Реал Мадрид купува млад фудбалер од Англија


Шпанскиот фудбалски шампион Реал Мадрид сезонава има сериозни проблеми со резултатите и тоа најмногу поради лошиот трансфер-период изминатото лето, кога се одлучи да купува млади фудбалери наместо проверени ѕвезди. „Диарио АС“ пишува дека европскиот шампион сезонава испратил скаути да го следат 17-годишниот Рајан Сесењон од екипата на Фулам. Реал Мадрид го следел на неколку натпревари и скаутите биле импресионирани од квалитетите на дефанзивецот. Тој игра на позицијата лев бек и веќе има одиграно 56 натпревари за тимот што се натпреварува во Чемпионшип дивизијата или втората по ранг фудбалска лига во Англија. Од Фулам велат дека се расположени за продажба, ако дојде понуда од 30 милиони евра. Играта на овој млад англиски репрезентативец ја следат и премиерлигашите како Тотнем и Манчестер јунајтед.
| | веќе видена | слични

Зинедин Зидан не е сигурен што му носи иднината во Реал Мадрид, признавајќи дека никогаш не се знае што ќе се случи на „Сантјаго Бернабеу“. Мадридскиот клуб има репутација на нетрпеливост кон тренерите, а Жозе Мурињо и Карло Анчелоти се најсвежи примери за тренери кои добија отказ иако беа релативно успешни. Сезонава, Реал Мадрид е сè подалеку од одбрана на титулата, бидејќи заостанува зад лидерот Барселона 14 бода. Прашан колку долго сака да биде тренер на Реал, Зидан одговори: – Тажно е, но никогаш не знаеш. Ќе се обидам да ја завршам сезоната на најдобар начин, бидејќи имаме многу опции да освоиме титули и тоа навистина ме мотивира. Не можам да гледам подалеку од шест месеци.
| | веќе видена | слични
2 копии

Реал Мадрид утре и гостува на Нумансија во првиот од двата предвидени дуели во осминафиналето на шпанскиот Копа дел Реј, натпревар што за „кралевите“ ќе значи враќање на фудбалските терени по тешкиот пораз кој го доживеаја од Барселона во „Ел Класико“ дербито кое се одигра на една недела пред крајот на 2017 година. Болниот удар од лутиот ривал секако отворија многу рани во шпанската престолнина и медиумите од овој дел итно побараа да бидат доведени неколку засилувања во актуелниот зимски преоден рок, но сега на оваа тема добија одговор од Зинедин Зидан кој на прес-конференцијата во пресрет на утрешниот дуел призна дека имал разговор со Флорентино Перез за ангажман на напаѓач. – Нов напаѓач во јануари? Вистина е дека претседателот Перез дојде кај мене и разговаравме за тоа. Разговаравме за се, во овој момент нема ништо конкретно околу трансферите, но до крајот може да се случи се. Можно е да пристигне некој, но можно е да не пристигне никој. Она што го сакам е да не си замине ниту еден фудбалер. Секој тренер ...
| | веќе видена | слични

Реал Мадрид испуштил можност да го добие Филипе Кутињо за безначајна сума, а денеска Бразилецот преговара за трансфер во Барселона кој ќе вреди околу 150 милиони евра. Пред десетина години, кога претседател на Реал беше Рамон Калдерон, шпанскиот клуб го следел тогашниот талент на Васко де Гама, но на крајот се одлучил за друг фудбалер кој се претвори во најголемо разочарување. Кутињо бил проценет на 2,5 милиони евра, а скаути на Реал го следеле долго иако имал само 16 години. Во последен момент, клубот се одлучил за Алипи кој не одигра ниту еден натпревар за „кралскиот клуб“, ниту подоцна во Бенфика, а денеска настапува во втората бразилска лига. – Ни се случи нешто неверојатно. Се договорив, го гледав Кутињо како тренира и игра во Бразил, а потоа се вратив во Мадрид по што претседателот Калдерон ми соопшти дека ќе го ангажираме Алипи од Рио Аве, – открива тогашниот директор Мигел Анхел Португал. Кутињо во меѓувреме потпиша за Интер, по што се пресели во Ливерпул, каде стана еден од најдобрите светски ...
| | веќе видена | слични

Прашање е колку Филип Кутињо е вистинско избор на Барселона ако се знае дека тој е страствен навивач на Реал Мадрид. Веројатно професионализмот ќе надвладее и тој ќе го даде максимумот за каталонскиот клуб како што е случајот со Бензема, Иско и Модриќ кои сега се членови на Реал, а во минатото биле големи фанови на Барса. Но, малкумина знаат дека пред една деценија Кутињо бил пред трансфер во Реал. „Кутињо уште тогаш многу ветуваше, сакав да го донесам во Реал бидејќи верував дека е вистински потег. Се одеше по планот, заминав во Бразил и ги договорив сите услови, но кога се вратив, тогашниот претседател Рамон Калдерон имаше изненадување за нас. Ми рече дека одлучил да го донесе 16-годишниот Алипи кој исто така беше бразилска надеж и играше за Рио Аве. Беше интересен фудбалер и успеа да се избори за трансфер во Реал. Но, уште тогаш знаев дека погрешивме со Кутињо бидејќи и тој ќе не чинеше исто – 2,5 милиони евра” , изјави тогашниот спортски директор на Реал, Мигел Ангел Португал. По доаѓањето во Реал, ...
| | веќе видена | слични

Реал Мадрид ќе се обидат да го донесат англискиот голгетер Хери Кејн на „Сантијаго Бернабеу“ со неверојатна понуда до тимот на Тотенхем – 150 милиони евра, и како бонус враќање на Герет Бејл, тврди шпанскиот весник „Спорт“. „Спарс“ и нивниот сопственик Даниел Леви долго време кажуваат дека Кејн не е на продажба, меѓутоа „Лос бланкос“ се надеваат дека оваа „супер-понуда“ ќе го убеди да се согласи на овој неверојатен трансфер. Според „Спорт“, Тотенхем го ценат Кејн на 200 милиони евра. Сепак, Реал ќе има конкуренција за потписот на Кејн во Манчестер јунајтед, кои според шпекулациите нема да штедат на засилувања во јануари и во текот на летото. Кејн ја заврши 2017 како најдобар стрелец во топ 5 лигите, со неверојатни 57 голови во сите натпреварувања, а неодамна изјави дека не би му било проблем да се пензионира со тимот на Тотенхем.
| | веќе видена | слични

Сигурно никогаш не сте слушнале за Рафа Мир. Тоа е момчето кое во изминативе неколку дена стана светска сензација, откако одлучи да ја одбие понудата на шпанскиот гигант Реал Мадрид, за да игра во англискиот второлигаш Вулверхемптон. Вп претходните неколку месеци, Мир беше дел од Б-тимот на Валенсија и неговото име се споменуваше како опција за актуелниот европски и светски првак Реал Мадрид. Преговорите за негово заминување на „Сантијаго Бернабеу“ траеја со месеци, а конечно кога беше речиси сите детали договорени, се случуи чудо. Младиот напаѓач се премисли и реши кариерата да ја продолжи во Англија и тоа во второлигашот Вулверхемптон. Тоа е екипа која е еден од главните фаворити за враќање во Премиерлигата за следната сезона. Англичаните му ветиле дека доколку дојде во нивниот тим, Мир сигурно ќе има место меѓу стартерите, додека ако го облечеше дресот на „кралскиот клуб“, сигурно ќе дремеше на клупата за резерви. Валенсија ќе добие околу два милиони евра за реализација на овој трансфер, а Мир потпиша ...
| | веќе видена | слични

Натпреварот во рамките на 26.коло во англиската чемпионшип лига меѓу Фулам и Ипсвич со возбудливо второ полувреме каде екипата на Фулам постигна 4 гола за само 7 минути. Двоен стрелец играчот Камара и младиот Сесењон за кој се зборува дека има интерес и од Реал Мадрид како и премиерлигашките екипи Јунајтед и Сити.
| | веќе видена | слични

Дали некогаш сте слушнале за Рафа Мир? Веројатно не, но верувајте дека ова талентирано момче е име во надоаѓање. Тој деновиве стана светска сензација поради одлуката да го одбие Реал Мадрид поради англискиот второлигаш Вулверхемптон. Во последните неколку месеци Рафа Мир се поврзуваше со премин во Реал Мадрид, кој има недостаток на опции во нападот. Но, тој ја изненади фудбалската јавност со неговата одлука да се пресели во англиската втора лига, во тимот на Вулверхемптон Вондерерс. Преговорите помеѓу „кралскиот клуб“ и Валенсија траеја 8 месеци и се чинеше дека со отворањето на јануарскиот преоден рок тој ќе се пресели во Мадрид, во редовите на актуелниот европски шампион. Но, изненадувачки, тој како своја следна дестинација го одбра Вулверхемптон, кој е своевидна сензација во Чемпионшип натпреварувањето. Wolves are set to beat Spanish giants Real Madrid to the signing of Valencia wonderkid Rafa Mir (20). #WWFC The striker has scored 15 goals in 19 this season for Valencia II! pic.twitter.com/L9bBpPF89D — ...
| | веќе видена | слични

Напаѓачот на Челси, Еден Азар, го доби признанието за најдобар фудбалер во Белгија за 2017 година. Тој доби убедливо најмногу гласови во изборот на Фудбалската федерација на Белгија. На второто место се најде играчот за врска на Манчестер сити, Кевин Де Бруин, додека трет беше напаѓачот на Манчестер јунајтед, Ромелу Лукаку. Во 2017 година, Еден Азар стана шампион на Англија со Челси, одигра вкупно 52 натпревари и постигна 10 гола, забележувајќи и седум асистенции.
| | веќе видена | слични
повеќе

Останато

Која доби убедлива поддршка со 408 гласови од вкупно 519 делагати на вчерашната конвенција во Струга. Укинување претседателските привилегии, формирање на ...
сите 167 | | | веќе видена

Бројот на заболени од мали сипаници постојано расте. За една недела пријавени се вкупно 71 случај. Од почетокот на епидемијата во Скопје, заклучно со денешниот ...
сите 192 | | | веќе видена

Асоцијацијата на Спортски Обложувалници на Македонија (АСОМ) и нејзините постојани и придружни членки: Спорт Лајф, Моцарт, Златна Копачка, Евротип, Марбет и ...
сите 256 | | | веќе видена

Во Градската општа болница „8 Септември“ хоспитализирани се 18 пациенти, а тројца од нив се во критична состојба. Останатите 15 пациенти се во стабилна ...
сите 209 | | | веќе видена

Претседателот на македонскиот парламент, Талат Џафери, ќе присуствува на гласањето во Бугарското национално собрание за Протоколот за членство на неговата ...
сите 128 | | | веќе видена

Вршителот на должност министер за одбрана на САД, Патрик Шенахан изјави синоќа дека се уште не утврдил колку финансиски средства од Пентагон ќе пренасочи за ...
сите 116 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Реал Мадрид купува млад фудбалер од Англија

Од:
До кого (е-маил):
Порака: