Зошто борците на Исламска држава ги фрлаат од згради во Мосул?


Ирачките безбедносни сили ги убиваат заробениците од Исламската држава (ИД), бидејќи веруваат дека тие ќе избегаат, подмитувајќи ги властите во Багдад, доколку ...
| | веќе видена | слични
3 копии

Со повторното заземање на Мосул и Рака ставен е печат на територијалниот крај на калифатот на ИД. Но, алармот не смее да се исклучи, зашто ИД е само симптом на ...
| | веќе видена | слични

Ирачката влада отвори истрага во врска со снимките на кои што може да се види како ирачките војници убиваат невооружени припадници на Исламската држава во ...
| | веќе видена | слични

Меѓународната организација за човекови права Human Rights Watch (HRW) ги обвини ирачките безбедносни сили дека присилни преселуваат најмалку 170 семејства на ...
| | веќе видена | слични

Десетици модифицирани автомобили кои што борците на Исламската држава планирале да ги искористат во напади, изложени се во Мосул откако биле запленети од ...
| | веќе видена | слични
2 копии

Ирачките безбедносни сили пред неколку дена го ослободија најголемото упориште на ИСИС во Ирак - Мосул. Иако тоа не значи дека џихадистите се поразени, сепак ...
| | веќе видена | слични

Воените дејствија во Мосул продолжуваат со полна сила. Ова го објави дописник на руските медиуми, кој се наоѓа во градот. Битките се водат во западниот дел на ...
| | веќе видена | слични
2 копии

Откако премиерот на Ирак соопшти дека Мосул веќе е ослободен од “Исламска држава”, војници од ирачката армија не престануваат да бараат преживеани терористи. ...
| | веќе видена | слични

Жена самоубиец се разнесе близу ирачки војници во Мосул. Загинале двајца војници и помалиот нејзин син, соопштува “Дејли мејл”. Изданието распространи ...
| | веќе видена | слични
повеќе

Останато

Сподели ја оваа вест на е-маил

Зошто борците на Исламска држава ги фрлаат од згради во Мосул?

Од:
До кого (е-маил):
Порака: