Охриѓанки освоија две први места на фестивалот на поезијата во Нови Сад

На 8. Меѓународен фестивал за поезија и проза „Јанош Сивери“, кој се одржа во Нови Сад, Република Србија, ОУТУ „Ванчо Питошески“ освои две први места. Ученичките во трета година Дајана Сиљаноска и Марија Петреска освоија две први награди за своите поетски творби под менторство на професорот по македонски јазик и литература, Перчо Божиновски.
| | веќе видена | слични
2 копии

На 12-от Меѓународен натпревар во подготовка на јадења од риба, што неодамна се одржа во Ниш, Србија ученичката во трета година Анастасија Чутрова освои златен медал во категоријата: сениори, јадење од риба. Исто така, Чутрова беше дел од тимот на македонската aсоцијација на готвачи и шефови на кујни – ГастроМак, кој ја освои престижната Гран-при награда како севкупен победник на натпреварот. Во различни категории, меѓу кои и филетирање риба, рибина чорба и рибин паприкаш ученичката успеа да го импресионира интернационалното жири со својата вештина и гастрономски финеси во подготовките на овој вид храна.
| | веќе видена | слични

На конкурсот „Млади поети“ објавен од Агенцијата за млади и спорт на Република Македонија, учениците Сергеј Костовски, Дајана Сиљаноска и Марија Петреска со своите поетски творби беа избрани во најдобрите творби, а со тоа да бидат застапени како автори во стихозбирката, малата антологија за поезија. Ментор на учениците е професорот по македонски јазик и литература, Перчо Божиновски. OХРИД 24.
| | веќе видена | слични

Тимот на Македонската aсоцијација на готвачи и шефови на кујни – ГастроМак, ја освои престижната Гран-при награда како севкупен победник на традиционалниот меѓународен гастрономски натпревар во Ниш, Србија. Освен главната тимска награда, готвачите на ГастроМак доминираа и во повеќето категории на 12-тиот Интернационален натпревар за препарација на јадења од риба, кој што се одржа минатата недела. Во категориите, меѓу кои и филетирање риба, рибја чорба и рибји паприкаш, македонските шефови од ГастроМак успеаа да го импресионираат интернационалното жири со својата вештина и гастрономски финеси во подготовките на овој вид на храна. Македонскиот тим се состоеше од Анастасија Чутрова, Влатко Ѓорѓиески, Велимир Илиевски, Лирим Даути, Цветанче Тодоровски и Драган Лазоски , кои што заедно зграпчија десет златни и еден сребрен медал. Исто така, шеф Влатко Ѓорѓиески беше награден како севкупен победник во категориите фолегирање и подготовка на јадење од риба. -Ова беше извонредна можност нашите шефови да се закитат со ...
| | веќе видена | слични
2 копии

На државниот литературен конкурс - Творам за Македонија на тема „За тебе пеам, за тебе пишувам“ во организација на Меморијалниот центар фондација - Никола Кљусев, учениците Дајана Сиљаноска, Сергеј Костовски и Марија Петреска освоија четири признанија за нивните поетски творби под менторство на професорот по македонски јазик и литература, Перчо Божиновски. Учениците за награда се застапени како автори со своите литературни творби во книгата идзадена од организаторот. И во иднина ќе продолжиме да го негуваме убавиот пишан збор и грижата кон македонскиот литературен јазик и литература, велат наградените ученици и менторот.
| | веќе видена | слични

Останато

Во 23 часот и 6 минути заврши рочиштето во Кривичниот суд за „крвавиот четврток". Во судскиот процес кој траеше 13 часа последен сведочеше актуелниот директор ...
сите 206 | | | веќе видена

ДА Кристина, можат да живеат поубаво. Затоа ајде на 30 септември да избереме ЗА европска Македонија. За нашите деца, за идните генерации! #ИзлезиЗА
сите 140 | | | веќе видена

Грчкиот весник „Екатимерини" открива дека по интервенција од Атина македонската државната новинска информативна агенција ја сменила изјавата на премиерот Зоран ...
сите 16 | | | веќе видена

Доколку пратениците од опозицијата одбијат да гласаат за уставни измени во согласност со Преспанскиот договор, во случај на референдумот да има цензус и ...
сите 203 | | | веќе видена

Италијанската филмска дива Клаудија Кардинале и оскаровецот Роџер Дикинс, попладнево пристигнаа во Македонија. Тие се специјални гости на Интернационалниот ...
сите 51 | | | веќе видена

 Ако сте љубител на животинчиња, колку пати досега сте им се восхитувале на оние во другите земји на кои професија им е шетање кучиња? Кај нас не постои такво ...
сите 65 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Охриѓанки освоија две први места на фестивалот на поезијата во Нови Сад

Од:
До кого (е-маил):
Порака: