5-те најголеми билдери во свет! Видео!


 Неодамна спроведеното научно истражување, открива кои се државите од светот, каде плачот на бебињата најдолго трае. Станува збор за истражувањето на групата научници предводени од професорот Диетер Волке, објавено во магазинот „The Journal of Pediatrics“, со кое бил изготвен првиот универзален приказ за нормалната количина на плач на бебињата во првите три месеци. Воедно, била спроведена и мета-анализа на 28 други истражувања, со која биле опфатени 8.700 бебиња од целиот свет, а со цел да се осознае повеќе за тоа колку децата всушност плачат и дали постои некоја географска нитка, кога е плачот во прашање. Психолозите откриле дека, во просек, бебињата плачат околу 2 часа на ден во текот на првите две недели. Времетраењето на плачот достигнува 2 часа и 15 минути до шестата недела, па постепено се намалува на околу 1 час и 10 минути дневно до дванаесеттата недела. Меѓутоа, интересно е дека научниците заклучиле и дека географијата игра голема улога во тоа колку секое бебе ќе плаче. Според резултатите, бебињата ...
| | веќе видена | слични

Бебињата систематски ги анализираат предметите и луѓето околу себе, правејќи на некој начин предвидувања и експерименти. Кога резултатот не е во согласност со нивните очекувања, бебињата го менуваат и го формираат мислењето и се впушатаат во натамошни истраги. Ви откриваме што можат бебињата да направат пред навршување на првата година од животот. Бебињата помнат искуства Во еден експеримент, трудница во текот на шест недели, два пати на ден ја читала на глас приказната „Мачорот во чизми“. Набрзо по раѓањето, новороденчето покажало интерес и склоност токму кон ова приказна во однос на останатите. Бебињата знаат да разликуваат добро и лошо До шест месеци старост децата разбираат што е добро а што лошо. За да ги докажат тие способности, научниците им давале на децата да гледаат кукла која трука топка по некоја нагорна линија, додека друга кукла и го попречува ова. Бебињата ја оттурнувале „лошата“ кукла затоа што ја идентификувале како нешто лошо. Бебињата сакаат да бидат корисни Истражувачите пуштиле ...
| | веќе видена | слични

Останато

Исклучително значајна заради моментот во кој се случува, но и сигнал за продлабочување на традиционално добрите македонско-американски односи. Вака домашната ...
сите 287 | | | веќе видена

Скопски Аеродром од синоќа е во центарот на вниманието, откако жителите на зграда во „Скопјанка“ беа евакуирани поради неподонослива миризба. Вистинска драма ...
сите 159 | | | веќе видена

Зоврива револтот по грозоморното убиство на Алил Бекир, кој беше убиен и запален од полицаецот Енвер Тоска, пред една недела во прилепското село Беловодица, ...
сите 163 | | | веќе видена

Apple неодамна ја претстави најновата генерација на паметни телефони, а додека за самите телефони ретко кој има било каква замерка, една друга работа на ...
сите 47 | | | веќе видена

Претседателката на Судечкиот совет Добрила Кацарска останува судијка во предметот за организираниот напад во Собранието на 27 април 2017. Кривичниот суд донесе ...
сите 141 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

5-те најголеми билдери во свет! Видео!

Од:
До кого (е-маил):
Порака: