Реакции на Европа на резултатите од референдумот во Турција


Австрискиот министер за надворешни работи Себастијан Курц изјави дека резултатот од референдумот во Турција веројатно ќе ја отежне идната соработка меѓу Анкара и ЕУ. Курц објави на „Твитер“ дека резултатот покажува колку е поделена земјата. „Соработката со ЕУ ќе стане потешка“, смета тој. Германскиот министер за надворешни работи Зигмар Габриел изјави дека е важно да се задржи воздржаноста по референдумот во Турција за зголемување на надлежностите на претседателот, без разлика на исходот од гласањето. Тој во кусата изјава наведе дека е добро што завршила жестоката кампања за референдумот. Членови на Европскиот парламент изразија разочарување од резултатот од референдумот. Манфред Вебер, лидер на групата на Европската народна партија во ЕП, изјави дека турскиот претседател Реџеп Таип Ердоган ја разделил земјата, а копретседателот на групата на Зелените Ска Келер изјави дека резултатот е „поразителен за демократијата во Турција“. Вебер за германската телевизија Це-де-еф изјави дека Турција се движи во ...
| | веќе видена | слични
2 копии

Вашингтон пост – ВашингтонВо неделата вечерта во Анкара, турскиот премиер Бинали Јилдирим стоеше на балконот на седиштето на Партијата на правдата и развојот (АКП) и ја поздрави изборната победа која ќе му го укине работното место.Кампот „да“ на турскиот референдум, кој го предводеше шефот на Јилдирим, претседателот Реџеп Тајип Ердоган, извојува тесна победа над гласот „не“, добивајќи 51 проценти од гласовите. Турците ги одобрија уставните амандмани кои ќе го укинат парламентарниот систем во земјата, вклучувајќи ја и функцијата на премиерот, во корист на претседателот со проширени овластувања.– На овој референдум нема губитник, туку само еден победник. Турција и нејзиниот добродушен турски народ, рече Јилдирим.Но, победата со тесно мнозинство и повидите на протестите од опозицијата покажуваат друга приказна. Двете главни опозициски партии одбиваат да го признаат поразот и бараат преборјување на гласачките ливчиња по серозните извештаи за гласачки измами.И покрај големите превирања во турската демократија, ...
| | веќе видена | слични

„По тоа историско гласање во Турција ќе ни се наметне повторно трпеливо да ги собереме нишките на дијалогот во едно“, изјави Габриел во денешното интервју за „Раинише пост“. Министерот посочи дека има голем број на теми, за кои треба да се разговара со Турција – од апсењето на новинарот од „Велт“, Дениз Јуџел до операциите во Сирија. На крајот сепак Турција сама треба да одлучи дали сака да се оддалечи уште повеќе од ЕУ“, истакнал Габриел. Претходно денеска „Велт“ повикувајќи се на дипломатски извори, најави дека ЕУ планирала да го разгледа прашањето за привремено прекинување на преговорите за членство на Турција.
| | веќе видена | слични
4 копии

За навременото прекинување на договорите меѓу Европската Унија и Турција ќе се разговара на состанокот на министрите за надворешни работи кој ќе се одржи следната недела во Малта. Придонес за ваква одлука има референдумот за уставни измени во земјата. Министрите за надворешни работи ќе ја повикаат Европската комисија да оцени дали Анкара ги нарушила основните насоки на преговорите за членство и согласно оценката дали е потребно преговорите времено да бидат прекинати. Европската комисија наскоро ќе препорача преговорите со Анкара да бидат прекинати на неопределено време поради сериозното и континуирано нарушување на слободата, демократијата и човековите права. На 16 април Турците на референдум се изјаснија дека сакаат претседателска земја со големи промени во овластувањата на сегашниот претседател Реџеп Таип Ердоган.
| | веќе видена | слични
7 копии

Европската унија планира времено да ги прекине преговорите за приклучување на Турција по референдимот за уставни измени во земјата, пишува денеска германскиот весник „Велт“, повикувајќи се на дипломатски извори. - Таа тема ќе биде на дневен ред на состанокот на министрите за надворешни работи кон крајот на следната недела на Малта (28 и 29 април). Министрите за надворешни работи ќе ја повикаа Европската комисија да оцени дали Анкара ги нарушила основните насоки на преговорите за членство и согласно оценката дали е потребно преговорите времено да бидат прекинати, нагласи весникот. Според информациите на „Велт“ Европската комисија наскоро ќе препорача преговорите со Анкара да бидат прекинати на неопределено време „поради сериозното и континуирано нарушување на слободата, демократијата и човековите права“ во Турција. На 16 април 51,3 отсто од Турците гласа за уставните измени, меѓу кои и воведување претседателски систем на управување, наместо парламентарен, со што се концетрира поголема моќ во рацете на ...
| | веќе видена | слични
2 копии

„Таа тема ќе биде на дневен ред на состанокот на министрите за надворешни работи кон крајот на следната недела на Малта (28 и 29 април). Министрите за надворешни работи ќе ја повикаа Европската комисија да оцени дали Анкара ги нарушила основните насоки на преговорите за членство и согласно оценката дали е потребно преговорите времено да бидат прекинати“, нагласи весникот. Според информациите на „Велт“ Европската комисија наскоро ќе препорача преговорите со Анкара да бидат прекинати на неопределено време „поради сериозното и континуирано нарушување на слободата, демократијата и човековите права“ во Турција. На 16 април 51,3 отсто од Турците гласа за уставните измени, меѓу кои и воведување претседателски систем на управување, наместо парламентарен, со што се концетрира поголема моќ во рацете на претседателот Реџеп Таип Ердоган. Во меѓувреме германскиот министер за надворешни работи Зигмар Габриел изјави дека е против преземање „предвремени решенија“ и прекин на преговорите за членство со Турција. „По тоа ...
| | веќе видена | слични
3 копии

Турскиот министер за правда Бекир Боздаг упати денеска критика до најголемата опозициска Републиканска народна партија (РНП) поради оспорување на исходот од референдумот за уставни промени и ги оспори правосудните чекори, кои ги користи таа партија за да ги докаже своите тврдења.РНП вчера поднесе барање до Државниот совет да ја поништи одлуката на Врховната изборна комисија да ги признае гласачките ливчиња без печат на референдумот, кој доведе до проширување на овластувањата на претседателот.Таа партија најави дека ќе ги употреби сите правни средства за да го оспори исходот од гласањето, а тоа го соопшти откако главниот изборен одбор ја отфрли опозициската петиција за поништување на референдумот.Во серија пораки на Твитер Боздаг тврди дека сите одлуки за изборните прашања, вклучувајќи ги и жалбите и обвиненијата за измама се во надлежност на Изборната комисија.- Барањата против одлуките на Изборната комисија не можат се изведат пред ниту еден суд или орган, вклучувајќи ги и Државниот совет и Уставниот суд - ...
| | веќе видена | слични

Негодувањата и протестите на опозицијата, како и негативните оценки од ОБСЕ и лошите реакции во светот, не го спречија турскиот претседател Реџеп Таип Ердоган да го прогласи за успешен минатонеделниот референдум, со кој турските гласачи со тесно мнозинство ги поддржаа уставни промени со кои на претседателот му се даваат далеку поголеми овластувања од сегашните – да именува влада, министри, судии и да може да го распушта парламентот. Ердоган своето задоволство го изрази спортски – дека победа и со еден гол разлика е победа, и ги отфрли сите критики за неправилности на референдумот и за загрозување на демократските традиции на својата земја. Новиот „султан“ на Турција, како што го нарекуваат, е роден во Истанбул, во фамилија доселена од провинцијата Риза, во семејство на офицер на поморската гранична служба. Во младоста изјавувал дека неговата фамилија има грузиско потекло, доселена од Батуми, но потоа го негирал тоа. Подоцна, како моќен политичар, во родното село на своите родители направил грандиозна џамија. ...
| | веќе видена | слични

Развојот на ситуацијата во Турција по референдумот на Балканот се следи многу внимателно. Силниците во регионот си наоѓаат потврда за својата стратегија. Најмногу пофалби на сметка на турскиот претседател Реџеп Таип Ердоган по референдумот во Турција стигнаа од Сараево. Членот на претседателството на БиХ и шеф на најсилната партија на босанско-херцеговските муслимани, Бакир Изетбеговиќ, изјави дека претстојните уставни промени ќе ја стабилизираат состојбата во Турција. Како што тоа обично го прават бошњачките политичари, Изетбеговиќ го спомена геополитичкото значење на Турција, со укажување дека резултатите од референдумот ќе ја направат земјата „уште помоќна регионална сила“. Воодушевеноста на бошњачките политичари од Ердоган е одамна позната. Сликите од пријателските средби на двајцата политичари редовно се вртат на босанските медиуми, сеедно дали поводот бил од приватна природа, како на пример свадба на децата на Ердоган, или пак станува збор за официјална средба. Ердоган и неговиот „брат Бакир“ си се ...
| | веќе видена | слични
3 копии

Турскиот претседател Реџеп Тајип Ердоган со текот на годините се тргна настрана од Европската унија. Ердоган, најзначајниот лидер на Турција по Ататурк, исцрта свој сопствен курс со вредности сосема различни од оние на УнијатаДПА – ХамбургВо октомври 2004, тогашниот германски канцелар Герхард Шредер во Берлин ги призна заслугите на еден важен гостин кој токму тогаш беше прогласен за „Европеец на годината“: Реџеп Тајип Ердоган.– Вашиот ангажман за поголема слобода, поголема заштита на човековите права и помалу мешање на државата, за вас не е отстапка кон Европа, туку производ на вашите политички убедувања, му рече Шредер на Ердоган, тогашниот премиер на Турција.Ниту еден политички лидер во ЕУ веројатно нема денес да ги повтори овие зборови.Шеесет и тригодишниот Ердоган остави свој печат на турската република како никој друг политичар по нејзиниот основач Мустафа Кемал Ататурк. Во својата долга политичка кариера тој од секоја криза излегуваше посилен.Почетокот на животот не му бил наклонет. Како син во ...
| | веќе видена | слични
повеќе

Останато

Бремена жителка на Шри Ланка се саморазнесе откако локални полицајци влегоа во нејзиниот дом со цел да го претресат во врска со терористичките напади на ...
сите 513 | | | веќе видена

Реакциите за клетвите на Реисот Сулејман Реџепи не стивнуваат. Откако рече дека посакува да почине судијката која го потпиша решението за смена на поглаварот, ...
сите 396 | | | веќе видена

Почна пријавувањето на болните и изнемоштени лица, кои во првиот круг на претседателските избори биле спречени да се пријават во Општинската изборна комисија. ...
сите 361 | | | веќе видена

Полицијата привела едно лице во гласачко место во кумановското село Тромеѓа кое го фотографирало гласачкото ливче, информираат од Општинската изборна комисија ...
сите 163 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Реакции на Европа на резултатите од референдумот во Турција

Од:
До кого (е-маил):
Порака: