СДСМ направи циркуз од судството: На Заев му закажуваат рочишта во ист ден, за да не губи време ниту за одложувањето


2 копии

За понеделник, 25 декември, во 11.30 часот Апелациониот суд ја закажа јавната седница на која треба да одлучува по жалбата на адвокатите на премиерот Зоран Заев. Истиот ден кога апелационите судии треба да расправаат дали видеото од посебните истражни мерки, кое беше објавено на „Јутјуб“, може да биде доказ во постапката во кривичниот суд е закажано судењето за случајот „Поткуп“ во кој Заев е обвинет за примање поткуп. Претходната расправа во Апелациониот суд по жалба на адвокатите на Заев беше одложена на неопределено време. Еден од адвокатите на Заев, Ване Андреев, пак, за „Макфакс“ изјави дека очекува судењето за Заев во кривичниот суд да биде повторно одложено бидејќи апелационите судии сè уште не одлучиле за жалбата за ПИ-мерките, а и самиот предмет не се наоѓа во кривичниот суд. Според обвинителството, Заев, во својство на службено лице, градоначалник на Струмица, од струмички бизнисмен побарал поткуп од 163.924 евра, односно по 2 евра за еден квадратен метар градежно земјиште во Струмица, за кое ...
| | веќе видена | слични
4 копии

„Јас како виш јавен обвинител не знаев дека има апсења за настаните од 27 април“, изјави обвинителот Јован Цветановски на конференцијата „Известување на медиумите за судските постапки“. Заменикот на обвинителката Гордана Гешковска, која беше надлежна за предметите од крвавиот четврток, на прашање на новинарите дека Обвинителството е премногу затворено и дека јавноста мора преку други канали да ги дознава информациите, тој одговори дека се сложува оти мора да се направат напори Обвинителството да биде потранспарентно кон јавноста. Цветановски, не одговори на новинарско прашање до каде е кривичната пријава против него во случајот „Јустиција“, за прекршување на правата на тогашните обвинити судии. Тој го водеше предметот за случајот „Поткуп“ во кој е обвинет премиерот Зоран Заев, како и во предметот за аферата со фалсификувани лични карти поврзана со Захир Бекири Чауш. Тогаш Чауш тврдеше дека обвинителот Цветановски му се заканувал дека доколку не каже дека УСБ-то (со снимени прислушувани разговори) му го дале ...
| | веќе видена | слични
8 копии

Судијката во Апелацискиот суд, Тања Милева, која е сопруга на членот на Државната изборна комисија (ДИК) од СДСМ, Игор Милев, побара изземање од предметот „Поткуп“ во кој обвинет е премиерот Зоран Заев, дознава „Макфакс“. Таа беше поставена за судија известител на судечкиот совет кој треба да донесе одлука дали видеото од посебните истражни мерки, кое беше објавено на „Јутјуб“, може да биде доказ во постапката што се води против Заев во кривичниот суд. Јавната седница на која треба да се одлучува за ова е закажана за в понеделник, 25 декември, во 11.30 часот. Милева во ноември од Основниот суд Велес беше избрана за судија во Апелацискиот суд – Скопје.
| | веќе видена | слични

Останато

Полицијата 24 часа на ден ги чува таблите со новото име Северна Македонија, за да не бидат уништени и ишкртани како оние за автопатот Пријателство, пишува ...
сите 336 | | | веќе видена

Претседателот на партијата„ Алтернатива“ која настана по расколот во „Беса“, Африм Гаши по средбата со премиерот Заев изјави дека за партијата е повеќе ...
сите 209 | | | веќе видена

Кандидатот за претседател на Република Македонија од ВМРО-ДПМНЕ, професор Гордана Силјановска Давкова во нејзиното прво интервју дадено за Вестите на Сител ...
сите 159 | | | веќе видена

Асоцијацијата на Спортски Обложувалници на Македонија (АСОМ) и нејзините постојани и придружни членки: Спорт Лајф, Моцарт, Златна Копачка, Евротип, Марбет и ...
сите 304 | | | веќе видена

Двајца пациенти денеска беа пуштени на домашно лекување од болницата „8-ми Септември“. Пациентите ги пречекаа нивните роднини. Тие беа во добра состојба, но не ...
сите 198 | | | веќе видена

Наградата „Евалд Фон Клајст" што се доделува за придонес кон светскиот мир и безбедноста, а им беше врачена на двајцата премиери, Зоран Заев и Алексис Ципрас, ...
сите 136 | | | веќе видена

Самопрогласениот времен претседател на Венецуела, Хуан Гуаидо ја повика војската да дозволи влез на хуманитарната помош за Венецуела, која се очекува да ...
сите 123 | | | веќе видена

Фирмата „Авто мото здружение Гостивар“, чиј сопственик е газдата на „Дурмо турс“, минатата година имала забрана да врши технички преглед на возила. Забраната е ...
сите 199 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

СДСМ направи циркуз од судството: На Заев му закажуваат рочишта во ист ден, за да не губи време ниту за одложувањето

Од:
До кого (е-маил):
Порака: