Велосипедист почина од срцев удар на трката Париз-Рубе


3 копии

Белгискиот велосипедист Мишел Гулертс почина на 23-годишна возраст од срцев удар за време на трката Париз-Рубе. Гулертс падна по 110 извозени километри од 237 километри долгата трка. Тој бил во бессознание кога пристигнаа лекарските служби, а по првите обиди за реанимација покрај патеката велосипедистот со хеликоптер беше префрлен во болница. – Со незмерна тага мораме да соопштиме за смртта на нашиот велосипедист и пријател, кој почина во болницата во Лил опкружен од членовита на семејството. Лекарите сторија се што беше во нивна моќ да го спасат, информираше неговиот тим Веранда. Трката продолжи и на крајот победи светскиот првак Петер Саган.
| | веќе видена | слични

Кога млад човек ќе почине од срцев удар, тоа е вистински шок. Кога поради срцев удар ќе почине спортист, тоа е причина за длабока анализа. Кога, пак, во рамките на еден ист тим има три случаи на срцев удар со смртни последици, тоа е многу повеќе од случајност или игра на судбината. Веранда Вилемс-Крелан е белгиски велосипедски тим формиран во 2013 година. Стана познат во јавноста во последната недела, откако се појави информацијата за смртта на нивниот 23-годишен член, Михаел Гулартс, кој почина како резултат на срцев напад за време на настапот на трката Париз-Рубе. Откако колабираше за време на трката, Гулартс бил итно пренесен во болницата во Лил, каде почина само неколку часа подоцна. Младиот велосипедист паднал за време на вториот дел од етапата, лекарската служба се обидела да му укаже прва помош и да го реанимира со дефибрилатор, но смртта настапила ноќта некаде пред полноќ. МИХАЕЛ ГУЛАРТС Последниот случај со смртта на младиот Белгиец ја отвори дилемата во спортските кругови за она што се случува во ...
| | веќе видена | слични

Белгискиот велосипедист, 23 годишниот Михаел Гулаертс почина во болница после падот на саботната трка Париз -Робаикс. Тој доживеал застој на срцето, а лекарската служба му даваше вештачко дишење на патот пред со хеликоптер да го префрлат во болница. Тажни вести стигнуваат од болницата во Лил. Белгиецот Михаел Гулаертс почина ноќеска во болница во која е префрлен после на падот на трката Парис- Робаикс. Лекарите се обиделе да го спасат на лице место, но тој починал во болница. Белгискиот велосипедист, 23 годишниот Михаел Гулаертс почина во болница после падот на саботната трка Париз -Робаикс. Тој доживеал застој на срцето, а лекарската служба му даваше вештачко дишење на патот пред со хеликоптер да го префрлат во болница. -Со незамислива жалост изјавуваме дека нашиот возач и пријател Михаел Гулаертс во 22:40, почина во Лил, во присуство на семејството и саканите личности, порачаа од неговиот тим Веранда’с Вилемс- Крелан. Гулаертс падна на 110 километри од траката во должина од 257 километри, а лекарите го ...
| | веќе видена | слични

Останато

-Последна шанса ќе ни биде на 5 мај да излезе и да дадеме поддршка на овој концепт, не на Стево Пендаровски, туку на целата политичка филозофија која ...
сите 119 | | | веќе видена

Според податоците на државната изборна комисија победи  кандидатот на СДСМ Стево Пендаровски со околу 4 ипол илјади гласови, по што и дефинитивно Македонија ...
сите 324 | | | веќе видена

Песната исто така предизвика гнев и кај локалните коалициони партнери. Во песната под насловот „Споредба – градски стаорец(животно со канализациско потекло)“, ...
сите 311 | | | веќе видена

Како што почна така и заврши изборниот ден во четирите општини од крајниот исток на државата. Во Делчево до 18:30 часот во мирна и демократска атмосфера своето ...
сите 252 | | | веќе видена

Кандидатот за претседател за Република Македонија Гордана Силјановска Давкова е задоволна од резултатот од првиот круг од претседателските избори. Смета дека ...
сите 137 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Велосипедист почина од срцев удар на трката Париз-Рубе

Од:
До кого (е-маил):
Порака: