Зошто се даваат мекици за новороденче

Кога се раѓа бебе треба да се спреми нешто меко, како бебето, од жито, односно брашно, што укажува на раѓањето на нов живот. Некаде мекиците се прават прво кај свекрвата дома, и таму се собираат и роднините на мајката на новороденото бебе. Потоа другиот ден се прават мекици кај бабата, односно мајката на новопечената мамичка. Најчесто тиганиците се спремаат дома, но денес се помодерно и попрактично е да се порачаат во специјализирани места за мекици и тиганици. Денес трендовски е да се прават во кафана, ресторан, сите заедно, во еден ден. На еден трошок, сите што го сакаат бебето, сите негови роднини собрани на едно купче. Организирајте спектакуларна прослава за пречек на новиот живот. Сета прослава се прави додека мајката и бебето се сеуште во болница. → Друг адет, во Тетово и Гостивар, во западниот регион на Македонија е викање само на женските роднини кај свекрвата, или денес и таму е поактуелно во кафана. → Важно е дека на трпезата се поставува мекици, и задолжително нешто слатко, а гостите што доаѓаат ...
| | веќе видена | слични

Останато

Лекарите и медицинскиот персонал го прекинуваат протестот на скопските клиники поради најавеното поскaпување на паркингот затоа што премиерот Зоран Заев им ...
сите 139 | | | веќе видена

Заменик-министерот за правда на Македонија, Оливер Ристовски, за српскиот весник „Политика“ потврди дека Србија немала обврска да го задржи или да го уапси ...
сите 201 | | | веќе видена

Дел од новинарите кои вчера го следеа судскиот процес за настаните на „Крвавиот четврток“, беа шокирани, бидејќи во еден од сведоците, препознаа директен актер ...
сите 125 | | | веќе видена

Претпладне ќе има врнежи од снег, кои во западните и јужните делови ќе бидат пообилни. Насекаде низ земјава ќе се формира нова снежна покривка, во пониските ...
сите 213 | | | веќе видена

Поради врнежи од снег воведена е забрана за тешки товарни возила на патниот правец Гостивар – Кичево преку планинскиот превој Стража. Јавното претпријатие ...
сите 190 | | | веќе видена

Францускиот премиер Едуар Филип во интервју за весникот „Лез Еко“ призна дека Владата направила грешки во кризата со протестите на „жолтите елеци“ и оти не ги ...
сите 129 | | | веќе видена

Надлежен јавен обвинител од Основното јавно обвинителство за гонење на организиран криминал и корупција поднесе обвинителен акт до Основниот суд Скопје 1 ...
сите 239 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Зошто се даваат мекици за новороденче

Од:
До кого (е-маил):
Порака: