Интервју Душан Авировиќ - Од 138 палми преживеаја 10

„Се работеше за посебен вид палми од увоз, кои може да издржат температури до минус 15 степени. Причината за измрзнувањето се неочекувано ниските температури во континуитет од под минус 20 степени“, вели Душан Авировиќ, директор на ЈП „Паркови и зеленило“ Колку вкупно палми беа засадени во Скопје и колку од нив не преживеаја, а колку успешно се адаптираа и опстанаа? Дали им одговара скопската клима и дали е потребна некоја посебна заштита за зимски услови какви што имаше зимава? Во Скопје засадивме 138 палми од кои преживеаја некаде околу седум проценти. Имајќи предвид дека се работеше за посебен вид палми од увоз, истите може да издржат температури до минус 15 Целзиусови степени. Причината за измрзнувањето се неочекувано ниските температури во континуитет од под минус 20 степени. Дали ЈП „Паркови зеленило“ евидентира кражби на цвеќе и друг саден материјал, на кои локации најчесто и колкави се штетите? Кои се сторителите, успевате ли да ги идентификувате? Граѓаните на Скопје се' повеќе го ценат придонесот на ...
| | веќе видена | слични
2 копии

Станува збор за површина од отприлика 200 метри квадратни, отстранет е целиот шут и поради лошите временски услови, но и бидејќи е калливо поради дождовите овие денови и семето што е заседено да не го изгазиме, од понеделник кога ќе се подобрат временските услови започнуваме со хортикултурно уредување, вели директорот на ЈП Паркови и зеленило Душан Авировиќ Градот Скопје реагираше на невистинитите информации објавени на неколку интернет-портали за наводно сечење на дрва во близина на Градскиот трговски центар. На официјалната интернет-страница, Градот Скопје со соопштение ја информираше јавноста дека на ова место се искастрени неколку грмушки, а не дрва како што беше наведувано во одредени портали. -На ова место се искастрени неколку грмушки од видот таџус баццата, а не дрва како што наведоа неколку интернет-портали. Стручните служби од ЈП "Паркови и зеленило", по извршен увид оцениле дека истите се делумно исушени и треба да бидат отстранети. Во наредниот период екипи на јавното претпријатие ќе пристапат ...
| | веќе видена | слични

Со механизација се работи на местото на некогашната сендвичара кај Чичко Стоилко. Градот Скопје сака ја информира јавноста дека на ова место се искастрени неколку грмушки, а не дрва како што се наведува. Станува збор за грмушки од видот taxus baccata. Стручните служби од ЈП „Паркови и зеленило“, по извршен увид оцениле дека истите се делумно исушени и треба да бидат отстранети. Во наредниот период екипи на јавното претпријатие ќе пристапат кон целосно хортикултурно уредување на овој простор.
| | веќе видена | слични

Општина Центар го обвини Градот Скопје дека исекол зимзелени садници на потегот од Триумфалната порта до ГТЦ. Според Општината, се работи за оформени, високи и здрави садници, кои го красеа овој дел на централното градско подрачје веќе триесетина години. „Ова беше единствената зелена оаза која се наоѓаше сред бетонот. Садниците се исечени од ЈП ’Паркови и зеленило‘, со налог од Град Скопје. Несфатливо е кому и зошто му пречеше зеленилото кое го красеше просторот и беше место за починка на граѓаните“, се вели во соопштението од Центар во кое уште се наведува дека Општината не беше ниту известена за ова уништување на зеленилото. Но, од Градот реагираа на ваквите обвинувања тврдејќи дека се работи за невистинити информации за наводно сечење на дрва во близина на ГТЦ. „На ова место се искастрени неколку грмушки од видот таџус баццата, а не дрвја како што наведоа неколку интернет-портали и Општина Центар. Стручните служби од ЈП ’Паркови и зеленило‘, по извршен увид оцениле дека истите се делумно исушени и треба ...
| | веќе видена | слични
4 копии

Искастрени се неколку грмушки од видот taxus baccata, а не дрвја како што наведоа неколку интернет портали и сега Општина Центар, реагираат од Град Скопје на информациите дека се исечени дрвја во близина на ГТЦ. „Стручните служби од ЈП „Паркови и зеленило“, по извршен увид оцениле дека истите се делумно исушени и треба да бидат отстранети. Во наредниот период екипи на јавното претпријатие ќе пристапат кон целосно хортикултурно уредување на овој простор“, се вели во реакцијата на Град Скопје.
| | веќе видена | слични

Зимзелените дрвјата до кружните скали за влез во Градски трговски центар (ГТЦ) во Скопје се исечени оти во градежните активности на овој простор биле оштетени поради што се исушиле, објаснија од ЈП„Паркови и зеленило“ откако утрово го соголија просторот во близина на некогашните сендвичарници на влезот во трговскиот. Последна градежна активност околу овој влез на ГТЦ која сѐ уште трае е преслекувањето во барок на фасадата на зградата на ЕВН и ЕЛЕМ. Градежната механизација и за оваа, но и за поправките на Порта Македонија го користи просторот до ГТЦ. Клупите со кои беше ограден триаголникот во кој беа дрвјата, одамна се кренати па зеленилото остана незаштитено. Утрово, екипи од ЈП „Паркови и зеленило“ кои завршиле со реконструкцијата на зеленилото во паркот „Жена – борец“ се префрлиле пред ГТЦ. „Ги исековме зимзелените грмушки оти беа исушени. Според нашата програма за работа, на ред дојде уредувањето на зеленилото во овој дел кој е во продолжение на паркот ’Жена – борец’ . Тука, на местото на исечените ...
| | веќе видена | слични
3 копии

Повеќе го нема зеленилото и дрвјата пред ГТЦ, oд страната на зградата на ЕВН и ЕЛЕМ пред некогашната седнвичарница „Чичко Стоилко“. (ФОТО: Макфакс) Засега нема информации поради што се исечени дрвјата. Просторот е во надлежност на Град Скопје. Во 2014 беа отстранети седнвичарниците кои се наоѓаа токму на тој простор пред влезот на ГТЦ. Општина Центар не била известена за сечењето на дрвата пред Градскиот трговски центар, во потегот кон Порта Македонија во Скопје, се вели во соопштението од Општината. – Садниците се исечени од ЈП „Паркови и зеленило“, со налог од град Скопје. Несфатливо е кому и зошто му пречеше зеленилото кое го красеше просторот и беше место за починка на граѓаните. Се работи за оформени, високи и здрави садници, кои го красеа овој дел на централното градско подрачје веќе триесетина години. Ова беше единствената зелена оаза која се наоѓаше сред бетонот, се вели во соопштението, со кое се осудува овој потег, што се случил денеска.
| | веќе видена | слични

Утринава дел од медиумите објавија дека кај ГТЦ се исечени дрвја. Причината за ова кастрење на е позната, а од кабинетот на таткото на градот дематираат дека се работи за сеча. Од Град Скопје тврдат дека на ова место се искастрени неколку грмушки, а не дрва како што се наведува. „Станува збор за грмушки од видот taxus baccata, и дека не станува збор за дрва јасно се гледа на фотографиите кои беа објавени од овие портали. Стручните служби од ЈП „Паркови и зеленило“, по извршен увид оцениле дека истите се делумно исушени и треба да бидат отстранети“, сооштуваат од кабинетот на Коце Трајановски. Оттаму потенцираат дека во периодот што следи овој простор ќе биде хортикултурно уреден. На сечатa реакција стигна и од Општина Центар. ФОТО: А1он
| | веќе видена | слични

Граѓаните денеска беа изненадени од исеченото зеленило пред Градскиот трковски центар, во близина Порта Македонија во Скопје, за кое некои од медиумите информираа дека биле исечени дрвја. Од Градот, велат дека се работи за исушени грмушки и дека на ова место никогаш немало дрвја.- На ова место се искастрени неколку грмушки, а не дрва како што се наведува. Станува збор за грмушки од видот taxus baccata, а за тоа дека не се работи за дрвја јасно се гледа на фотографиите кои беа објавени од некои портали - велат преку соопштение од Градот.Стручните служби од ЈП „Паркови и зеленило“, по извршен увид оцениле дека истите се делумно исушени и треба да бидат отстранети. Во наредниот период екипи на јавното претпријатие ќе пристапат кон целосно хортикултурно уредување на овој простор, се вели во соопштението.Од Општина Центар, пак, велат дека не биле известени за сечењето на дрвата пред ГТЦ.- Садниците се исечени од ЈП „Паркови и зеленило“, со налог од град Скопје. Несфатливо е кому и зошто му пречеше зеленилото кое ...
| | веќе видена | слични
3 копии

Градот Скопје реагира на соопштението на Општина Центар, во однос на невистинитите информации за наводно сечење на дрва во близина на Градскиот трговски центар. Повторуваме, на ова место се искастрени неколку грмушки од видот taxus baccata, а не дрва како што наведоа неколку интернет портали и сега Општина Центар. Стручните служби од ЈП „Паркови и зеленило“, по извршен увид оцениле дека истите се делумно исушени и треба да бидат отстранети. Во наредниот период екипи на јавното претпријатие ќе пристапат кон целосно хортикултурно уредување на овој простор. За жал, ова е уште еден смешен обид на Општина Центар, во недостиг на идеи, проекти и поголеми резултати, да се наметнат во јавноста и да бидат тема на разговор. За потсетување, Градот Скопје изминативе години реализира голем број на проекти за подобрување на состојбата со зелените површини, како што се изградба на нови паркови, уредување на постоечките паркови, спроведување на акции за садење на дрвја и садници, со масовно темпо како никогаш во изминативе ...
| | веќе видена | слични
повеќе

Останато

Австралиецот Брентон Тарант, кој е осомничен за напад врз две џамии во Нов Зеланд и за убиство на 50 лица, во април 2016 година престојувал во Словенија. Ова ...
сите 278 | | | веќе видена

Пораката за нас е јасна, вели генералнот секретар на ГРОМ, Виктор Цветковски, кој во синоќешното гостување на „Отворено“ на Алфа го коментираше апсењето и ...
сите 231 | | | веќе видена

Охрид, 22. март 2019 (ИНПРЕС) – Времето денес ќе биде сончево со мала до умерена облачност. Ќе дува слаб до умерен ветер од северeн правец. Максималната ...
сите 184 | | | веќе видена

Ќе излезат ли власта и опозицијата од ќорсокакот во кој се најдоа поради Катица Јанева? Ќе попушти ли ВМРО ДПМНЕ , или пак владеачката гарнитура ќе го смени ...
сите 147 | | | веќе видена

Белата куќа отфрли барања на конгресмени од Демократската партија да им бидат доставени информации за разговорите на американскит претседател Доналд Трамп и ...
сите 101 | | | веќе видена

Лаги и клевети се тврдењата дека нејзиниот татко монтирал процеси додека бил на власт како министер за внатрешни работи и како директор на БЈБ,тврди за ТВ21, ...
сите 100 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Интервју Душан Авировиќ - Од 138 палми преживеаја 10

Од:
До кого (е-маил):
Порака: