Момчето што загина пред „Мепсо“ носело симболи на владејачката партија

Припадникот на полиската единица за специјални намени „Тигар“ кој е осомничен за убиството на момчетот на скопскиот централен плоштад „Македонија“ ноќта во неделата кон понеделник бил на должност во обезбедување на прозлавата на изборната победа на ВМРО-ДПМНЕ Припадникот на специјалната полициска единица „Тигри“, Игор Спасов го усмртил 22 годишниот Мартин Нешковски од скопската населбата Козле, потврдија денеска од Министерството за внатрешни работи. Портпаролот на МВР, Иво Котевски, рече дека Спасов по идентификувањето на момчето, сам се пријавил кај својот старешина. Тој додаде дека тепањето се случило додека полицаецот бил на службена должност, и требало да го обезбедува плоштадот поради прославата на ВМРО-ДПМНЕ. Котевски информираше дека убиеното момче можеби и самото било дел од прославата на владејачката партија, бидејќи носело симболи на ВМРО-ДПМНЕ. „Семејството е информирано врз база на идентификацијата, се очекува веројатно истиот да биде идентификуван и од неговите најблиски. Откако е добиена ...
| | веќе видена | слични

Молк на прашањето зошто полицаецот тигар Игор Спасев до смрт го претепа 22 годишниот Мартин Нешкоски. МВР вели дека полицијата завршила со случајот и дека мотивите за убиството треба да се бараат кај Кривичниот суд.Од таму, освен дека на Спасев му е одреден притвор и дека молчел пред истражниот, нема други детали за истрагата. Нема одговор од судот и зошто ноќта кога момчето умре од ќотек дежурен истражен судија не излегол да направи увид туку работата ја извршила крим-техниката. И додека Игор Спасев не проговори за убиството, јавноста слуша 2 верзии за несреќата. Првата, според која очевидците тврдат дека крупен човек со тетоважа на рамото и маичка во линии го бркал момчето на плоштадот. Мартин паднал на земја, специјалецот Спасев го кренал и четири пати го удрил. Фатална била тупаницата во носот-силината на ударот предизвикала крвавење во мозокот-тврди судска медицина.Очевидците пред камерите сведочеа дека специјалецот го кренал момчето,го седнал на клупа и го прскал со вода да му ја поврати свеста.На ...
| | веќе видена | слични

Специјалецот Спасов од синоќа е зад решетки. По пет часа поминати во кривичниот суд, откако му биле презентирани доказите од кривичната пријава и сведочењата на дваесетмината сведоци, истражниот судија му одредил мерка притвор во траење од триесет дена. Со силно полициско обезбедување и лисици на рацете, исто како што беше донесен во судот, Спасов синоќа од таму бил пренесен во истражниот затвор. Припадникот на специјалната полициска единица не проговорил ниту пред истражниот судија. Се бранел со молчење. Не одговорил ниту кој му бил мотивот ниту причините за нападот на 22 годишниот Мартин Нешковски. Спасов ќе одговара за убиство, по спроведената истрага МВР потврди дека тој е човекот кој до смрт со клоци и тупаници го претепал младиот Мартин. Од силните удари кај момчето настапило крварење во мозокот и починало на лице место. Истрагата нема да заврши. Ќе се бараат и лицата кои му помогнале да ја сокрие вистината и по убиството да побегне од плоштадот. Иван Кузмановски
| | веќе видена | слични

Четврти ден по убиството на младиот Мартин Нешковски, на плоштадот Македонија, се уште не е проширена истрагата за останатите припадници на полицијата, кои биле сведоци на настанот. Паралелно, се повеќе расте притисокот и се зголемува масата, која преку протести бара докрај да се расчисти убиството, бидејќи според она што го виделе сведоците, уште неколку припадници на полицијата биле на лице место додека Игор Спасов до смрт го претепал момчето. Ова уште повеќе го зголемува сомнежот, дека убиството што се случи за време на прославата на ВМРО-ДПМНЕ, не е расчистен докрај, голем број контрадикторности и недоречености останаа зад крвавиот настан, на плоштадот во неделата. Обдукцијата на Мартин завршила во 12.30 часот, во понеделникот. Присутни биле и претставници од полицијата, потврди директорот на судска медицина Алексеј Дума. Во 13 часот, тие усмено биле известени дека момчето починало поради крварење во мозокот, откако примил неколку удари во главата. Писмено известување судска медицина не смее да ...
| | веќе видена | слични

Брутално убиениот М. Н., кој им подлегна на ударите од И.С., припадник на специјалната единица „Тигри“ на МВР, при прославата на изборната победа на ВМРО-ДПМНЕ, вчера беше погребан на гробиштата во Нерези. Полицијата досега не успеа да ги „закопа“ сите контроверзи и шпекулации поврзани со неговата смрт. Потонати во болка и во неверување за трагедијата, членовите на семејството се збогува со 22-годишното момче. Неговата мајка постојано во плач повторуваше дека државата го убила нејзиното дете кое, според неа, само сакало да се качи на бината и да го прегрне премиерот. Речиси во исто време со погребот, осомничениот за убиството И.С. со силно полициско обезбедување беше изнесен пред истражен судија, каде што осомничениот се бранел со молчење. Претходно, МВР му поднесе кривична пријава поради сомневање дека 40 минути по полноќ, по претходна вербална расправија, до смрт го претепал М. Н. На осомничениот му се заканува казна од најмалку десет години до доживотен затвор. И по неколку дена од убиството, не запираат ...
| | веќе видена | слични
9 копии

Кривична пријава за полицаецот што уби момче Припадникот на “Тигрите“ кој до смрт го претепа Мартин Нешковски, ќе одговора за кривично дело убиство. Игор Спасов, вчера беше изведен пред истражен судија во Кривичниот суд каде што беше задржан неколку часа. Спасов се бранел со молчење. Се очекува истражниот да му одреди мерка притвор. Изразувајќи сочувство до семејството на момчето, министерката за внатрешни работи, Гордана Јанкулоска, информираше дека по документирање на случајот вчера СВР-Скопје поднело кривична пријава до надлежното јавно обвинителство за сторено кривично дело убиство. Јанкулоска три дена по убиството на Нешкоски ги соопшти деталите за тоа што се случувало ноќта на прославата на Градскиот плоштад. “Меѓу двајцата настанала вербална расправија по која Мартин почнал да бега трчајќи во правец на оградениот дел на Плоштад Македонија каде што се одржувала манифестацијата “Баскер Фест“. Осомничениот почнал да го брка, а во близина на штандот на “Форнети“, Мартин паднал, а осомничениот се ...
| | веќе видена | слични
2 копии

Под мотото - „Стоп за полициската бруталност“, четврти ден по ред продолжуваат протестите на младите скопјани. Според најавите кон протестите ќе се приклучат и другите млади луѓе од внатрешноста на Македонија. Мирните демонстрации започнаа во понеделникот ден по убиството на младиот Мартин Нешковски, кој до смрт беше претепан на плоштадот Македонија, од страна на припадник на специјалната полициска единица „Тигри“, а полицијата два дена молчеше за настанот. Истражниот судија му одреди 30-дневен притвор на „тигарот“ Игор Спасов обвинет за убиството на 22-годишното момче. Спасов на распитот во полиција се бранеше со молчење, а министерката за внатрешни работи Јанкуловска, како што вчера изјави, не гледа политичка позадина во случајот поради што нема причина да си даде оставка. Според првиот човек од судска медицина, Алексеј Дума, резултатите од обдукцијата на телото на момчето и биле познати на полицијата во понеделникот околу 13 часот, а портпаролот на полицијата Иво Котевски во изјавата околу 15 ...
| | веќе видена | слични
2 копии

По шест часа поминати во кривичниот суд во Скопје Игор Спасов, осомничениот за убиството на 22 годишниот Мартин Нешковски, е пренесен во истражниот затвор во Шутка. Откако му ги презентирал доказите од кривичната пријава која против него ја поднесе МВР и му ги прочитал сведочањата и препознавањето од дваесетмината сведоци, истражниот судија му одредил на Спасов мерка притвор во траење од триесет дена. Игор Спасов, вработен во единицата за специјални задачи на МВР е осомничен дека четирисет минути по полноќ во неделата до смрт го претепал Мартин Нешковски од скопската населба Козле. Спасов пред истажниот судија не проговорил за мотивите ниту за причината за нападот.
| | веќе видена | слични

Откако судијата му ги презентирал доказите од кривичната пријава која против него ја поднесе МВР и му ги прочитал сведочањата и препознавањето од дваесетмината сведоци, судијата му одредил на Спасов мерка притвор во траење од триесет дена. Игор Спасов, вработен во единицата за специјални задачи на МВР е осомничен дека четирисет минути по полноќ во неделата до смрт го претепал 22-годишниот Мартин Нешковски од скопската населба Козле. Спасов се бранел со молчење и не ги кажал мотивите за нападот.
| | веќе видена | слични
5 копии

Истражен судија му одреди триесет дена притвор на Игор Спасов, припадник на единицата за специјални задачи “Тигри“, кој што е осомничен дека во неделата навечер до смрт го претепа скопјанецот Мартин Нешковски. Од Основниот суд 1 брифираа дека Спасов и пред истражниот судија се бранел со молчење и не ги кажал мотивите за убиството на момчето. Вчера попладне на Спасов му беше поднесена кривична пријава за убиство и со силно полициско обезбедување беше изведен пред истражен судија. Во неделата, 40 минути по полноќ Спасов го претепа до смрт Мартин Нешкоски за време на одржуваето на изборната прослава на ВМРО-ДПМНЕ и уличниот фестивал “Баскерфест“.
| | веќе видена | слични
повеќе

Останато

Интервентната полиција мнападна голем број луѓе што ги преплавија улиците на главниот град на Еквадор, Кито, и го нарекоа нивниот претседател Ленин Морено ...
сите 269 | | | веќе видена

Претседателот на Европската Народна Партија, Жозеф Дол, даде јавна поддршка за кандидатот за претседател Гордана Силјановска Давкова.-Посакувам Силјановска да ...
сите 152 | | | веќе видена

Професорката Гордана Силјановска Давкова на претседателската дебатата на Алсат телевизија истакна дека според Преспанскиот договор ќе треба да избришеме од ...
сите 53 | | | веќе видена

Кандидатот за претседател од редовите на ВМРО-ДПМНЕ Гордана Силјановска Давкова денеска беше во посета на еден од штабовите на нејзиниот против Кандидат Стево ...
сите 113 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Момчето што загина пред „Мепсо“ носело симболи на владејачката партија

Од:
До кого (е-маил):
Порака: