Куп на Италија: Пандев со едно полувреме, играч на натпреварот! (видео)

Гостите жестоко реагираа кај судиите, додека Наполи го славеше голот на Пандев. Откако веројатно и Мацари помисли дека ќе има за нијанса полесна задача да ја мине Чезена во осмина-финалето на италијанскиот куп, Наполи со подослабен состав влезе во дуелот. Не дека наполитанците ја немаа иницијативата во текот на првото полувреме, но "измешаниот" состав дефинитивно изгледаше раштимано. Пандев остана на клупата, а шанса за докажување доби најновата аквизиција Едуардо Варгас, кој очигледно ќе треба да мине уште некој период во адаптација за да се вклопи во екипата. Токму Мацари по мечот изјави дека навивачите треба да имаат трпение за Варгас, а дека тој по адаптирањето ќе покаже зошто е ново засилување. Но, да се вратиме на мечот. Наполи создаваше прилики и ја имаше топката во свој посед, но јалово и без директен удар кон голот на Чезена. Во 20 минута, полуконтра на гостите, Хернанез направи грешка во одбраната, а Попеску биеше прецизно за молк на и онака полу-празните трибини на Сан Паоло во Неапол. Наполи ...
| | веќе видена | слични

Македонскиот репрезентативен напаѓач Горан Пандев беше клучниот фудбалер и стрелец на победоносниот гол во победата на Наполи над Чезена со 2-1, со која „небесносините“ обезбедија пласман во четврт-финалето на Купот на Италија. Гостите го изненадија фаворизираниот Наполи со водство во 20. минута, но потоа на сцена стапи Пандев, по чии два изведени слободни удари неаполците постигнаа два гола за победа, во последните триесетина минути од средбата. Струмичанецот упати незгоден шут од триесетина метри, што голманот на Чезена Никола Равалја го одби право до домашниот напаѓач Едисон Кавани, кој погоди од непосредна близина за изедначување во 65. минута. Кога се чинеше дека мечот ќе оди во продолженија, повторно брилјираше Пандев и на Наполи му донесе пласман меѓу најдобрите осум екипи во Купот на Италија. Тој поентира со прецизно изведен слободен удар од дваесетина метри откосо од голот на Чезена во 86. минута, по кој топката успеа да ја помине гол-линијата пред Равалја да интервенира.
| | веќе видена | слични

Тој беше стрелец на голот за победата над Чезена (2:1) и пласман во 1/4-финалето на Купот на Италија Наполи ќе биде дел од 1/4-финалната рунда на Купот на Италија, откако ја совлада Чезена со 2:1 (Кавани 65' Пандев 86' - Попеску 21'), а најзаслужен за пласманот е репрезентативецот на Македонија, Горан Пандев. Иако ги одигра само вторите 45 минути од дуелот со Чезена, Пандев на крајот од дуелот можеше да се пофали со една асистенција и со еден погодок. Најпрвин по неговиот удар Кавани одбиената топка ја испрати во мрежата, а потоа постигна убав гол од слободен удар, матирајќи го голманот Раваљо. Иако топката не стигна до мрежата, судијата процени дека целата ја минала гол-линијата за триумф на Наполи. Пандев влезе во гол-серија, бидејќи постигна погодок и на претходниот првенствен натпревар со Палермо. - Помошниот судија донесе вистинска одлука. Според мене, топката ја помина гол-линијата и погодокот е регуларен. Најважно од се е дека забележавме нова победа. Среќен сум што му помогнав на мојот тим да стигне ...
| | веќе видена | слични

Најдобриот македонски фудбалер Горан Пандев синоќа одигра уште една брилијантна партија за Наполи против Чезена во осминафиналето од купот на Италија. Иако влезе на почетокот на второто полувреме, благодарение на неговата одлична игра, неговиот тим не само што успеа да ја надомести негативата од првиот дел, туку направи и комплетен пресврт и обезбеди пласман во четвртфиналето. Со најпофални зборови за неговата игра пишуваат и италијанските медиуми, а воедно Пандев е најбро оценетиот фудбалер на вчерашниот натпревар. Еден од најпознатите италијански спортски весници Кориере дела спорт во денешното издание пишува: - Очигледно е дека Пандев повторно се враќа на сцената онаков каков што многумина го познаваат во Италија. Сега веќе се гледа големиот потег на Наполи и Мацари за доведување на Пандев во своите редови“ - пишува весникот. Пандев во 65 минута изведе одличен слободен удар од околу 25 метри, по кој голманот на Чезена успеа само да ја одбие топката до нозете на Кавани на кого не му беше тешко ...
| | веќе видена | слични

Со головите на Македонецот и Уругваецот, неаполитанците ја совладаа Чезена со 2:1 и се пласираа во четврт-финалето во италијанскиот куп Наполи останува во игра за трофејот во купот на Италија. За тоа се погрижија нашиот Горан Пандев и Уругваецот Едисон Кавани со чии голови неаполитанците ја совладаа расположената екипа на Чезена со 2:1 и се пласираа во четвртфиналето. За капитенот на македонската репрезентација ова е петти гол (прв во купот) за тимот од „Сан Паоло“ по двата што ги постигна против Јувентус и по еден во дуелите со Џенова и Палермо. Момчињата на Валтер Мацари долго го кршеа отпорот на мотивираните гости кои во Неапол пристигнаа со намера да играат на се или ништо. Се имаа до 65. минута, рано обезбедија предност и добро му парираа на фаворизираниот домаќин. Сепак, неаполитанците уфрлија во поголема брзина во вториот дел и најпрво израмнија преку Кавани, резултат што беше актуелен со самиот финиш (86. минута) кога погоди и Пандев за голема радост на трибините на „Сан Паоло“. Стрелец на голот за ...
| | веќе видена | слични

Најдобриот македонски фудбалер - Горан Пандев се враќа на голема врата во Италија. Во третиот настап во 2012 година за Наполи, каде што пред почетокот на сезоната дојде како позајмен играч од Интер, постигна нов погодок. Вкупно пет во дресот на „наполитанците“. Македонскиот репрезентативец, кој и на осминафиналниот меч од Kупот на Италија не ја доби довербата од тренерот Валтер Мацари да се најде во стартната постава, укажаната шанса од клупата максимално ја искористи да докаже каде му е местото. Пандев со прецизно изведен слободен удар во 86. минута на Наполи му обезбеди резултатски пресврт против Чезена (2-1) и пласман во четврт-финалето. Тоа не беше с` од Пандев за навивачите на Наполи, чии срца с` повеќе ги освојува. Тренерот Мацари му укажа доверба на новакот во редовите на „наполитанците“ - Уругваецот Варгас, но откако работите не одеа во посакуваниот правец, Пандев беше спасителот за Наполи. Најпрво во 65. минута Пандев од слободен удар му овозможи на Единсон Kавани да израмни, а во финишот речиси ...
| | веќе видена | слични

Нашиот репрезентативен капитен Горан Пандев синоќа беше херој на Наполи, откако го постигна победничкиот гол и го одведе својот тим во 1/4 финалето во италијанкиот Куп. Откако влезе во второто полувреме Пандев внесе свежина во тимот, беше заслужен за првиот гол на Кавани , а во 86-та минута постигна погодок од слободен удар. Иако не се виде најдобро дали топката ја помина гол линијата, Пандев е убеден во регуларноста на погодокот. „Мојот гол беше регуларен, но најважно од се е што победивме во натпревар кој не беше лесен. Ваквите дуели се секогаш тешки, за среќа на крајот направивме пресврт, а Чезена одигра одличен натпревар“, вели Пандев. „Што се однесува до мојата игра задоволен сум дека давам придонес во тимот, пред се се забавувам, тука ми е убаво. Токму затоа дојдов во Наполи, во тим кој веќе беше силен, тим кој игра како ретко кој, со срце“, истакна Пандев.
| | веќе видена | слични

Мацари во стартниот состав му даде шанса на новото засилување Варгас, од кого се очекува многу, Пандев започна од клупата. Чезена поведе, а Варгас имаше лошо деби, па Мацари реши да го стави Горан Пандев во игра на почетокот од вториот дел. Пандев најпрво изведе слободен удар, по кој Кавани израмни на 1-1, а подоцна Македонецот го постигна и победничкиот гол за Наполи. Пандев е во одлична форма и вели дека ужива во Наполи. "Важно беше да победиме и го направивме тоа, беше важно бидејќи останавме во купот" - изјави Пандев по натпреварот. "Не знам дали беше гол, бев далеку од шеснаесетникот и имаше премногу луѓе. Но мислам дека влезе". "Од таборот на Чезена се жалеа многу за голот, но моите соиграчи кои беа таму ми рекоа дека е внатре". "Ова беше тежок натпревар, Чезена ни создаде многу проблеми, но на крајот заслуживме да победиме". Горан Пандев трет натпревар по ред постигнува гол за Наполи, ја тресеше мрежата на Џенова, па на Палермо за сега и на Чезена, претходно му даде два гола на Јувентус. "Тоа е знак ...
| | веќе видена | слични

Горан Пандев по вторпат во својата кариера во Италија постигна гол од слободен удар со кој на својот Наполи му обезбеди пласман во четвртфиналето во Купот на Италија. Нашиот репрезентативец постигна гол во 86-тата минута за целосен пресврт и победа против Чезена од 2-1. Откако гостите поведоа со 0-1 со голот на Попеску, Мацари немаше друга опција и мораше на полувреме во игра да го стави Пандев на местото на дебитантот Варгас, кој имаше очајни 45 минути. Кавани го најави пресвртот во 65-тата минута, а Пандев ја завери визата за следната рунда. Голот на капитенот на македонската национална селекција предизвика многу реакции кај фудбалерите на Чезена, бидејќи ниту повторените снимки не можат да потврдат дали топката навистина ја мина гол-линијата. „Мислам дека топката ја мина линијата“, изјави синоќа по натпреварот Пандев, пренесува АП. „Она што е најважно е тоа што успеавме да дојдеме до победата. Натпреварот беше тежок и важно е што се пласиравме понатаму, па сега можеме да се концентрираме на првенството. ...
| | веќе видена | слични

Македонскиот интернационалец во редовите на Наполи, Горан Пандев ужива во ѕвездените моменти во Неапол. Токму тој ја донесе победата на сините над Чезена во купот на Италија. „Најважно е што успеавме да победиме. Уживам играјќи за овој тим“, изјави Македонецот пред микрофонот на Рај Италија. „Тие играа добро во првото полувреме но ние значително ја подобривме нашата игра во вториот дел и заслуживме да победиме“, продолжи тој. „Првиот погодок, што го постигна Кавани, беше комплетно регуларен, што се однесува до мојот погодок, мислам дека голманот интервенираше откако топката ја помина гол линијата“, заврши Пандев.
| | веќе видена | слични
повеќе

Останато

Залудни се обидите на Мицкоски и ВМРО-ДПМНЕ преку неосновани кривични пријави да го блокираат напредокот на државата, се наведува во реакцијата на СДСМ на прес ...
сите 201 | | | веќе видена

Според него, спогодбата прво ќе мине во надлежните собраниски комисии, по што како што изјавил за новинарите, ќе кулминира со дебата на пленарна седница. ...
сите 61 | | | веќе видена

Од прогласувањето на епидемијата, досега, се вакцинирани 2.925 деца. Денеска до 13 часот вакцинирани се 181 дете, соопшти Министерството за здравство. За време ...
сите 139 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Куп на Италија: Пандев со едно полувреме, играч на натпреварот! (видео)

Од:
До кого (е-маил):
Порака: