САД и ЕУ со осуда и загриженост на насилството кон новинарите во Македонија

Пред еден месец, Здружението на новинарите на Македонија, соочени со ескалацијата на насилството против новинарите и со неодговорното и непрофесионалното однесување на Министерството за внатрешни работи, испративме писмо до сите релевантни организации каде Македонија е полноправна членка, како што се Обединетите нации, Советот на Европа и Ораганизацијата за безбедност и соработка во Европа, како и до најбитните партнери на Македонија, како што се Соединетите американски држави и Европската комисија, информира ЗНМ. „Во писмото ги алармиравме овие организации и држави дека насилството против новинарите зазема драматични размери и побаравме веднаш да интервенираат кај македонските власти да обезбедат сигурност во извршувањето на работата на македонските новинари и да не дозволат нивните животи да бидат доведени во опасност. Освен тоа ЗНМ бараше овие организации и држави да спроведат меѓународен мониторинг на овие случаи, што ќе помогне за нивното расветлување и спречување на нови напади. Како одговор на нашите ...
| | веќе видена | слични

Здружението на новинарите на Македонија добило писмо за поддршка од Американскиот стејт департмент и од Европската комисија откако пред еден месец, соочено со, како што вели, ескалацијата на насилството против новинарите и со неодговорното и непрофесионалното однесување на Министерството за внатрешни работи, испратило писмо до сите релевантни организации каде што Македонија е полноправна членка, како што се Обединетите нации, Советот на Европа и Организацијата за безбедност и соработка во Европа, како и до најбитните партнери на Македонија, како што се Соединетите Американски Држави и Европската комисија - Во писмото ги алармиравме овие организации и држави дека насилството против новинарите зазема драматични размери и побаравме веднаш да интервенираат кај македонските власти да обезбедат сигурност во извршувањето на работата на македонските новинари и да не дозволат нивните животи да бидат доведени во опасност. Освен тоа, ЗНМ бараше овие организации и држави да спроведат меѓународен мониторинг на овие ...
| | веќе видена | слични

Американскиот Стејт департмент и Директоратот за проширување на Европската комисија одговориле на реакцијата на Здружението на новинари на Македонија поради зачестеното насилство врз новинари во земјава. „Пред еден месец, соочени со ескалацијата на насилството против новинарите и со неодговорното и непрофесионалното однесување на МВР, испративме писмо до сите релевантни организации каде што Македонија е полноправна членка, како ОН, Советот на Европа и ОБСЕ, како и до најбитните партнери на Македонија, како САД и ЕК“, информира вчера претседателот на ЗНМ, Насер Селмани. Тој рече дека овие организации и држави биле известени дека насилството против новинарите добива драматични размери и од нив било побарано да интервенираат кај македонските власти да обезбедат сигурност во извршувањето на работата на македонските новинари и да не дозволат нивните животи да бидат доведени во опасност. Деновиве, на адреса на ЗНМ стигнале писма со поддршка од американскиот Стејт департмент и од ЕК. „САД силно осудуваат какво ...
| | веќе видена | слични

МЕЃУНАРОДНИТЕ ИНСТИТУЦИИ ОДГОВОРИЈА ЗА НАСИЛСТВАТА ВРЗ КРИТИЧКИ НОВИНАРИ ВО МАКЕДОНИЈА Здружението на новинари на Македонија, кое пред еден месец, во врска со нападите врз новинарот Саше - Политико, врз уредникот на порталот Доказ Марјан Стојменовски, но и врз имотот на Бранко Тричковски, кому му беше запален џипот, ги извести итно со писмо меѓународните институции, ги соопшти нивните реакции. "Соединетите Држави силно го осудуваат кое било насилство или вознемирување на новинарите. Насилството и заплашувањето кон новинарите, опишани во писмото на ЗНМ, немаат место во едно модерно демократско општество", се вели во писмото од заменик-државниот секретар на американскиот Стејт департмент Џон Хеферн, што го објави вчера ЗНМ. Заменик-државниот секретар ги поттикнува македонските новинари што биле жртви на криминални дејства и на заплашување, веднаш да ги известат одговорните власти, затоа што за нив така е полесно да ги следат овие случаи, кога се дел од службените полициски и судски извештаи. "Службените лица ...
| | веќе видена | слични

Здружението на новинари на Македонија, соочени со ескалацијата на насилството против новинарите и со неодговорното и непрофесионалното однесување на МВР, пред еден месец испрати писмо до сите релевантни организации каде Македонија е полноправна членка, алармирајаќи ги организациите и државите дека насилството против новинарите зазема драматични размери Освен тоа ЗНМ бараше овие организации и држави да спроведат меѓународен мониторинг на овие случаи, што ќе помогне за нивното расветлување и спречување на нови напади. Како одговор неделава ЗНМ доби писмо за подрршка од американскиот Стејт департмент и Европската Комисија. „САД силно го осудуваат било какво насилство или вознемирување на новинарите. Насилството и заплашувањето кон новинарите опишани во писмото на ЗНМ немаат место во едно модерно демократско општество“, вели во писмото Заменик државен секретар на Стејт департментот, Џон Хефнер. Тој ги поттикнува македонските новинари кои биле жртви на криминални дејствија и заплашување веднаш да ги известат ...
| | веќе видена | слични

Останато

Претседателката на комисијата Билјана Ивановска во интервју за Радио Слободна Европа вели дека освен изборната кампања и финансирањето на политичките партии, ...
сите 241 | | | веќе видена

Оставки од претседателот Александар Вучиќ, премиерката Ана Брнабиќ, собранискиот спикер Маја Гојковиќ, оставка на раководството на РТС и обезбедување услови за ...
сите 300 | | | веќе видена

Извршниот директор на Етиопиан Ерлајнс Теволде Гебремариам, по несреќата на атиопскиот авион во кој загинаа 157 лица, изјави дека предупредувањата и барањата ...
сите 52 | | | веќе видена

На Власта и се брза, опозицијата не попушта од своите принципиелни барања, а судбината на СЈО мора да биде решена час поскоро, бидејќи тоа е еден од клучните ...
сите 217 | | | веќе видена

Илјадници луѓе се собраа денеска во повеќе новозеландски градови во спомен на 50 убиени муслимани во Крајстчрч, но и во знак на протест против расизмот. ...
сите 133 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

САД и ЕУ со осуда и загриженост на насилството кон новинарите во Македонија

Од:
До кого (е-маил):
Порака: