Разлика во календари: Зошто православната црква го слави Божик на 7 јануари?

6 копии

Додека многумина во САД веруваат дека Божик дошол и поминал, големо христијанско население во светот ќе го слави светиот ден в среда. Заради разликите во каледнарите, 6 јануари за многу православни цркви е Бадник, а Божик се слави в среда. Архимандритот Кристофер Калин, декан на Руската православна катедрала Света Девица заштитничка, објаснува зошто толку христијански цркви го слават Божик подоцна од повеќето други луѓе. – Мнозинството православни цркви низ светот го користат јулијанскиот календар, кој бил создаден под владението на Јулиј Цезар во 45 година пр.н.е., и не го прифатиле Грегоријанскиот календар кој го предложил латинскиот папа Григориј од Рим во 1582 година, вели Калин. Има 13 дена разлика помеѓу двата календари, а грегоријанскиот го прифатиле западните нации. – 25 декември во јулијанскиот всушност паѓа на 7 јануари според грегоријанскиот календар. Или точно кажано, Божик се уште се задржал на 25 декември, што излегува 13 дена подоцна според јулијанскиот календар, објаснва Калнн. За ...
| | веќе видена | слични
2 копии

На Сеправославниот собор кој треба да се одржи догодина во Истанбул се очекува да биде отворено прашањето за редифинирање на Јулијанскиот календар. Според информациите кои кружат во црковните кругови, веќе има предлози да не се прифати Грегоријанскиот календар туку, во рамките на православната црква, да се уточни Јулијанскиот календар. Во 2016 година, се очекува Православната и Римокатоличката Црква да ги отворат разговорите околку празнувањето на Христовото раѓање – Божик во ист ден. Двете цркви треба да се договорат и за ист термин за празнување на Христовото воскресение. МПЦ-ОА, како и поголемиот дел од правoславните цркви се раководи според стариот Јулијански календар, а Римокатоличката црква и дел од православните цркви се водат според Грегоријанскиот календар. Православните христијани, меѓу кои и верниците во Македонија, Христовото раѓање ќе го прослават на 7 јануари. Католиците и дел од православните христијани веќе го одбележаа празникот Божик на 25 декември. МПЦ, заедно со Руската, Српската, ...
| | веќе видена | слични
2 копии

25 декември во јулијанскиот всушност паѓа на 7 јануари според грегоријанскиот календар. Или точно кажано, Божик се уште се задржал на 25 декември, што излегува 13 дена подоцна според јулијанскиот календар Додека многумина во САД веруваат дека Божик дошол и поминал, големо христијанско население во светот ќе го слави светиот ден в среда. Заради разликите во каледнарите, 6 јануари за многу православни цркви е Бадник, а Божик се слави в среда. Архимандритот Кристофер Калин, декан на Руската православна катедрала Света Девица заштитничка, објаснува зошто толку христијански цркви го слават Божик подоцна од повеќето други луѓе. - Мнозинството православни цркви низ светот го користат јулијанскиот календар, кој бил создаден под владението на Јулиј Цезар во 45 година пр.н.е., и не го прифатиле Грегоријанскиот календар кој го предложил латинскиот папа Григориј од Рим во 1582 година, вели Калин. Има 13 дена разлика помеѓу двата календари, а грегоријанскиот го прифатиле западните нации. - 25 декември во јулијанскиот ...
| | веќе видена | слични

Останато

Лидерот на ВМРО-ДПМНЕ Христијан Мицкоски вечерва беше на роденденот на организацијата во Прилеп. Вечерва бев на роденденот на Општинскиот Комитет на ВМРО-ДПМНЕ ...
сите 114 | | | веќе видена

По вчерашната пресконференција на јавните обвинители Јовески и Рускоска на која беше објаснето дека во милионскиот скандал „Рекет“ Катица Јанева била приведена ...
сите 157 | | | веќе видена

Aмериканската амбасада во Скопје целосно ја поддржува одлуката на обвинителството да ги испита сите наводи за корупција и да ги гони како оправдани, засновани ...
сите 263 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Разлика во календари: Зошто православната црква го слави Божик на 7 јануари?

Од:
До кого (е-маил):
Порака: