Крај на вирусите преку „добрите“ бактерии

Февруари е месец на настинки, вируси, температури, болки во глава и грло. Период во кој, исто така, се соочуваме и се справуваме со вишокот килограми добиени на празниците. Но и време кога мора да ги сработиме работните задачи кои (не)свесно ги одложувавме во текот на празничниот јануари. И во битката со наталожените „калории“ и купчето работни обврски, секако забораваме на здравјето, што доведува до зголемен стрес и до пад на имунитетот. Затоа, препорачуваме да направите мала пауза во која ќе посветите сериозно внимание на здравјето.Освен возрасните, на „удар“ на вирусите и бактериите се и најмладите. Особено што се наоѓаме во сезона на вируси. Децата кои одат в градинка или на училиште се поподложни на бактерии и вируси, иако неретко, заболуваат и дечиња кои не одат в градинка, но на друг начин, преку секојдневната комуникација со тие дечиња.Дали сте слушнале за постојано одржување и подигнување на имунолошкиот систем со користење пробиотици како најдобар одбранбен механизам против вирусите и настинките? ...
| | веќе видена | слични
2 копии

Сувото грозје можеби не делува спектакуларно, но здравствените предности кои ги нудат се огромни. Содржи многу хранливи материи и минерали кои нудат олеснување при многу физички проблеми, вклучително и гастроинатестинални тегоби, артритис, камен бо бубрег, болести на срцето, анемија и слично. Го подобрува сексуалното здравје Секојдневното консумирање на суво грозје го зголемува сексуалниот нагон. Ја содржи аминокиселината аргинин која помага во подигање на либидото, а со самото тоа и подобрување на сексуалниот живот. Спречува рак Сувото грозје нуди заштита од рак на дебелото црево, бидејќи содржи полифенолни антиоксиданси наречени катехини. Тие го штитат организмот од ширење на слободните радикали кои се одговорни за раст на туморите. Ја подобрува дигестијата Сувото грозје е многу богато со влакна и поради тоа помага во „чистењето“ на дигестивниот тракт. Ги чисти токсините и други видови отровни материи од гастроинтестиналниот тракт и го одржува здравјето на цревата. Го подобрува здравјето на коските и ...
| | веќе видена | слични

1.Овесна каша Оваа здрава каша содржи многу влакна и прави да се чувствувате сито. Исто така, овесната каша може да го одржува нивото на холестерол на оптимално ниво. Додадете во кашата банана или бобинки и ќе добиете совршен хранлив појадок, богат со протеини, јаглехидрати и масти. 2. Кафе Иако преголемата количина кафе нездраво влијае врз здравјето, една шолја наутро од оваа напивка содржи оптимално ниво на антиоксиданси. Во умерени количини, кафето поволно влијае на здравјето на срцето и мозокот. Исто така, може да го заштити организмот од создавање на рак и дијабетес тип 2. 3. Банана Ова популарно јужно овошје честопати е неправедно сместено во групата висококалорични производи кои луѓето кои се на диета би требало да го избегнуваат. Меѓутоа, бананите се совршен избор за појадок, со оглед на тоа дека содржат многу хранливи материи. Богати се со влакна, витамин Ц и калиум, а оваа комбинација е совршена за одржување на оптимален крвен притисок. 4. Грејпфрут Уште еден одличен извор на витамин Ц и калиум е ...
| | веќе видена | слични

Од секогаш корисното маслиново масло се сметало за дар од природата! Богато е со моно-незаситени масни киселини и витамин Е, кои делуваат како еликсир за срцето и крвните садови и спречуваат создавање на талози на ѕидовите на крвните садови, со што ги подобруваат проточните својста на крвта, превенираат срцев удар и многу видови канцери, како што се рак на дојка и рак на дебело црево. Здравствена корист од маслиново масло Mаслиновото масло претставува одличен медиум кој најдобро го нормализира нивото на ХДЛ И ЛДЛ холестеролот , а со тоа поволно делува во намалување на нивото на т.н. лош холестерол и намалување на нивото на вкупниот холестерол. Делува како мелем за желудникот кај лица кои патат од чир или гастритис . Исто така е моќно средство кое спречува настанување на жолчни камења, спречува масна дегенерација на црниот дроб кај лица кои патат од цироза и овозможува одлична превенција од настанување на дијабетес мелитус тип 2. Употреба на маслиново масло во корист на нега, здравје и убавина Базичната смеса ...
| | веќе видена | слични

Поради здравите количества од витаминот Е, се сметаат за одлична храна за мозокот, односно го спречуваат когнитивниот пад којшто вообичаено доаѓа со текот на годините. Јаткастите плодови често може да се најдат и на списоците коишто ги набројуваат нездравите намирници. Но тоа се однесува само на фабрички обработените, односно пржените, солените или оние коишто се прелиени со чоколадо, но ако се работи за необработени и сирови, тие се вистинска ризница на здравје . Истражување објавено во American Journal of Clinical Nutrition докажа дека вносот на јаткасти плодови во организмот не мора да се ограничува. Всушност, луѓето коишто секојдневно консумираат јаткасти плодови или ги консумираат како замена за друга храна, повеќе губат од вишокот тежина и имаат потенка половина. Иако можеби не се говори за значаен губиток на килограми, и значајно намалување на обемот на половината, резултатите покажуваат дека јаткастите плодови не дебелеат, и се одлични за здравјето на кардиоваскуларниот систем.Го ...
| | веќе видена | слични

Останато

Потребна е дискусија за повторно отворање на предлог договорот за Брегзит, но тоа ќе биде можно единствено ако нови преговори поддржат сите земји членки на ЕУ, ...
сите 420 | | | веќе видена

Со своја рака го потпиша законот на употреба на албанскиот јазик, но денешната седница ја водеше на македонски. И од СДСМ велат дека Законот за употреба на ...
сите 252 | | | веќе видена

Прес-службата на „Гранд Продукции“ преку соопштение се обрати до медиумите во врска со ситуацијата во која се најде нивната членка на жирито Јелена Карлеуша. ...
сите 153 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Крај на вирусите преку „добрите“ бактерии

Од:
До кого (е-маил):
Порака: