Адел најплатена британска пејачка

Адел Лори Блу Адкинс е најплатената пејачка во Велика Британија. Ова го покажува листата што ја напарви The Sunday Times, според која само минатата година таа на своето банкраска сметка инкасирала заработка од речиси 50 милиони евра. Нејзиното богатство порасна од 85 на 125 милиони фунти,благодарение на светската турнеја. Меѓутоа, и покрај ваквиот успех, Адел е дури на 19-то место на листата со најбогати музичари во Велика Британија. Најголемото изненадување е што таа е единствената жена на оваа листа. Пред неа, со многу поголеми заработки, се нејзините машки колеги. Сер Пол Мекартни, прв на листата, годишно заработува 900 милиони евра, Лорд Лојд-Вебер 870 милиони евра, а U2 нешто повеќе од 680 милиони евра. Албумот 25 кој Адел го објави во 2015 година е најбрзо распродаден албум во музичката историја на Велика Британија. Благодарение на него Адел заработи 33 милиони евра.
| | веќе видена | слични

Дејли Мејл објави извадоци од Книгата The Dirty Business of Footbal поврзани со заработката на некои фудбалери кои покрај од играњето фудбал постојат и други начини како да млатат милиони. МАРИО БАЛОТЕЛИ Исплата на бонуси обично се дели кога клубот ќе освои некој трофеј, но тоа не важи за Марио Балотели во чиј договор со Ливерпул беше вклучена клаузула дека ќе земе милион фунти, пазете милион фунти во случај да не добие три црвени картони во една сезона. „Ако во текот на сезоната додека трае договорот играчот не е избркан од терен три пати поради насилно однесување, плукање, користење навредливи зборови и гестикулирање со кое покажува несогласување, тогаш на 30 јуни на крајот од секоја сезона ќе добива бонус од милион фунти“. Значи Балотели ако останеше 5 сезони во Ливерпул и добиваше до два црвени картони по сезона, покрај платата ќе си заминеше со плус 5 милиони фунти. КАРЛОЗ ТЕВЕЗ Аргентинскиот напаѓач ја скрши бариерата од 200.000 фунти неделна заработка во Премиер лигата кога во 2009-та стана играч на ...
| | веќе видена | слични

Една од најголемите бракоразводни парници во Англија и додели 453 милиони фунти на жената на еден Кавкаски трговец со нафта. Судот во Британија одлучи да не ги сподели нивните имиња воден од мислата дека овие луѓе треба непречено да продожат да живеат неизвалкани од нивните претходни животи. Она кое судот го сподели со јавноста е дека станува збор за развод помеѓу 61 годишен трговец на нафта од Кавказ и 44 годишна жена со потекло од Источна Европа. Двајцата брачни партнери се обвиниле за неверство, а судот пресудил дека нивниот брак бил важечки и по аферите бидејќи тие и понатаму оделе на одмор заедно и сопругата имала неограничен пристап до финансиите, јахтата, авионот и хелихоптерот. Судот забележал дека во периодот по аферите сопругот и подарил накит на неговата жена во вредност од 400.000 евра. Тој и понатаму ја именувал како негова жена, бил интимен со неа, а таа била задолжена за реновирањето на нивниот дом во Франција. Сево ова било во корист на сопругата за која судот одлучил дека треба да добие ...
| | веќе видена | слични

Лондонски трговец со нафта и гас мора на поранешната сопруга да ѝ плати 538 милиони американски долари или 41,5 отсто од своето богатство, во една од најголемите бракоразводни парници во историјата на Англија. Мажот, на 61 година чиј идентитет не е објавен, ја запознал 44-годишната сопруга во 1989 година во Москва каде што студирала, а се венчале четири години подоцна, се наведува во документите на судот во Лондон. Трговецот роден на Каваз заработил големо богатство во рускиот енергетски сектор, продавајќи го во 2012 година уделот во својата компанија за 1,37 милијарди долари. Неговата сопруга, којашто е по потекло од источна Европа и која во бракот била домаќинка, станала британска државјанка во 2000 година и ги растела двете деца во место јужно од Лондон. Таа рекла дека имотот на сопругот вреден повеќе милијарди долари е „стекнат во долгиот брак со подеднаков придонес на двете страни во богатството на семејството“, се наведува во пресудата. Жената додала дека куќата во Лондон ѝ е потребна за да биде во ...
| | веќе видена | слични
2 копии

Суд во Лондон одлучи 61 годишен руски милијардер да мора да и плати на својата 20 години помлада сопруга, од која се развел, 453 милиони фунти. Судијата Чарлс Хадон кејв во образложението на пресудата навел дека на сопругата и се доделува 41,5 отсто од имотот стекнат во бракот. Претходно, судијата донесе посебна одлука имињата на разведените сопружници да не можат јавно да бидат објавени, пренесе ББЦ. Познато е само дека се работи за поранешен трговец со енергенти, со нафта и гас, родум од Кавказ и домаќинка родена во источна Европа. Како што се наведува во образложението, тие се запознале и венчале во Москва, пред да се доселат во Велика Британија. Пред помалку од пет години сопругот ги продал акциите на руската компанија за милијарда фунти, а судијата заклучи дека тоа го смета за имот стекнат во бракот, за кој сопружниците се подеднакво заслужни. Иако претходно тоа го оспоруваше, тврдејќи дека богатството го стекнал пред женидбата, мажот сега се согласил со пресудата и се откажа од понатамошен процес. Сега ...
| | веќе видена | слични

Иако Погба и Ибрахимовиќ се преселија на „Олд Трафорд“ минатото лето, досега не беше познато колкава плата заработуваат во новиот клуб. Страницата "Football Leaks" дојде до тој податок кој ги изненади сите. Ако може да им се верува на овие податоци, тогаш најскапото засилување во историјата на Јунајтед, Пол Погба добива далеку помала годишна плата од напаѓачот Златан Ибрахимовиќ. Иако Погба беше платен 89 милиони фунти, тој заработува нешто повеќе од 8 милиони фунти годишно, или околу 165 илјади неделно. Таа бројка идната сезона ќе порасне за два милиони фунти ако Јунајтед се пласира во Лигата на шампионите, но ниту во тој случај Погба нема да заработува ни приближно колку што заработува Ибра. Златан Ибрахимовиќ минатото лето со Јунајтед потпиша едногодишен договор кој е вреден вртоглави 19 милиони фунти, односно Швеѓанецот заработува 367 илјади фунти неделна плата. Доколку овие информации се точни, тогаш Златан Ибрахимовиќ моментално е најплатениот фудбалер во Премиер лигата.
| | веќе видена | слични

Златан Ибрахимовиќ заработил околу три милиони фунти оваа сезона само од бонуси за головите во дресот на Манчестер Јунајтед. Daily Mail откри ја прво неделната плата на Швеѓанецот на “Олд Трафорд” – точно 367,640 долари за седум дена. Сега изданието ја објавува и единствена премија за секој погодок на Ибра. Во зависност од тоа во кој турнир се запиша Златан, тој заработува по околу 143,000 фунти на гол. Така, пред да се повреди минатиот месец, тој веќе беше направил износ од 2.86 милиони фунти од погодоците – 28 на број. Ибрахимовиќ е фудбалерот, кој земал најмногу пари во целата историја на Премиер лигата. Според информациите, Ман Јун ги дели головите на Ибра на четири категории. Првите од еден до пет, се проценети по 47 000 фунти. Од 6-10 – по 79 000, од ​​11-15 – 111 000, 16-20 – 143 000, и 21-35 – 925 000.
| | веќе видена | слични
2 копии

Адел забележа уште успешна година од својот живот и го одбележа 29-тиот роденден на прилично интригантен и чуден начин. Британската ѕвезда прикачи колаж од селфиња во социјалните мрежи, на кои изгледа најмалку два пати постара и прави комични гримаси. Преправена со смешна перика, соодветна збрчкана шминка, елек и огромни очила, пејачката им се заблагодари на фановите со забавни селфиња и напиша: “Речиси на 30! Ви благодариме за желбите. До скоро! “. Дури и видливо остарена, Адел изгледа прилично добро, коментираат под кадрите нејзините фанови. Освен тоа ѕвездата дефинитивно нема причина да се плаши од 30-тите, бидејќи за помалку од 3 децении таа постигнала она што милиони нема да го постигнат целиот живот. Имено: 15 награди “Греми”; 2 милијарди прегледи на YouTube на само на една песна – баладата “Hello”, која го собори рекордот за највисока гледаеност во рок од 24 часа; хитот исто така скрши и друг рекорд – првата песна која има продадени над милион дигитални копии уште првата недела по пуштањето. Подоцна ...
| | веќе видена | слични
2 копии

Светскиот шампион во Формула 1, Британецот Луис Хамилтон е најботиот спортист на Островот, соопшти "Сандеј Тајмс"Пилотот на тимот Мерцедес, кој сезонава ја брка четвртата титула светски шампион има 131 милиони фунти богатство, а во последните 12 месеци ова се зголемило за 25 милиони фунти. На втората позиција е голгетерот на англискиот премиерлигаш Манчестер јунајтед, Швеѓанецот Златан Ибрахимовиќ со 110 милиони фунти по цела деценија во најдобрите европски тимови. Неговиот тимски колега Вејн Руни е трет со 93 милиони фунти, а менаџерот на "црвените – ѓаволи" Жозе Мурињо е седми (61 милиони фунти). Најбогасти десет спортисти во Британија: 1.Луис Хамилтон (Формула 1) – 131 милион фунти, 2. Златан Ибрахимовиќ (фудбал) -110 мил. фунти, Вејн Руни (Фудбал) – 93 мил. Фунти, 4. Џенсон Батон (Формула 1) 86 мил. фунти, 5. Рори Мекилрој (голф) – 82 мил. фунти, 6. Енди Мареј (тенис) – 77 мил. фунти, 7. Жозе Мурињо (фудбал) – 61 мил. фунти, 8. Герет Бејл (фудбал) – 54 мил. фунти, 9. Луол Денг (кошарка) – 50 мил. фунти, ...
| | веќе видена | слични
2 копии

Златан Ибрахимовиќ минатото лето како слободен агент му се приклучи на проектот на Жозе Мурињо на „Олд Трафорд“, но најпосле пристигнаа и точни и релевантни информации за компензацијата која морале да ја обезбедат одговорните луѓе на Манчестер Јунајтед за да го убедат Швеѓанецот да пристигне на театарот на соништата. Годишната плата за која се договорил Ибрахимовиќ со Јунајтед надминува 19 милиони фунти, или поточно, неделно Златан инаксира неверојатни 367 илјади фунти што го прави убедливо прв на листата на најплатени играчи во англискиот фудбал. Овој договор се однесува на првата година од престојот кој го има договорено Ибра во Јунајтед, а со оглед на последните случувања и тешката повреда која ја заработи Златан, повеќе од веројатно е дека за Швеѓанецот нема да вклучена втората година која е вклучена како опција со специјална клаузула. Во својата ексклузивна вест, „Дејли меил“ открива дека неделната плата за која се договорил Пол Погба изнесува 165 илјади фунти, но истата дополнително ќе се покачува со ...
| | веќе видена | слични
повеќе

Останато

За два месеца Британија треба да излезе од ЕУ , а земјата е во најдлабоката криза по Втората светска војна. Откако минатата недела со 432 гласа За и 202 против ...
сите 370 | | | веќе видена

Балканската дива од неодамна објави фотографија со својот сопруг Душко Тошиќ со престој во Кина, каде го прославувија 34. годишниот роденден на фудбалерот. ...
сите 223 | | | веќе видена

На големиот христијански празник Богојавление-Водици, по одржувањето на богослужбата од страна на отец Димитрие Павлески, во црквата „Св. Никола“ во Подгорци, ...
сите 143 | | | веќе видена

Спорот со Македонија се претвора во судбинско прашање за грчкиот премиер Алексис Ципрас. Масовните демонстрации на грчките националисти дополнително ја зовреа ...
сите 68 | | | веќе видена

Од предметите што демонстрантите во неделата ги фрлаа кон полицијата и полициските кордони во неколку делови околу грчкиот Парламент, наполнети се 86 вреќи ...
сите 136 | | | веќе видена

Ве информираме дека согласно податоците од ДАМСКВ на ден 21.01.2019, среднодневните концентрации на РМ10 се под дефинираниот праг на алармирање од 188 g/m3, ...
сите 179 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Адел најплатена британска пејачка

Од:
До кого (е-маил):
Порака: