Зошто не ви е потребно шише за да се напиете добро вино

Виното во картонска кутија можеби не го нуди извонредниот начин на точење. Но е многу подобро одколку што беше претходно. Еве што чуствуваме за виното: Тоа не е нешто со кое сме опседнати. Коктели да. Исто како и со шкотското виски, коњак, бурбон, ирско виски. Но сите тие се луксуз, награда, морков на крајот од стапот. Половина од задоволството доаѓа само од тоа што ги гледаме. Но виното е зачин, како солта. Тоа е суштинско но не е нешто кое треба да се смета за фетиш. Квалитетни вина, се оние добри и вкусни кои не треба да се чуваат со години во некој правлив подрум. Ова значи дека, теоретски, можат да бидат извадени од скапите стаклени шишиња со плутени тапи. Додека уживаме во риуалот на отворање на плутените тапи доволно долго, ни нудат нешто подобро, со што загубате лесно и брзо ќе ја преболиме. Како вино во картонска кутија. Постојат европски тип на кутии, кои во суштина се како тетрапак млеко, кои одлично го задржуваат воздухот надвор, еднаш штом ќе се отворат. За среќа постојат и ...
| | веќе видена | слични

Останато

Британската премиерка Тереза ​​Меј изјави дека обидите на некои пратеници да го одложат излегувањето на земјата од ЕУ, користејќи парламентарни процедури, не ...
сите 189 | | | веќе видена

Претпладне ќе има врнежи од дожд и снег и на пониските места, а ќе бидат пообилни во источните делови. Попладне облачноста делумно ќе се намали и врнежите ...
сите 185 | | | веќе видена

Грчкиот парламент денеска ја почна дебатата за Договорот од Преспа, со кој треба да се стави крај на 27-годишниот спор за името помеѓу Грција и Македонија и ...
сите 38 | | | веќе видена

За тоа што се случува во Грција и кои се шансите Договорот од Преспа да помине во грчкиот парламент, за 1ТВ зборуваше новинарот Фиљос Стангос од Солун, кој е и ...
сите 234 | | | веќе видена

На големиот христијански празник Богојавление-Водици, по одржувањето на богослужбата од страна на отец Димитрие Павлески, во црквата „Св. Никола“ во Подгорци, ...
сите 127 | | | веќе видена

Во Мала Преспа традиционално сите села фpлаат крcт во Преспанското Езеро. Ниту студенoто време ниту, пак, уште поcтудената вода не ги спречи повеќето верници ...
сите 204 | | | веќе видена

Секс скандалот меѓу Јелена Карлеуша и Огњен Врањеш никако не стивнува, но во меѓувреме не стивнуваат и новите имиња од српската сцена со кои што Оњен имал ...
сите 101 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Зошто не ви е потребно шише за да се напиете добро вино

Од:
До кого (е-маил):
Порака: