Зошто се даваат мекици за новороденче

Кога се раѓа бебе треба да се спреми нешто меко, како бебето, од жито, односно брашно, што укажува на раѓањето на нов живот. Некаде мекиците се прават прво кај свекрвата дома, и таму се собираат и роднините на мајката на новороденото бебе. Потоа другиот ден се прават мекици кај бабата, односно мајката на новопечената мамичка. Најчесто тиганиците се спремаат дома, но денес се помодерно и попрактично е да се порачаат во специјализирани места за мекици и тиганици. Денес трендовски е да се прават во кафана, ресторан, сите заедно, во еден ден. На еден трошок, сите што го сакаат бебето, сите негови роднини собрани на едно купче. Организирајте спектакуларна прослава за пречек на новиот живот. Сета прослава се прави додека мајката и бебето се сеуште во болница. → Друг адет, во Тетово и Гостивар, во западниот регион на Македонија е викање само на женските роднини кај свекрвата, или денес и таму е поактуелно во кафана. → Важно е дека на трпезата се поставува мекици, и задолжително нешто слатко, а гостите што доаѓаат ...
| | веќе видена | слични

Останато

Времето утре ќе биде сончево со мала до умерена облачност. Попладне претежно во крајните планински региони ќе има услови за појава на краткотрајна нестабилност ...
сите 276 | | | веќе видена

Како Управата за семе и саден материјал би можела да блокира капитални инвестиции, да добие замерки од меѓународната заедница, или да не работи транспарентно, ...
сите 90 | | | веќе видена

Ако СЈО не продолжи да постои, корупцијата во државата ќе продолжи, изјави во интервју за Гласот на Америка претседателот на Асоцијацијата на обвинители во ...
сите 148 | | | веќе видена

Една трудница е пренесена во болница, а имало повеќе рушења на фасади од згради во Атина при земјотресот од 5.1 степени. Еден турист е полесно повреден кога ...
сите 194 | | | веќе видена

Министерството за правда го објави новиот Предлог-закон за Јавно обвинителство во кој, како што наведуваат во соопштение, се здружуваат постојните капацитети ...
сите 71 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Зошто се даваат мекици за новороденче

Од:
До кого (е-маил):
Порака: