Зошто петлите кукурикаат рано на сабајле?

Поради биолошкиот часовник, пред се’. Петлите обично почнуваат да кукурикаат два часа пред да зазори. До неодамна, никој не знаеше зошто тоа го прават пред да се раздени.Бидејќи петлите кукурикаат и во другите делови на денот, се чинело поверојатно дека нивното утринско огласување е резултат на реакција на некои надворешни надразби, како што се звуци или светлина, отколку на некои внатрешни биохемиски процеси.Конечно, и науката се вклучи во откривање на причините на оваа појава. Научници од Универзитетот во Нагоја, Јапонија, изолирале две групи на петли. Едната група 12 саати била изложена на силно осветлување и 12 саати на пригушено светло. Втората група постојано била во услови на пригушено осветлување.Првата група почнувала да кукурика пред “зората“, како што и се очекувало, но тоа го направила и втората група која немала никакви светлосни најави кои би ги потсетиле на разденувањето. Како поминувал денот, времето во кои петлите од втората група кукурикале станувало се’ понеточно.Научниците дошле до ...
| | веќе видена | слични

Останато

Бегалец но и пратеник со добра плата е во моментов Никола Груевски. Иако полицијата го бара со потерница, поради изречената казна од две години, тој се уште го ...
сите 305 | | | веќе видена

Она што се случуваше вчера околу седиштето на ВМРО-ДПМНЕ беше класична политичка хајка организирана од Зоран Заев и Оливер Спасовски. ВМРО-ДПМНЕ беше вчера под ...
сите 140 | | | веќе видена

Кризниот штаб против промена на Уставот, распуштање на Собранието и распишување избори „Македонија-блокира“ и Координативното тело на дијаспората во Европа ...
сите 101 | | | веќе видена

– Политичкиот прогон во Република Македонија од ден за ден завзема се поголеми размери. Полициската хајка која се одвиваше во текот на вчерашната вечер ...
сите 80 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Зошто петлите кукурикаат рано на сабајле?

Од:
До кого (е-маил):
Порака: