ФИЛОЗОФСКИ ФИЛМСКИ ФЕСТИВАЛ: „Сè за луѓето“ е апсолутен победник

Полни со надеж, девственост, нежност и возвишеност, овие приказни базирани на делата на грузискиот писател Нодар Думбадзе зборуваат за човечката состојба во сите нејзини бои, соопштија од фестивалот Апсолутниот победник на седмиот Филозофски филмски фестивал, филмот„Сè за луѓето“ на грузискиот режисер Гиорги Абашишвили, вечерва во 20 часот ќе биде прикажан во Кинотеката на Македонија. Специјалната проекција на филмот ја организираат Филозофското друштво на Македонија и Филозофскиот филмски фестивал. Филмот, кој е грузиско-германска копродукција, е добитник на двете награди „Златен був“ за најдобар игран филм на ФФФ 2017 според жирито
| | веќе видена | слични

Само осум месеци по светската премиера, „Златна петорка“ се закити со четири интернационални награди. Филмот ги освојува симпатиите не само на домашната, туку и на меѓународната јавност. По главната награда „Златен грифон“ во Перуџа и по специјалната награда во Москва, изминатата недела „Златна петорка“ во режија на Горан Тренчовски е прогласен за најдобар долгометражен филм на фестивалот на Југоисточна Европа во Париз, доби и прва награда за монтажа. Филмот за петтемина струмички студенти го отвори фестивалот, а интернационалното стручно жири, во театарот „Палас“, го прогласи за најдобар во конкуренција со 15 филмови. Досега, по светската премиера и со над 15.000 гледачи во Македонија, последното е 10-то фестивалско учество на филмот. До крајот на годината е селектиран на уште толку филмски фестивали низ Европа и светот. „Златна петорка“ е силен и трогателен филм. Порака за апсурдната судбина на петмина млади. Сценариото е работено по мотиви на Братислав Ташковски, а него го потпишуваат Елеонора Венинова и ...
| | веќе видена | слични

Документарниот филм „Барут и слава“ на младиот и талентиран македонски режисер Виктор Македон Јаковлески, кој живее и работи во Берлин, бележи успеси на филмските фестивали во светот. Светската премиера ја доживеа на фестивалот „Вистина - невистина“ во Колумбија, САД каде што ја освои главната награда, а е во програмата на уште на петнаесетина филмски фестивали (Мексико, Сарасота, Сан Франциско, Торонто, Рочестер, Тел Авив...). Филмот наиде на огромен интерес кај публиката и кај критиката, кои се посебно воодушевени од уникатноста на темата.- Големата сала во која се прикажуваа филмовите на годинашниот фестивал во Сан Франциско беше преполна. Претседателот на жирито зборуваше за филмот, изнесувајќи многу пофалби. Тој истакна дека одлуката на жирито била едногласна, и дека меѓу 12 филма првата награда сосема заслужено се доделува на филмот „Барут и слава“ - вели Јаковлески.Филмските критичари го оценија документарецот како одличен, со уникатна тематика, мајсторски создаден, филм што го привлекува вниманието ...
| | веќе видена | слични
4 копии

Десетта година по ред, Францускиот институт во Скопје го организира Францускиот филмски фестивал во Македонија, којшто годинава ќе земе една поширока децентрализирана димензија, во форма на патувачки фестивал низ целата земја. Од 14 јуни до 19 ноември 2017, во 10 градови во Македонија, ќе се одржат недели на француски филмови со цел промовирање на францускиот и франкофонскиот филм. Фестивалот ќе се затвори со проекции на неколку француски филмови во рамките на Синедејс, во присуство на млади француски филмски таленти. Г-ѓа Изабел Марки-Барбо, директорка на Францускиот институт во Скопје, ќе го претстави новиот концепт на фестивалот, а г-ѓа Сунчица Уневска, филмски критичар, ќе даде краток осврт на францускиот филм во моментов.
| | веќе видена | слични

Македонскиот игран филм „Златна петорка“ во режија на Горан Тренчовски го отвори фестивалот на Југоисточна Европа во Париз и освои награда за најдобар филм на фестивалот и прва награда за монтажа.Филмот за петтемина струмички студенти супериорно ја плени француската публика, а од страна на интернационалното стручно жири, во театарот „Палас“, „Златна петорка“ беше прогласен за најдобар долгометражен филм во силна конкуренција од 15 филмови. Исто така, филмот на Тренчовски освои уште една награда, за најдобра монтажа, која ја потпишуваат Андрија Зафрановиќ и Аристид Филактов. По главната награда „Златен Грифон“ во Перуџа и по Специјалната награда во Москва, ова е четврта интернационална награда на „Златна петорка“. Досега, за само 8 месеци по светската премиера, и со над 15.000 гледачи во Македонија, ова е 10-то фестивалско учество на „Златна петорка“, а до крајот на годината филмот е селектиран на уште толку филмски фестивали ширум Европа и светот. Исто така, продуцентот е во преговори со една голема ...
| | веќе видена | слични

„Златната петорка“ во режија на Горан Тренчовски е прогласен за најдобар долгометражен филм на фестивалот на Југоисточна Европа во Париз и ја доби првата награда за монтажа. Филмот за петтемина струмички студенти го отвори фестивалот и супериорно ја плени француската публика, а интернационалното стручно жири, во театарот „Палас“ го прогласи за најдобар во силна конкуренција од 15 филмови. Монтажата на „Златната петорка“ ја потпишуваат Андрија Зафрановиќ и Аристид Филактов. По главната награда „Златен Грифон“ во Перуџа и по Специјалната награда во Москва, ова е четврта интернационална награда на „Златната петорка“. Досега, за само осум месеци по светската премиера и со над 15.000 гледачи во Македонија, ова е 10-то фестивалско учество на филмот. До крајот на годината е селектиран на уште толку филмски фестивали ширум Европа и Светот.
| | веќе видена | слични

„Златната петорка“ во режија на Горан Тренчовски е прогласен за најдобар филм на филмскиот фестивал на Југоисточна Европа што се одржува во Париз, Франција. Исто така ова остварување, кое имаше чест и да го отвори фестивалот, ја доби првата награда за монтажа. - Филмот за петтемина струмички студенти супериорно ја плени француската публика, а од страна на интернационалното стручно жири, во театарот „Палас“, „Златна петорка“ беше прогласен за најдобар долгометражен филм во силна конкуренција од 15 филма. Исто така, филмот на Тренчовски освои уште една награда, за најдобра монтажа, која ја потпишуваат Андрија Зафрановиќ и Аристид Филактов. По главната награда „златен грифон“ во Перуџа и по Специјалната награда во Москва, ова е четврта интернационална награда на „Златна петорка“ - велат од продукцијата „Револушн“, која застана зад овој филм. Досега, за само 8 месеци по светската премиера, и со над 15.000 гледачи во Македонија, ова е 10-то фестивалско учество на „Златна петорка“, а до крајот на годината филмот е ...
| | веќе видена | слични

Апсолутниот победник на седмиот Филозофски филмски фестивал, филмот „Се за луѓето“ на грузискиот режисер Гиорги Абашишвили, вечер ќе биде прикажан во Кинотеката на Македонија. Специјалната проекција на филмот ја организираат Филозофското друштво на Македонија и Филозофскиот филмски фестивал. Филмот, кој е грузиско-германска копродукција, е добитник на двете награди „Златен був“ за Најдобар игран филм на ФФФ 2017 според жирито (проф. д-р Иван Џепароски, проф. д-р Александар Прокопиев и проф. Владимир Блажевски) и според публиката.- „Се за луѓето“ е во омнибус форма и е составен од девет приказни од Грузија и Германија кои раскажуваат за убавината и трагичноста на човекувањето. Полни со надеж, девственост, нежност и возвишеност овие приказни базирани на делата на грузискиот писател Нодар Думбадзе зборуваат за човечката состојба во сите нејзини бои- соопшти фестивалот.Гости на настанот во Скопје ќе бидат режисерот на филмот Гиорги Абашишвили и сценаристката Миријам Штен. Проекцијата на филмот е поддржана од ...
| | веќе видена | слични

Останато

Претпладнево, околу 10 часот, по локално време, почна вториот и последен ден од расправата во грчкиот Парламент за доверба на владата, што ќе кулминира на ...
сите 552 | | | веќе видена

Макрон денеска ја почна националната дебата , што ќе трае во наредните три месеци . Дебатата ја почна со 600 градоначалници и локални функционери во малото ...
сите 135 | | | веќе видена

Претседателот на грчкиот Парламент, Никос Вуцис, рече дека пратениците со јасно мнозинство треба да го изгласаат Преспанскиот договор, бидејќи, како што вели, ...
сите 108 | | | веќе видена

Демократите од Конгресот во САД ја одбија поканата на претседателот Доналд Трамп да учествуваат на работен ручек во Белата куќа да преговараат за блокадата на ...
сите 119 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

ФИЛОЗОФСКИ ФИЛМСКИ ФЕСТИВАЛ: „Сè за луѓето“ е апсолутен победник

Од:
До кого (е-маил):
Порака: