Далибор Ѓошиќ со уште една преработка на стара македонска народна песна


5 копии

Фолк пејачот Далибор Ѓошиќ го промовираше вториот сингл и спотот за истиот од проектот „Ајде сонце зајде“, проект во кој се обработуваат стари македонски народни песни. Станува збор за песната „Стамена“, а на целиот овој проектот работат докажани и признаени музички имиња од Македонија, како Сашо Ливрински, еден од најпознатите македонски композитори, кој се јавува како обработувач на песните, кои ќе се најдат на овој албум. Пред нешто повеќе од месец и половина, со големата промоција на „Ајде сонце зајде“, првата песна и спот од овој албум, Далибор само најави плодна година, во која дел по дел, ќе биде промовиран целиот албум. Токму на оваа промоција беше во живо отсвирена песната „Стамена“, а делови од тој настап се искористени во новиот спот.
| | веќе видена | слични

Канадскиот кантавтор и писател, Леонард Коен, кој почина минатата година, зад себе остави незаборавни хитови кои и денес со занес се слушаат. Една од неговите најпознати песни која се смета за своевидна химна на љубовта, всушност е инспирирана од сосема поинакви причини: од најголемиот ужас што го доживеал светот за сите времиња... Леонард Коен пораснал во Монтреал, во угледно еврејско семејство. Својот концерт што го одржал во 2009 година во Израел, го започнал со молитви и благослови кои ги изговорил на хебрејски јазик. Затоа и воопшто не е необичен фактот дека една од најубавите песни од овој автор е инспирирана од страдањата на еврејскиот народ. Песната која многумина ја сметаат за химна на љубовта и романтиката - „Танцувај со мене до крајот на љубовта“ (Dance me to the end of love), настанала откако Коен се посветил на изучување на холокаустот. Иако е конструирана како љубовна песна, всушност таа говори за смртта и страдањето. Во едно свое интервју, Коен го открил потеклото на оваа песна: ...
| | веќе видена | слични

Песната „You’re beautiful“ уште од кога ја објави Џејмс Блант се смета за љубовна балада, која многу парови дури и ја играат како прв танц на нивната свадба. Сепак, на Џејмс буквално му пукна филмот и реши да сподели со целиот свет за кој е таа песна. Во едно интервју за Huffington Post, Џејмс откри дека песната е за некој кој е на тешки дроги и малтретира некоја жена во возот, додека таа патува со нејзиниот маж. - Сите викаат: Леле колку е романтичен. Сакам „You’re beautiful“ да ми ја свират на мојата свадба... Сите луѓе мислат многу погрешно. И за мене мислат дека сум романтичар. Не, луѓе, не сум! „You’re beautiful“ не е песна за романтика и љубов. Всушност тоа е песна за еден маж кој е на тешки дроги и ја гони некоја девојка, пред нејзиниот партнер. Може лесно да го затворат поради тоа што е многу перверзен, изјавил Џејмс. Да, сите сме изненадени, бидејќи зборовите во песната, не ни не тераат да помислиме на нешто такво.
| | веќе видена | слични

 Ја слушаме повеќе од една деценија, а не сме забележале. Песната не е воопшто романтична. Нема кој барем еднаш не го преслушал хитот „You're Beautiful“ од 2004-та година. Од моментот кога беше објавена, па сè до денес, песната е и неизбежна музичка тема на многу свадбени церемонии ширум светот. Сепак, иако излезе пред цели 13 години, се чини дека повеќето слушатели не ги разбрале баш најдобро стиховите. Изведувачот на „You're Beautiful", Џејмс Блант, има порака за нив: таа не романтична песна. Често се наоѓа на пописот на најпопуларни песни за прв свадбен танц, меѓу кои се и: „Thinking Out Loud“ на Ед Ширан, „At Last" од Ета Џејмс , односно „All of Me" во изведба на Џон Леџенд, но песната „You're Beautiful“ всушност е лош избор за овој романтичен момент. - Сите ме нарекуваат романтичар. Не, јас не сум тоа. Ниту „ You're Beautiful “ не е нежна романтична песна. Се работи за издрогиран лик кој прогонува туѓа девојка во подземната железница, додека момчето е пред него. Тој тип би требало да биде во затвор, ...
| | веќе видена | слични
3 копии

ПРОМОЦИЈА НА ФОЛК-ПЕЈАЧОТ Фолк- пејачот Далибор Ѓошиќ, пред претставниците на медиумите го промовираше вториот сингл и спотот за истиот од проектот "Ајде сонце зајде", во кој се обработуваат стари македонски народни песни. Станува збор за песната "Стамена", а на целиот овој проект работат докажани и признати музички имиња од Македонија, како Сашо Ливрински, еден од најпознатите македонски композитори, кој се јавува како обработувач на песните, кои ќе се најдат на овој албум. Пред нешто повеќе од месец и пол, со големата промоција на "Ајде сонце зајде", првата песна и спот од овој албум, Далибор најави активна година, во која дел по дел, ќе биде промовиран целиот албум. Токму на оваа промоција беше во живо отсвирена песната "Стамена", а делови од тој настап се искористени во новиот спот.
| | веќе видена | слични

Зајн Малик по долго објаснување дека работи на нов материјал, конечно објави нова песна – „Still Got Time“. Оваа песна е прво објавена од неговиот втор албум. Песната е во соработка со раперот PARTYNEXTDOOR, кој претходно има работено со Дрејк, а ја има напишано песната „Work“, која тој ја испеа заедно со Ријана. Пред еден месец имавме можност да слушниме уште една нова песна од Зајн, „I Don’t Wanna Live Forever“, која ја исполни заедно со Тејлор Свифт. Со оглед на тоа дека песната беше саундртак за филмот „Fifty Shades Darker“, не веруваме дека истата ќе се најде на новиот албум на Зајн.
| | веќе видена | слични

Често се случува после раскинувањето пејачите да отпејат песна за тоа како се чувствуваат после раскинувањето кој очигледно бил тежок период за нив, а потоа во интервјуата да демантираат дека стиховите се посветени на нивната поранешна љубов. Меѓутоа, дел од нив отворено зборуваат за тоа, како што тоа го направи John Mayer кој јавно призна дека неговат последн песна Still feel like your man ја посвети на својата поранешна девојка Katy Perry. Но Katy Perry после разводот со Russell Brand мѕ ја посвети песна Wide awake баш него. Неколку недели по раскинувањето на веридбата со Liam Hemsworth, Miley Curys ја објави песната Wrecking ball, со што докажа дека најубавите работи се случуваат по најголемите разочарувања. Лична карта на бендот No Doubt е секако песната Don't speak, а баш Gwen Stefani ја посвети на својот колега од бендот, Tony Kanal кој беа во долгогодишна врска. После точно 20 години Gwen уште една преубава песна посвети на својот поранешен сопруг Gavin Rossdale. Врската помеѓу Justin Bieber и ...
| | веќе видена | слични
2 копии

Фолк пејачот Далибор Ѓошиќ пред преставниците на медиумите ја промовираше новата верзија на народната песна „Стамена“ која како втор сингл заедно со видеоспотот за неа е дел од проектот „Ајде сонце зајде“, проект во кој се обработуваат стари македонски народни песни. На песната „Стамена“, како и на целиот овој проектот работат докажани и признаени музички имиња од Македонија, како композиторот Сашо Ливрински, еден од најпознатите македонски музички автори, кој се јавува како обработувач на песните, кои ќе се најдат на ова албумско издание. Пред нешто повеќе од месец и половина, со големата промоција на „Ајде сонце зајде“, првата песна и спот од овој албум, Далибор само најави плодна година, во која дел по дел, песна по песна ќе биде испромовиран целиот албум. Токму на оваа промоција беше во живо отсвирена новата верзија на песната „Стамена“, а делови од тој настап се искористени во новиот видеоспот, кој можете да го погледнете во продолжение.
| | веќе видена | слични
2 копии

Станува збор за песната „Стамена“, а на целиот овој проектот работат докажани и признаени музички имиња од Македонија, како Сашо Ливрински, еден од најпознатите македонски композитори, кој се јавува како обработувач на песните, кои ќе се најдат на овој албум. Пред нешто повеќе од месец и половина, со големата промоција на „Ајде сонце зајде“, првата песна и спот од овој албум, Далибор само најави плодна година, во која дел по дел, ќе биде испромовиран целиот албум. Токму на оваа промоција беше во живо отсвирена песната „Стамена“, а делови од тој настап се искористени во новиот спот.
| | веќе видена | слични

Пред нешто повеќе од месец и половина, со промоцијата на првата песна и спот која е и насловна на овој материјал, Далибор само најави плодна година, во која дел по дел ќе биде испромовиран целиот албум.Фолкерот Далибор Ѓошиќ промовираше уште еден, втор по ред сингл од проектот „Ајде сонце зајде". Станува збор за песната „Стамена" за која веќе е снимен и спот, а која е дел од проектот во чии рамки Ѓошиќ обработува стари македонски народни песни. Интересно е дека на целиот овој проект работат докажани и признаени музички имиња од земјава, како Сашо Ливрински, еден од најпознатите македонски композитори кој всушност се јавува како обработувач на песните.Пред нешто повеќе од месец и половина, со промоцијата на првата песна и спот која е и насловна на овој материјал, Далибор само најави плодна година, во која дел по дел ќе биде испромовиран целиот албум. Токму на оваа промоција во живо беше отсвирена и песната „Стамена", а делови од тој настап се искористени во новиот спот.
| | веќе видена | слични

Останато

Можноста катедралата Нотр Дам да добие нов модерен изглед, предизвика бес ширум Франција и светот, пренесе „РТ“.„Да го сопреме ова лудло. Мораме да покажеме ...
сите 640 | | | веќе видена

Заедничкиот кандидат за претседател, Стево Пендаровски, на средба со жителите на Дебарца, порача дека отворените перспективи кон ЕУ и НАТО, носат економски ...
сите 181 | | | веќе видена

Изборната кампања денеска завршува. Точно на полноќ стапува изборниот молк а во недела граѓаните излегуваат на шесттите претседателски избори. Во релативно ...
сите 73 | | | веќе видена

Политички за НАТО изигравме одлично, но не испорачуваме резултати за позитивна препорака за старт на преговорите со ЕУ.НАТО е геополитика, ЕУ е техника, ...
сите 115 | | | веќе видена

Снимките од пожарот во Богородичната црква во Париз сите граѓани на Русија ги гледаа со солзи во очите, руските компании се подготвени да се приклучат на ...
сите 744 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Далибор Ѓошиќ со уште една преработка на стара македонска народна песна

Од:
До кого (е-маил):
Порака: