Ова студентите треба да го знаат – билка која го подобрува помнењето, вдишувајте ја секој ден по 5 минути

Во современата медицина оваа билка се користи како аналгетик и при мигрена, како и кај проблеми во процесот на варење на храната. Рузмаринот е неверојатно здрава билка која како традиционален лек се користи со векови. Таа е прекрасен лек за многу болести, а најмногу за оние кои имаат проблеми со помнењето. Рузмаринот содржи природни состојка кои му дава протеин на нашиот мозок, кој позитивно делува на работата на мозокот, со што мозокот брзо размислува. Истражувањата покажуваат дека рузмаринот ги обновува оштетените ДНК клетки. Истражувањата спроведени за рузмаринот, луѓето кои вдишувале етерично масло од рузмарин, покажале невероватни резултатите, со тоа што првата група луѓе имале 60 до 75 посто повеќе шанси да запаметат работи за разлика од групата која не вдишувала етерично масло од рузмарин. Истражувањата покажале дека има хемиски соединенија кои се важни за нашето паметење. Главниот елемент кој ја зголемува нашата меморија е цинеол. Ова истражување покажува дека луѓето кои користеле рузмарин во ...
| | веќе видена | слични
2 копии

Рузмаринот е лековита медитеранска билка која дава неодолива арома на јадењата, особено на месото. Се употребува како зачин, а има и многу здравствени придобивки од него. Рузмаринот помага за превенција на рак на дојка, цревата и кожата, а ублажува и тегоби и болки. Помага при грчеви во цревата и желудникот, а помага и за менструални болки. Влијае за намалување на стресот, а исто така го поттикнува и растот на косата и го чува нејзиното здравје и сјај.
| | веќе видена | слични
2 копии

Во сезона од невенот може да се заработат над 1000 евра. Вложувањата за производство се минимални. Зоран Илиќ од Србија на 15 хектари има различни лековити билки, а механизацијата ја добил од државата. Тој засадил уште и артичок, бел слез, босилек, валеријана, а купувачи наоѓа сам. „Се работи од пролет до доцна есен зависно од тоа за која билка станува збор“ - вели Илиќ. Додава дека долги години работи, задоволен е и според него може добро да се заработи од овој агробизнис. Вели дека е важно да се има цел и план, но и да се следат конкурсите за добивање на помош од државата.
| | веќе видена | слични

Најпопуларни зачински билки се токму оние кои најчесто се употребуваат во кујната и кои ги збогатуваат јадењата и напитоците со фантастични вкусови. Најдобро од се е што не мора да сте никаков стручњак ниту пак ви треба градина за да си ги одгледате сами. За повеќето од најчесто употребуваните доволни ви се мали саксии, тегли или стари шолји за чај. За ова не ви треба ниту многу простор ниту топло време. Значи, можете да ги посадите дома дури и кога е ладно и да ги чувате покрај кујнскиот прозорец или било каде во кујната кадешто ќе ви биде на дофат на рака. Се разбира, не се сите еднакви и на сите им требаат различни услови па затоа, ако планирате да засадите зачински билки треба да знаете дека на мајчината душица, на жалфијата, рузмаринот и ориганото, им треба повеќе сонце, а на некои малку помалку (на пример, на босилекот и магдоносот). И засадете ги само оние кои ги користите. Засадете ги семињата во богата, пропустлива земја и никако не користете пестициди. Обезбедете им доволно вода и светлина. Босилек ...
| | веќе видена | слични

Останато

За неа тврдат дека е внука на рускиот олигарх која разговарала со Штрахе во вилата на Ибица. Идентитетот на жената која ја глумела внуката на рускиот олигарх ...
сите 208 | | | веќе видена

Претседателот на Република Северна Македонија, Стево Пендаровски, денеска го прими претседателот на Големото национално собрание на Република Турција, Мустафа ...
сите 239 | | | веќе видена

Пратеникот Емил Димитриев даде изјава која ја сметаме за недоследна: Изјава: „Не можам да му одземам нешто што не сум му дал“ [Извор: РСЕ – Виси ...
сите 43 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Ова студентите треба да го знаат – билка која го подобрува помнењето, вдишувајте ја секој ден по 5 минути

Од:
До кого (е-маил):
Порака: