Скопски пазар – што доведе до денешната тешка состојба во некогашниот трговски гигант?

4 копии

Додека Скопски пазар се бори со долговите и се мачи да им исплати плата на своите работници, неколку прашања и натаму ја преокупираат јавноста – како е можно некогашниот лидер на пазарот да се соочи со ваква тешка состојба? Како компанијата сега ќе „исплива“ од милионските долгови, кога ја напушти дејноста супермаркети, каде со децении беше препознатлив бренд? Ако се погледне историјатот на Скопски пазар низ годините наназад, очигледно е дека раководството на компанијата презело низа сомнителни и економски неоправдани потези, во кои можеби лежат дел од причините за денешната состојба. Во 2006 и 2007 година Управниот одбор на СП предложил, а Собранието на акционери , во голем дел сочинето од раководните лица, изгласало две одлуки за намалување на основната главнина на компанијата, при што се повлечени повеќе од 14.000 сопствени акции, кои самото раководство претходните години со пари на фирмата ги купило за повеќе од 85 милиони денари. Ваквата одлука – прво да се купат, а веднаш потоа да се повлечат акции за ...
| | веќе видена | слични
2 копии

Проблемите и предизвиците со кои денес се соочува Скопски пазар не изненадуваат и се резултат на повеќе неразумни деловни потези, кои не се навремено третирани од страна на надлежните органи и институции, велат упатените во работењето на компанијата. Од јавно објавени документи на Скопски пазар произлегува дека компанијата во 2007 потрошила значаен износ на парични средства за откуп на сопствени акции, за непосредно по нивното купување – да ги повлече. Од ова се наметнуваат прашања за оправданоста и допуштеноста на овој потег, кој, како што дознаваме, ги поттикнал органите на кривичен прогон против повеќемина актуелни и поранешни раководни лица на Скопски пазар. Што всушност направиле првите луѓе на Скопски Пазар, што овој пат го привлекло вниманието на Јавното обвинителство? Собранието на акционери на Скопски пазар на иницијатива и со поддршка на раководството на компанијата во два наврати во периодот 2006-2007 година повлекло вкупно 14.522 сопствени акции, кои што самата компанија претходно ги купила на ...
| | веќе видена | слични
4 копии

Изминаа сите рокови кои вработените во Скопски пазар им ги поставија на директорите на компанијата околу исплатата на заостанатите плати. Тие и натаму се незадоволни и велат дека и покрај ветувањата од раководството, нивната ситуација не се подобрува. „Платата за јануари ја исплаќаат парцијално, и со тоа само купуваат привремен мир. Веќе јас сум изгубен во бројките. Еднаш земам три илјади, еднаш пет илјади, па со месеци не земам, па пак некоја илјадарка и навистина не вртат во круг, се со цел да ги скротат вработените, кои верувајте, немаат повеќе трпение. Сега еве за јануари плата пуштаат,а придонеси за февруари, и наводно готово, се е во ред, а нема ништо од тоа. Само не залажуваат со ситна пара и мислат дека некој им верува“, револтирано раскажува еден вработен. Скопски пазар на своите вработени им должи уште четвртина од платата за јануари, како и примања за февруари и март, додека придонесите за здравствено осигурување се исплатени за февруари. Ова значи дека работниците можат да се лекуваат, но само ...
| | веќе видена | слични

Останато

Памела Андерсон беше гостинка на синоќешната вечера на фудбалскиот клуб Олимпик од Марсеј , каде се собирала помош за сиромашните деца од градот. наеднаш , во ...
сите 225 | | | веќе видена

Дали потпретседателот на СДСМ Мухамед Зекири прави пуч во ИВЗ или во партијата? Во екот на изборната кампања Зекири бара чистка во неговата матична партија, а ...
сите 365 | | | веќе видена

Како исходот од првиот круг на македонските претседателски избори ќе влијае на политичките елити, на вториот круг, и воопшто на политичката ситуација во ...
сите 290 | | | веќе видена

Почна пријавувањето на болните и изнемоштени лица, кои во првиот круг на претседателските избори биле спречени да се пријават во Општинската изборна комисија. ...
сите 229 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Скопски пазар – што доведе до денешната тешка состојба во некогашниот трговски гигант?

Од:
До кого (е-маил):
Порака: