5-те најголеми билдери во свет! Видео!


 Неодамна спроведеното научно истражување, открива кои се државите од светот, каде плачот на бебињата најдолго трае. Станува збор за истражувањето на групата научници предводени од професорот Диетер Волке, објавено во магазинот „The Journal of Pediatrics“, со кое бил изготвен првиот универзален приказ за нормалната количина на плач на бебињата во првите три месеци. Воедно, била спроведена и мета-анализа на 28 други истражувања, со која биле опфатени 8.700 бебиња од целиот свет, а со цел да се осознае повеќе за тоа колку децата всушност плачат и дали постои некоја географска нитка, кога е плачот во прашање. Психолозите откриле дека, во просек, бебињата плачат околу 2 часа на ден во текот на првите две недели. Времетраењето на плачот достигнува 2 часа и 15 минути до шестата недела, па постепено се намалува на околу 1 час и 10 минути дневно до дванаесеттата недела. Меѓутоа, интересно е дека научниците заклучиле и дека географијата игра голема улога во тоа колку секое бебе ќе плаче. Според резултатите, бебињата ...
| | веќе видена | слични

Бебињата систематски ги анализираат предметите и луѓето околу себе, правејќи на некој начин предвидувања и експерименти. Кога резултатот не е во согласност со нивните очекувања, бебињата го менуваат и го формираат мислењето и се впушатаат во натамошни истраги. Ви откриваме што можат бебињата да направат пред навршување на првата година од животот. Бебињата помнат искуства Во еден експеримент, трудница во текот на шест недели, два пати на ден ја читала на глас приказната „Мачорот во чизми“. Набрзо по раѓањето, новороденчето покажало интерес и склоност токму кон ова приказна во однос на останатите. Бебињата знаат да разликуваат добро и лошо До шест месеци старост децата разбираат што е добро а што лошо. За да ги докажат тие способности, научниците им давале на децата да гледаат кукла која трука топка по некоја нагорна линија, додека друга кукла и го попречува ова. Бебињата ја оттурнувале „лошата“ кукла затоа што ја идентификувале како нешто лошо. Бебињата сакаат да бидат корисни Истражувачите пуштиле ...
| | веќе видена | слични

Останато

Околу 80 кучиња скитници биле заловени и соодветно третирани во изминатите четири месеци во Кавадарци, информираше денеска Петар Камчев од Јавното ...
сите 137 | | | веќе видена

Кога на 28 јуни 1914 година Гаврило Принцип како резултат на околности кои се уште се истражуваат во историјата успева да изврши атентат врз надвојводата Франц ...
сите 175 | | | веќе видена

Американскиот претседател Доналд Трамп се најде на удар на критики, зошто не го посетил меморијалниот центар на американските војници во Франција. Белата куќа ...
сите 86 | | | веќе видена

Скопје/Охрид, 12. ноември 2018 (ИНПРЕС) – МВР ќе поднесе соодветни пријави против Јанко Бачев и демонстрантите кои протестираа пред куќите на пратениците од ...
сите 101 | | | веќе видена

Според Влатко Ѓорчев, членот на ИК на ВМРО-ДПМНЕ, најавените налепници на автомобилите, не се решение за чистење на воздухот, и порача Заев, Макрадули и ...
сите 19 | | | веќе видена

СДСМ со писмено соопштение реагира на прес-конференцијата на Наум Стоилковски од ВМРО-ДПМНЕ.„Антизападното раководство на ВМРО-ДПМНЕ и пионот Мицкоски се ...
сите 111 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

5-те најголеми билдери во свет! Видео!

Од:
До кого (е-маил):
Порака: