Ја знаете ли легендата за преубавата Преспа и настанокот на Преспанското Езеро?

Eдна од стотиците македонски легенди и преданија на македонскиот народ е онаа за преубавата девојка Преспа и за настанокот на Преспанското Езеро. Имагинацијата на нашиот народ е огромна, а овие легенди ја добиле својата вредност низ историјата, пренесувајќи се од генерација на генерација. На местото на денешното убаво Преспанско Езеро, според легендата се простирало широко плодородно поле. Во близината на ридот имало седум кладенчиња, кои никогаш не замрзнувале. Нивните бистри води биле гордост за цела долина. Навечер кладенчињата со чепови (цифуни) се затварале. Во тоа време, две племиња, непрестано војувале за убавата долина. Ќерката на кнезот од едното племе Преспа, била многу убава. Таа секоја вечер одела под ридот, до кладенчињата, по вода. Еднаш, кај кладенчињата Преспа го видела синот на кнезот од другото племе. Нивните погледи се сретнале. Срцата им затрепериле. Се родила љубов. Оттогаш, младите почнале скришум да се сретнуваат. Една вечер, младиот син на кнезот кој се викал Лабид, ја чекал убавицата ...
| | веќе видена | слични

Во градот имало една убава мома што се викала Дојрана. Таа била заљубена во овчарчето Лабин. Еден ден на сред град се виело оро каде биле собрани сите моми и ергени. Тука била и Дојрана со Лабин. Во тој момент доаѓа Џемо-арамбашата, кој откако ја здогледал убавата Дојрана, ја грабнува, а Лабин тешко го ранува со сабјата. Дојрана од големата лутина и омраза кон Џемо скокнала од коњот на Џемо и се стрчала накај Лабин. Иако ранет, таа успева да го довлечка до езерските води и за да не бидат заробени од Џемо, се дават во езерото. Од тој трагичен настан, езерото според легендата се нарекува по името на Дојрана, Дојранско Езеро, а градот го добил името Дојран. Според горезапишаната легенда и големиот македонски композитор Трајко Прокопиев го напишал балетот „Лабин и Дојрана“. Овој балет за првпат е изведен во сезоната 1957/58 година. Втора легенда: Во градот Полин имало една многу убава девојка што се викала Дојрана. Била висока црноока, со витка става. Дојрана со своите другарки секоја вечер доаѓала на чешмата ...
| | веќе видена | слични

Секое место за себе е сопствен свет, кој крие многу приказни кои се случиле низ годините, многу луѓе кое газеле по него, многу тајни сокриени во камчињата. Во оваа статија денеска зборуваме за тоа како некои места и градови во Македонија ги добиле своите имиња. Во поголемиот број од нив стванува збор за легенди кои нашите предци ги прераскажувале едни на други, но сепак, интересно е да се знаат, и да продолжат да живеат и за наредните поколенија. Градот Скопје низ историјата сменил неколку имиња. Неговото античко име е Скупи, во византиските документи е запишан како Скопија, а Словените го нарекувале Скопје, Скопие и Скопље. Има разни легенди за неговото настанување. Една теорија вели дека потекнува од грчкиот збор „скопиа“ и толкувањето како „караула“, поради можното постоење на караула односно “набљудувачница“ на тоа место (скопос значи „гледање“). Уште една приказна за настанувањето на името на градот Скопје е онаа која го “извлекува“ толкувањето на овој збор од “собир“, односно “собиралиште“ и ...
| | веќе видена | слични

Останато

Катица Јанева оди во притвор. Од вечерва па во следните 30 дена таа ќе се наоѓа во истражниот затвор во Шутка.Јанева доби притвор како третоосомничена во ...
сите 683 | | | веќе видена

Селективната правда е неправда, а во Македонија гледаме дека главата на октоподот е недопирлива и се што прави системот е обид да се покријат трагите кои што ...
сите 414 | | | веќе видена

За Денот на нашата Армија ни пристигнаа и честитки од Кабул, Авганистан од нашите учесници во мисијата “Одлучна поддршка”. По повод празникот се одржаа ...
сите 97 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Ја знаете ли легендата за преубавата Преспа и настанокот на Преспанското Езеро?

Од:
До кого (е-маил):
Порака: