ММФ е подготвен на компромис за грчкиот долг

Меѓународниот монетарен фонд (ММФ) е подготвен на компромис во однос на грчкиот долг, пишува германското издание „Ханделсблат“. Извршниот директор на Фондот, Kристин Лагард, во ексклузивното интервју изјави дека ќе им даде уште малку време на кредиторите на Грција за да биде најден излез од ќор-сокакот. Од нејзините зборови сепак станува јасно дека институцијата не се откажува од своите досегашни позиции. ММФ е на мислење дека треба да биде направено олеснување на грчките долгови. На оваа опција сепак се противи Германија. Поради овој спор, Атина не може да ја добие следната транша од третата спасувачка програма, иако институциите признаваат дека земјата ги извршила неопходните реформи. ММФ неколку пати изјави дека нема да остане во програмата без да има јасност за грчкиот долг. Берлин не овозможува олеснување на долгот, но и не сака Фондот да ја напушти спасувачката програма за Грција. Грција треба да добие 7,5 милијарди евра пред почетокот на јули кога истекуваат роковите за отплата на старите долгови. ...
| | веќе видена | слични

Европската централна банка веројатно нема да ги вклучи грчките обврзници во својата програма на купување активи во блиска иднина, пишува Блумберг. Агенцијата се повикува на изјава на неименувани лица запознаени со материјата. Цитирајќи ист извор, њујоршката агенција наведува дека европските доверители не се подготвени да и понудат на Грција значајно полесни услови за отплата на кредити од спасувачкиот пакет за да се подобрат изгледите околу долгот на таа земја. Министрите за финансии на еврозоната ќе се состанат на 15 јуни во Луксембург за да ги разгледаат мерките за ублажување на долгот на Атина, што е, како што велат од ЕЦБ, неопходно пред да го разгледаат купувањето на грчките обврзници. Се очекува дека еврогрупата ќе ја заврши ревизијата на спасувачката програма, што би овозможило исплата на најмалку 7,4 милијарди евра помош за Грција, која и е потреба за отплата на ратата од долгот кој доспева во јули. Договорот меѓу европските министри за финансии веројатно ќе овозможи ММФ-чие учество во програмата за ...
| | веќе видена | слични
4 копии

Грчкиот претседател Прокопис Павлопулос, кој од денеска е во официјална посета во Германија, го повика германскиот министер за финансии Валфганг Шојбле да ги почитува обврските и да даде „зелено светло“ на средбата на Еврогрупата на 15 јуни, за олеснување на грчкиот долг. - Грците направија неискажливи саможртви и треба да биде најдено решение до 15 јуни, изјави грчкиот претседател во интервју за весникот „Велт“. Тој истакна дека договорот за Грција треба да и овозможи на земјата да им стави крај на своите обврски и дека во овој поглед има согласност од страна на Меѓународниот монетарен фонд (ММФ) и Европската централна банка (ЕЦБ). - Шојбле и германското Министерство за финансии треба да ги исполнат своите ветувања, како и Грција, преку реализирање на условите што се поставени од страна на кредиторите за кратењето на пензиите и за намалување на неоданочливиот минимум, заклучи грчкиот претседател.
| | веќе видена | слични
4 копии

Грчкиот премиер Алексис Ципрас бара од европските кредитори да донесат одлуки, со кои ќе се зголеми довербата на инвеститорите кон економијата на земјата, јави ДПА, која се осврнува на денешната изјава на Ципрас од европската средба организирана во Атина од фондацијата „Кондордија“. Ципрас смета дека само на таков начин е можно да бидат надминати несогласувањата меѓу Меѓународниот монетарен фонд и земјите од еврозоната. - Европа треба да имплементира конкретни инвестициски програми во Грција, кои ќе создадат работни места и во пракса ќе се надминат разликите, нагласи тој. Грчкиот премиер смета дека ако Европејците се ангажираат со инвестиции во Грција, тогаш може да ги надмине несогласувањата со ММФ за нејзиниот долг. ДПА цитира аналитичари, кои се запознати со ситуацијата во Атина, кои овие зборови на Ципрас ги толкуваат како решение за олеснување на грчкиот долг. Грција во јули има итна потреба од свежи пари во рамки на тековниот спасувачки пакет за враќање на нејзините стари долгови. Еврогрупата ќе ...
| | веќе видена | слични
2 копии

Ципрас смета дека само на таков начин е можно да бидат надминати несогласувањата меѓу Меѓународниот монетарен фонд и земјите од еврозоната. Грчкиот премиер Алексис Ципрас бара од европските кредитори да донесат одлуки, со кои ќе се зголеми довербата на инвеститорите кон економијата на земјата, јави ДПА, која се осврнува на денешната изјава на Ципрас од европската средба организирана во Атина од фондацијата „Кондордија". Ципрас смета дека само на таков начин е можно да бидат надминати несогласувањата меѓу Меѓународниот монетарен фонд и земјите од еврозоната. - Европа треба да имплементира конкретни инвестициски програми во Грција, кои ќе создадат работни места и во пракса ќе се надминат разликите, нагласи тој. Грчкиот премиер смета дека ако Европејците се ангажираат со инвестиции во Грција, тогаш може да ги надмине несогласувањата со ММФ за нејзиниот долг. ДПА цитира аналитичари, кои се запознати со ситуацијата во Атина, кои овие зборови на Ципрас ги толкуваат како решение за олеснување на грчкиот долг. ...
| | веќе видена | слични
3 копии

Владата на Атина е подготвена да прифати каков и да е предлог на меѓународните кредитори, кој ќе обезбеди перспектива за приклучување на Грција кон програмата за квантитативни олеснувања на Европската централна банка за излегување на земјата на пазарите, пишува весникот „Та неа“ во статија, насловена „Молкот на јагнињата пред компромисот“. Весникот тврди дека неколку дена пред состанокот на Еврогрупата на 15 јуни владејачката коалиција се движи кон компромис и дури кон прифаќање на условите на кредиторите во врска со долгот на Грција, кои досега ги отфрлаше.Овој став на кабинетот, според весникот, бил изнесен и на вчерашното заседание на политичкиот секретаријат на партијата СИРИЗА. Портпаролот на Владата, Димитрис Ѕанакопулос, пред неколку дена исто така увери дека Грција е на пат да потпише спогодба со кредиторите на 15 јуни и покрај несогласувањето што досега го имаше со нив.Атина има потреба од свежи пари, а исто така и од мерки за олеснување на грчкиот долг пред крајниот рок за гаснење на дел од долгот ...
| | веќе видена | слични

Властите во Грција апелираа до европските лидери да понудат поттици кои ќе понудат раст и помош да се прекине застојот во преговорите меѓу евроозната и ММФ. Поттиците во наредните години, како инвестициските пакети, би можеле да помогнат во надминувањето на разликите и „пронаоѓањето на заеднички темели кои се неопходни за сеопфатно решение кон кое тежнеат и двете страни“, изјави портпаролот на грчката влада Димитрис Цанакопулос, пренесува агенцијата Ројтерс. Тој, како што пренесува агенцијата АФП, изјави дека од лидерите на Европската унија овој месец би можело да биде побарано да дејствуваат со помош за да се избегне доцнењето во отплатата на грчкиот долг, ако пропаднат преговорите на министерското ниво наредната недела. „Доколку недоразбирањата продолжат, преговорите би можеле да продолжат на самитот на ЕУ кој се одржи на 22-23 јуни“, изјави портпаролот Цанакопулос пред новинарите. „Не сме подготвени само да прифатиме се што ќе ни предложат. Работиме на тоа на состанокот на министрите за финансии на ...
| | веќе видена | слични

Алигаторот бил со должина од 4 метри. Во моментот кога се појавил алигаторот сите “занемеле“ бидејќи алигатор со таа големина немаат видено многумина. Се верува дека алигаторот е стар околу 30 години но можеби и постар од тоа бидејќи алигаторите растат до одредена старост па поради тоа многу е тешко да се одреди староста на алигаторот од неговата големина.
| | веќе видена | слични

Останато

„Во Апелацискиот суд каде што судиите имаат одговорност за тоа во кој правец ќе продолжи да се движи македонското судство: Дали ќе се издигне над состојбите и ...
сите 348 | | | веќе видена

Според непотврдена информација, евентуалното бегство на поранешниот шеф на тајната полиција Сашо Мијалков било поврзано со лица од Унгарија, Молдавија и ...
сите 78 | | | веќе видена

Азилот што го доби екс премиерот Никола Груевски му дава право слободно да се движи само на унгарска територија, но не и надвор од неа – објаснува за Нова ...
сите 466 | | | веќе видена

Соопштение до јавноста – реакција на соопштението на СДСМ кое се однесуваше на прес конференцијата на Наум Стоилковски Македонија е единствена држава во Европа ...
сите 110 | | | веќе видена

„Неодговорноста на СДСМ дозволува вистинска еколошка катастрофа во Охридското езеро. Десетици тони плашица веќе неколку дена е заробена во каналот Студенчишта, ...
сите 50 | | | веќе видена

Веднаш штом Судот го донесе решението за меѓународна потерница, МВР ја распиша и го извести Интерпол, соопшти министерот за внатрешни работи Оливер Спасовски ...
сите 33 | | | веќе видена

СДСМ со писмено соопштение реагира на прес-конференцијата на Димче Арсовски од ВМРО-ДПМНЕ.„За разлика од владеењето на ВМРО-ДПМНЕ кога парите на граѓаните се ...
сите 264 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

ММФ е подготвен на компромис за грчкиот долг

Од:
До кого (е-маил):
Порака: