непростливо дело. Адвокатот на Раза изјави дека Раза, не знаејќи со кого разговара, се впуштил во дискусија за исламот со службеник за борба против тероризмот. Јавниот обвинител изјавил дека ...
| | веќе видена | слични
4 копии

Социјалните мрежи знаат да бидат забавни, но често пати и многу сериозни, ообено кога ќе се постави прашањето за приватноста на нив. Социјалните мрежи знаат да бидат забавни, но често пати и многу сериозни, ообено кога ќе се постави прашањето за приватноста на нив. Ако веќе чувствувате недоверба кон нив, оваа новост која ја воведува Фејсбук уште толку ќе ве обесхрабри. Всушност, Фејсбук во тајност развива нова технологија со која буквално ќе можат да ве шпионираат. Популарната социјална мрежа патентираше технологија која овозможува преку вашиот паметен телефон да ви се снимаат изразите на лицето за да би можеле да ги следат вашите реакции на различни содржини. Принципот е многу едноставен: ако на одредена објавена содржина реагирате позитивно, Фејбук ќе ви нуди повеќе вакви содржини. Патентот е осмислен уште во 2015-та година, а потпишан е од страна на софтверската компанија CBI Insight.
| | веќе видена | слични

Фејсбук во последниве неколку години престана да биде само социјална мрежа, веќе е составен дел од животите на многу луѓе низ светот. Поради тоа, многумина ќе се изнервираат кога некој од нивните Фејсбук пријатели ќе ги отстрани од листата пријатели, без претходно предупредување и објаснување. Многумина ќе се загрижат дали направиле или рекле нешто погрешно, што може да биде и тоа како стресно. Затоа програмерите осмислиле апликација „Who deleted me“, која ви овозможува да следите кој ве избришал од листата пријатели. Оваа апликација е достапна за Chrome и Firefox, но можете да ја инсталирате и на Android и iOS оперативните системи. Начинот на работа на апликацијата е едноставен, кога ќе ја инсталирате се логирате преку Фејсбук и таа ќе ја преземе листата на ваши пријатели. Секој пат кога одново ќе го покренете пребарувачот, ова апликација ќе ја освежува вашата листа пријатели, и ќе ви открие кој од пријателите веќе го нема. За жал, тоа значи дека немате моќ да видите кој ве избришал досега. Loading...
| | веќе видена | слични

На Facebook често може да се видат различни квизови, претскажувачи на иднина или „видовит сервис“ што може да погоди кој ви е сродна душа. Сите овие се забавни алатки на социјалната мрежа, но мора да ги имате лошите последици од тоа во предвид. Позади ваквите забавни квизови се кријат злонамерните хакери , кои ги сакаат вашите лични податоци, од кои подоцна заработуваат добро. Со вашите податоци тие може да ве уценуваат или да ги продадат како маркетинг компанија на црниот пазар. Совет за вас: - Линковите со квизови од ваков калибар е добро да ги отварате во нов прозорец, а не во оној што сте логирани на Facebook - Избегнувајте внесување на e-mail адреса и лозинка за Facebook , и другите профили;
| | веќе видена | слични
5 копии

Социјалните мрежи знаат да бидат забавни, но често се поставува прашањето поврзано со нашата приватност. Ако не им верувате многу, тогаш оваа новост која ја подготвува Фејсбук ќе ве натера да си го избришете профилот. Имено, Фејсбук во тајност развива нова технологија со чија помош ќе може да ве шпионира. Популарната социјална мрежа патентира технологија која овозможува преку паметниот телефон да го сними вашиот израз на лицето за да може да ги следи вашите реакции кон одредена содржина. Принципот е едноставен: ако на некоја објава реагирате позитивно, тогаш социјалната мрежа ќе ви понуди повеќе такви објави. Патентот е измислен уште во 2015 година, а го потпишува софтверската компанија „CBI Insight“.
| | веќе видена | слични
3 копии

Најпопуларната социјална мрежа на светот најави новина која сериозно ги загрижи нејзините корисници, со која сериозно се доведува во прашање приватноста на сите кои ја користат. Имено, Фејсбук развива нова технологија со чија помош ќе може да ве шпионира. Популарната социјална мрежа патентира технологија која овозможува преку паметниот телефон да го сними вашиот израз на лицето за да може да ги следи вашите реакции кон одредена содржина. Принципот е едноставен: Ако на некоја објава реагирате позитивно, тогаш социјалната мрежа ќе ви понуди повеќе такви објави. Патентот е измислен уште во 2015 година, а го потпишува софтверската компанија „CBI Insight“. По овие најави, огромен дел од корисниците преку оваа социјајлна мрежа коментираат дека штом ова ќе биде ставено во функица, веднаш ќе го избришат својот профил.
| | веќе видена | слични
повеќе

Останато

Две недели по распишувањето на претседателските избори, а во исчекување на кандидатот со кој ќе влезе во изборна трка владејачкото мнозинство, „Макфакс“ ...
сите 212 | | | веќе видена

Наглата промена на времето, односно брзиот продор на многу студената воздушна маса која се спушта од Русија од утрешната ноќ како и во сабота ќе услови ...
сите 204 | | | веќе видена

Министерот за здравство, Венко Филипче, најави дека ќе им се исплатата дополнителни финансиски средства на медицинските лица кои останале повеќе од редовното ...
сите 197 | | | веќе видена

“Кога ги започнавме преговорите со ДУИ за нова влада, на првиот состанок Али Ахмети ми кажа дека има две опции : Или да направи коалиција со ВМРО-ДПМНЕ, или ...
сите 153 | | | веќе видена

Дали сте подготвени да платите повеќе за одмор без пластика? Заслужено да уживате, а притоа да придонесувате против загадувањето на животната средина. Тоа е ...
сите 91 | | | веќе видена

Коалиција од 16 американски сојузни држави, предводени од Калифорнија, ја тужи администрацијата на претседателот Доналд Трамп поради неговата одлука за ...
сите 104 | | | веќе видена

Сите одговорни за несреќата кај Ласкарци треба да излезат пред судот на правдата, порачаа денеска од Алијанса за Албанците. Пратеникот на оваа партија Сурија ...
сите 170 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Британската полиција ќе апси за навредливи коментари на „Фејсбук“?!!

Од:
До кого (е-маил):
Порака: