ЗНМ: A1 да не згасне

2 копии

Здружението на новинарите и Синдикатот изразуваат длабоко жалење поради стечајната постапка за А1 ТВ и се надеваат дека таа нема да доведе до нејзино згаснување. „Очекуваме дека сите надлежни инстанци ќе го споделат нашето уверување дека македонскиот медиумски простор би бил сериозно осиромашен со затворањето на најстарата приватна телевизија во Република Македонија. - Особено загрижувачки е фактот што стечајната постапка би можела да доведе до губење на работа на голем број наши колеги. Во таа смисла ССНМ веќе е во комуникација со синдикалниот претставник на ТВ А1 и до своите членови достави образец за побарувања кои треба да се упатат до стечајниот управник во случај на прекин на работниот однос. За сите натамошни чекори ССНМ на своите членови им нуди правен совет и помош“, соопштуваат тие.
| | веќе видена | слични
2 копии

Здружението на новинарите (ЗНМ) и Самостојниот синдикат на новинарите и медиумски работници (ССНМ) преку заедничко соопштение изразија жалење поради стечајната постапка за ТВ А1 што ја прогласи денеска скопскиот Основен суд 2, како и надеж дека таа нема да доведе до згаснување на телевизијата. - Очекуваме дека сите надлежни инстанци кои решаваат за судбината на ТВ А1 ќе го споделат нашето уверување дека македонскиот медиумски простор би бил сериозно осиромашен со затворањето на најстарата приватна телевизија во Република Македонија. Особено загрижувачки е фактот што стечајната постапка би можела да доведе до губење на работа на голем број наши колеги, се вели во соопштението. Од ССНМ посочуваат дека веќе се во комуникација со синдикалниот претставник на ТВ А1 и до своите членови доставиле образец за побарувања кои треба да се упатат до стечајниот управник во случај на прекин на работниот однос. Синдикатот на своите членови им нуди правен совет и помош за сите натамошни чекори.
| | веќе видена | слични
7 копии

Здружението на новинарите (ЗНМ) и Самостојниот синдикат на новинарите и медиумски работници (ССНМ) изразува длабоко жалење поради стечајната постапка за А1 ТВ и искрено се надева дека таа нема да доведе згаснување на телевизијата. “Очекуваме сите надлежни инстанци кои решаваат за судбината на А1 TB ќе го споделат нашето уверување дека македонскиот медиумски простор би бил сериозно осиромашен со затворањето на најстарата приватна телевизија во Република Македонија“,стои во соопштението на ЗНМ и ССНМ. Од таму велат дека особено загрижувачки е фактот што стечајната постапка би можела да доведе до губење на работа на голем број новинари и медиумски работници. Во таа смисла ССНМ веќе е во комуникација со синдикалниот претставник на ТВ А1 и до своите членови достави образец за побарувања кои треба да се упатат до стечајниот управник во случај на прекин на работниот однос. За сите натамошни чекори ССНМ на своите членови им нуди правен совет и помош. “Случувањата на “Перо Наков“ уште еднаш ја потенциpaа ...
| | веќе видена | слични

26.07.2011, 16:00 Здружението на новинари на Македонија (ЗНМ) денеска соопшти дека во иднина нема да делегира свои претставници во Советот за радиодифузија, а актуелните членови на Советот, предложени од ЗНМ, Бранислав Радовановиќ и Столе Наумов, ги повикува да го преиспитаат своето учество во работата на Советот. Таквата одлука, која ја донел Управниот одбор на ЗНМ на вчерашната седница, според соопштението, е изнудена од начинот на кој Собранието на Република Македонија ги изгласа измените и дополнувањата на Законот за радиодифузија, со кои се зголеми бројот на членови на Советот од 9 на 15. Здружението истакнува дека воопшто не било вклучено во процесот на донесување на Законот, со кој се уредува работата на електронските медиуми. Здружението на новинарите (ЗНМ) и Самостојниот синдикат на новинарите и медиумски работници (ССНМ) преку заедничко соопштение изразија и жалење поради стечајната постапка за ТВ А1 што ја прогласи денеска скопскиот Основен суд 2, како и надеж дека таа нема да доведе до згаснување ...
| | веќе видена | слични

Неколку часа откако судот донесе решение А1 да оди во стечај, што значи дека на 260 вработени ќе им биде прекинат работниот однос, тие веќе се координираат со Самостојниот синдикат на новинарите и медиумските работници (ССНМ) да им бидат исплатени заостанатите две плати. ССНМ во соопштението кое пред малку го испрати до јавноста вели дека веќе е во комуникација со синдикалниот претставник на А1 и до своите членови достави образец за побарувања кои треба да се упатат до стечајниот управник во случај на прекин на работниот однос. За сите натамошни чекори ССНМ на своите членови им нуди правен совет и помош. Во заедничкото писмо Здружението на новинарите на Македонија (ЗНМ) и ССНМ тие велат дека особено загрижувачки е фактот што стечајната постапка би можела да доведе до губење на работа на голем број новинари и медиумски работници. Овие две тела кои ги бранат интересите на фелата изразуваат длабоко жалење поради стечајната постапка за А1 ТВ и искрено се надеваат дека таа нема да доведе згаснување на ...
| | веќе видена | слични

По одлуката за стечај на А1 се огласи Здружението на новинарите на Македонија и самостојниот синдикат на новинарите и медиумските работници, со надеж дека стечајната постапка нема да доведе до згаснување на телевизијата. - Очекуваме дека сите надлежни инстанци ќе го споделат нашето уверување дека македонскиот медиумски простор би бил сериозно осиромашен со затворањето на најстарата приватна телевизија во Македонија. Особено загрижувачки е фактот што стечајната постапка би можела да доведе до губење на работа на голем број наши колеги. Во таа смисла синдикатот веќе е во комуникација со синдикалниот претставник на ТВ А1 и до своите членови достави образец за побарување кои треба да се упатат до стечајниот управник во случај на прекин на работниот однос. За сите натамошни чекори синдикатот на своите членови им нуди правен совет и помош, велат од ЗНМ и од Синдикатот.
| | веќе видена | слични

Останато

Актуелната политичка состојба во земјава, затворската казна за поранешниот премиер Никола Груевски и неодамнешната посета на делегацијата на ВМРО-ДПМНЕ во ...
сите 180 | | | веќе видена

Владата на СДСМ повторно удира по џебот на граѓаните. Прогресивниот данок кој го наметнува однародената и криминална власт, негативно влијае врз бизнисот и ...
сите 144 | | | веќе видена

По трагичната гостиварска случка, кога бегајќи од куче скитник младата Џејха Меџити заврши во водите на Вардар и се удави, се огласи и Ветеринарната комора на ...
сите 73 | | | веќе видена

Каков ќе биде ефектот на даночната реформа, односно прогресивниот данок ќе се види на долг рок. Не мора да значи дека повисоките даноци ќе се одразат добро или ...
сите 60 | | | веќе видена

„Сонувам за хумано утре“ е мотото под кое повеќе здруженија за заштита на животните одржаа протестен марш за да упатат барања да почне примената на хумани ...
сите 64 | | | веќе видена

Поради службено отстуство на претседателот на Судечкиот совет Оља Ристова, рочиштето за предметот „Титаник 3“ на Специјалното јавно обвинителство е одложено за ...
сите 50 | | | веќе видена

Исто како и во првиот круг гласање од локалните избори во 2013 година, притисокот и на 7 април, денот на вториот круг, врз членството на ВМРО-ДПМНЕ, вработени ...
сите 193 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

ЗНМ: A1 да не згасне

Од:
До кого (е-маил):
Порака: