Коста Петров е најчитан македонски автор за 2017

2 копии

Писателот Коста Петров е прогласен за најчитан македонски автор за 2017 година.Манифестацијата „Најчитан македонски автор за 2017 година“ ќе се одржи утре во Градската библиотека „Брака Миладиновци“. Комисијата за прогласување на најчитан македонски автор во мрежата на ЈУ Градска библиотека „Браќа Миладиновци“- Скопје својата одлука ја донесе врз база на резултатите добиени од системот COBISS, за најпозајмуван автор во сите централни библиотеки и подрачни единици на библиотеката. Во рамките на манифестацијата ќе бидат доделени и благодарници на институции и поединци за успешна соработка во 2017 година. Коста Петров е еден од најпродаваните македонски автори. Неговите три книги:„Се гледаме на врвот“, „Стравот“ и „Нашето последно кафе“ се продадени во над 20.000 примероци за помалку од три години.
| | веќе видена | слични

На листата за топ 20 најпродавани книги во 2017 година, која деновиве ја објави онлајн-книжарницата КупиКнига.мк, се најдоа и неколку класици што е показател дека класичната литература поради својата универзална вредност успешно го има поминато тестот на времето и може да биде интересна за читање во секој временски период. Меѓу најчитаните на листата овој пат се најдоа: „1984“ на Џорџ Орвел, „Гордост и предрасуда“ на Џејн Остин, „Станарката на замокот Вајлдфел“ на Ен Бронте, „Ноќ и ден“ на Вирџинија Вулф, „Менсфилд парк“ на Џејн Остин, „Бегалка: Исчезнатата Албертина“ на Марсел Пруст... КупиКнига.мк е прв македонски портал за електронска трговија со книги, кој е, всушност, агрегатор на понудата од речиси сите издавачки куќи во Македонија и во регионот. Во моментов во понудата на КупиКнига.мк се повеќе од 54.000 изданија на македонски, српски, англиски и на албански јазик од најразлични жанрови.Кога ги прашале современите британски и американски писатели, меѓу кои се Норман Мејлер, Ен Пачет, Џонатан Франзен, ...
| | веќе видена | слични
4 копии

Гијом Мисо е најпродаван автор во 2017 година, според листата за топ 20 најпродавани книги што ја објави онлајн-книжарницата КупиКнига.мк. Таа соопшти дека трета година едноподруго книгите на овој француски писател им се најпродавани. За минатата 2017 година првото место на Мисо му припадна за книгата „Девојката од Бруклин“.На второ место меѓу најпродаваните е книгата „Светското зло и беда -наследството на 13 династии на илуминатите“ од авторот Робин де Рајтер, а на третото место повторно е Гијом Мисо со делото „Апартман во Париз“. Само четворица македонски автори се на оваа листа - Венко Андоновски, Александар Алексов, Коста Петров и Олга Синадиновска.КупиКнига.мк е прв македонски портал за електронска трговија со книги, кој е, всушност, агрегатор на понудата од речиси сите издавачки куќи во Македонија и во регионот. Во моментов во понудата на КупиКнига.мк се повеќе од 54.000 изданија на македонски, српски, англиски и на албански јазик од најразлични жанрови.
| | веќе видена | слични

Таа соопшти дека трета година по ред книгите на овој француски писател им се најпродавани. За минатата 2017 година првото место на Мисо му припадна за книгата „Девојката од Бруклин“. На второ место меѓу најпродаваните е книгата „Светското зло и беда -наследството на 13 династии на илуминатите“ од авторот Робин де Рајтер, а на третото место повторно е Гијом Мисо со делото „Апартман во Париз“. Само четворица македонски автори се на оваа листа - Венко Андоновски, Александар Алексов, Коста Петров и Олга Синадиновска. По трите наведени наслови, следни на листата топ 20 на КупиКнига.мк се: 4. „1984“ - Џорџ Орвел 5. „Буквар: читаме и пишуваме латиница“ - Венко Андоновски, Олга Синадиновска 6. „Запишано во ѕвездите“ - Паринуш Сание 7. „Тајна задача: љубов“ - Џули Џејмс 8. „Т.е. љ.у.б.а.м. - тоа е вистината“ - Александар Алексов 9. „Никој не рече дека ќе биде лесно“ - Коста Петров 10. „Ако не постои утре“ - Гијом Мисо 11. „Десет илјади љубовници“ - Едит Равел 12. „Гордост и предрасуда“ - Џејн Остин 13. „Во еден ...
| | веќе видена | слични

Гијом Мисо се најде врвото на листата од топ 20 најпродавани книги за 2017 година на онлајн-книжарницата КупиКнига.мк . На Мисо му припаднаа првото и третото место на листата со книгите „Девојката од Бруклин“ како најпродавана и „Апартман во Париз“ која е трета на листата. На второ место пак е книгата „Светското зло и беда -наследството на 13 династии на илуминатите“ од авторот Робин де Рајтер. Топ 20 листата продолжува по следниот редослед: 4. „1984“ – Џорџ Орвел 5. „Буквар: читаме и пишуваме латиница“ – Венко Андоновски, Олга Синадиновска 6. „Запишано во ѕвездите“ – Паринуш Сание 7. „Тајна задача: љубов“ – Џули Џејмс 8. „Т.е. љ.у.б.а.м. – тоа е вистината“ – Александар Алексов 9. „Никој не рече дека ќе биде лесно“ – Коста Петров 10. „Ако не постои утре“ – Гијом Мисо 11. „Десет илјади љубовници“ – Едит Равел 12. „Гордост и предрасуда“ – Џејн Остин 13. „Во еден момент“ – Гијом Мисо 14. „Станарката на замокот Вајлдфел“ – Ен Бронте 15. „Те нема никаде“ – Јелена Бачиќ Алимпиќ 16. „Ноќ и ден“ – Вирџинија Вулф 17. ...
| | веќе видена | слични

Градската библиотека „Браќа Миладиновци“ од Скопје го прогласи писателот Коста Петров за најчитан македонски автор за 2017 година. Одлуката ја донесе комисија за прогласување на најчитан македонски автор во мрежата на градската библиотека „Браќа Миладиновци“ - Скопје врз база на резултатите добиени од системот ЦОБИСС, за најпозајмуван автор во сите централни библиотеки и подрачни единици на библиотеката. Коста Петров е автор на книгите: „Се гледаме на врвот“, „Стравот“ и „Нашето последно кафе“, кои се продадени во над 20.000 примероци за помалку од три години.
| | веќе видена | слични
2 копии

Коста Петров денеска во Градската библиотека „Браќа Миладиновци“ и официјално ќе биде прогласен за најчитан македонски автор во 2017 година. Во рамки на манифестацијата ќе бидат доделени и благодарници на институции и поединци за успешна соработка во 2017 година. Коста Петров е еден од најпродаваните македонски автори. Неговите три книги „Се гледаме на врвот“, „Стравот“ и „Нашето последно кафе“ се продадени во над 20.000 примероци за помалку од три години. Во 2013 година, престижниот светски бренд Џони Вокер, го прогласи за личност на годината во Македонија. Петров е основач и извршен директор на Пи Ворлд, глобална креативна агенција формирана во Македонија. За својот придонес во индустријата на настани и медиуми двапати се најде на листата на 30 највлијателни луѓе во индустријата за настани на Југоисточна Европа на Конгрес Магазин.
| | веќе видена | слични

Писателот Коста Петров е прогласен за најчитан македонски автор за 2017 година во мрежата на ЈУ Градска библиотека “Браќа Миладиновци”- Скопје. Комисијата својата одлука ја донесе врз база на резултатите добиени од системот ЦОБИСС, за најпозајмуван автор во сите централни библиотеки и подрачни единици на библиотеката. Во рамките на манифестацијата која ќе се случи денеска во Библиотеката “Браќа Миладиновци" ќе бидат доделени и благодарници на институции и поединци за успешна соработка во 2017 година. Коста Петров е еден од најпродаваните македонски автори. Неговите три книги: “Се гледаме на врвот", “Стравот" и “Нашето последно кафе” се продадени во над 20.000 примероци за помалку од три години.
| | веќе видена | слични

Коста Петров е најчитан македонски автор за 2017 година, покажаа резултатите добиени од системот COBISS, за најпозајмуван автор во сите централни библиотеки и подрачни единици на библиотеката, во мрежата на ЈУ Градска библиотека „Браќа Миладиновци“- Скопје. Коста Петров е еден од најпродаваните македонски автори. Неговите три книги:„Се гледаме на врвот“, „Стравот“ и „Нашето последно кафе“ се продадени во над 20.000 примероци за помалку од три години. Наградата Петров ќе ја добие во рамките на манифестацијата „Најчитан македонски автор за 2017 година“ која ќе се одржи утре во Градската библиотека „Брака Миладиновци“. Притоа ќе бидат доделени и благодарници на институции и поединци за успешна соработка во 2017 година.
| | веќе видена | слични

Останато

Во текот на следните неколку денови, поточно некаде до вторник ќе продолжи променливото време со локални послаби врнежи и тоа од дожд на ниските и снег на ...
сите 222 | | | веќе видена

Залудни се обидите на Мицкоски и ВМРО-ДПМНЕ преку неосновани кривични пријави да го блокираат напредокот на државата, се наведува во реакцијата на СДСМ на прес ...
сите 227 | | | веќе видена

Јелена Карлеуша и понатаму е во центарот на вниманието во сите балкански медиуми преку порно скандалот предизвикан од преписките и порно фотографиите кои што ...
сите 169 | | | веќе видена

Според него, спогодбата прво ќе мине во надлежните собраниски комисии, по што како што изјавил за новинарите, ќе кулминира со дебата на пленарна седница. ...
сите 61 | | | веќе видена

Од прогласувањето на епидемијата, досега, се вакцинирани 2.925 деца. Денеска до 13 часот вакцинирани се 181 дете, соопшти Министерството за здравство. За време ...
сите 139 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Коста Петров е најчитан македонски автор за 2017

Од:
До кого (е-маил):
Порака: