Зошто не ви е потребно шише за да се напиете добро вино

Виното во картонска кутија можеби не го нуди извонредниот начин на точење. Но е многу подобро одколку што беше претходно. Еве што чуствуваме за виното: Тоа не е нешто со кое сме опседнати. Коктели да. Исто како и со шкотското виски, коњак, бурбон, ирско виски. Но сите тие се луксуз, награда, морков на крајот од стапот. Половина од задоволството доаѓа само од тоа што ги гледаме. Но виното е зачин, како солта. Тоа е суштинско но не е нешто кое треба да се смета за фетиш. Квалитетни вина, се оние добри и вкусни кои не треба да се чуваат со години во некој правлив подрум. Ова значи дека, теоретски, можат да бидат извадени од скапите стаклени шишиња со плутени тапи. Додека уживаме во риуалот на отворање на плутените тапи доволно долго, ни нудат нешто подобро, со што загубате лесно и брзо ќе ја преболиме. Како вино во картонска кутија. Постојат европски тип на кутии, кои во суштина се како тетрапак млеко, кои одлично го задржуваат воздухот надвор, еднаш штом ќе се отворат. За среќа постојат и ...
| | веќе видена | слични

Останато

Нашиот јазик и нашето културно наследство се македонски. Тоа го потврдуваме со договорот. Како Македонци ќе влеземе во НАТО и како Македонци ќе чекориме во ЕУ. ...
сите 60 | | | веќе видена

Изјавите на претставниците на власта дека цензусот и не бил така битен за конечниот резултат на претстојниот референдум значат дека политичката борба ќе ...
сите 301 | | | веќе видена

Овен   Ќе успеете да направите промени во вашиот љубовен живот. Во попладневните часови ќе имате прекрасна средба со вашите пријатели. Дајте шанса на секого да ...
сите 53 | | | веќе видена

Премиерот Зоран Заев на денешната средба со претседател на словенечкиот Државен збор на Дејан Жидан ги истакна исклучително високите пријателски односи со ...
сите 41 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Зошто не ви е потребно шише за да се напиете добро вино

Од:
До кого (е-маил):
Порака: