Ѓорчев: Продолжениот притвор го отежнува политичкиот дијалог, затворените треба да бидат со своите семејства


Ѓорчев во своето кратко интервју за Канал 5 телевизија потврди дека дијалогот помеѓу власта и опозицијата ќе продолжи, но дека продолжениот притвор на 29 лица обвинетите за настаните од 27-ми април ја отежнува комуникацијата и политичкиот дијалог. Тој истакна дека овие луѓе за новогодишните празници треба да бидат дома со своите семејства, а не во притвор. Според Ѓорчев, политичкиот прогон кој се случува во Македонија не е во корист на никого во државата, раката од опозицијата е подадена, но тоа треба да биде двонасочна улица од едната и од другата страна. Пратеникот ја коментираше и изјава на Заев во која тој тврди дека нема можност да влијае врз судската власта. Тој вели дека Заев има доволен број на механизми да ја промени состојбата на овие луѓе. Меѓу другото опозицијата бара да се прифати предлог закон за амнестија на обвинетите за настаните од 27 април, за дојде до нормализација на политичкиот дискурс. -Овој закон би довел до намалување на тензиите во државата, потенцираше Ѓорчев. -Токму поради тоа и ...
| | веќе видена | слични

Некогашниот вицепремиер, министер и пратеник Насер Зибери вели дека претседателот Ѓорге Иванов не може да го спречи стапувањето на сила на Законот за употреба на јазиците откако ќе биде изгласан во Собрание, и покрај правото на вето. „Ставот на Иванов за Законот за употреба на јазиците е познат – тој во неколку наврати повторуваше дека оценува оти некои одредби од овој закон ги надминуваат границите на Уставот и не се во согласност со него. Оттаму, не би било изненадување ако по одобрувањето на Законот и поднесувањето на текстот од претседателот на Собранието на потпис кај Претседателот, тој да одбие да го потпише декретот. Но, тоа не може да го спречи влегувањето во сила на Законот, бидејќи ова прашање е регулирано: Законот повторно ќе се врати во Парламентот, кој ќе ја повтори постапката за одобрување и, ако ги има потребните 61 глас по втор пат, Законот ќе стапи во сила. Значи, одобрувањето или неодобрувањето на овој закон нема да зависи од волјата на Иванов, туку од волјата на парламентарното ...
| | веќе видена | слични
2 копии

Политичките бури во македонското општество од 2017 година не завршија со затворањето на изминатиот турбулентен календарски циклус од 365 дена. Еден од позначајните закони што предизвикуваат пожестока стручна, законодавна и уставна полемика за нивната оправданост, а за кои треба да се одлучува во оваа 2018 година, е секако и контроверзниот Закон за употреба на јазиците. Конкретниот закон веќе длабоко е навлезен во собраниска процедура, која се спроведува со итноста и заштитата на европското знаменце. Тој е ставен на дневен ред на 15-та пленарна седница на Собранието на Р. Македонија, која е прекината пред новогодишните празници. Продолжението на седницата треба да го закаже претседателот на Собранието, Талат Џафери, но извесно е дека тоа нема да се случи пред 15 јануари. Имено, пратениците во Собранието на Р. Македонија до 9 јануари речиси и немаат никакви работни активности, а на прва пленарна седница за оваа година треба да се соберат на 15 јануари. Инаку, собраниската дебата за Законот за употреба на ...
| | веќе видена | слични

Политичкото помирување ќе биде потешко и покомплексно, коментираат познавачи, откако политичари го актуализираа прашањето за помирување во општеството, по долготрајната политичка криза. Партиите се раскарани и тие може да се обединат само околу долгорочното опстојување на Македонија, велат експерти. Помирување во општеството е неопходно, по поделбите по партиска линија кои го достигнаа својот врв, а тензијата во општеството кулминираше со насилство. Долготрајната политичка криза резултираше со длабока поларизација и партизација , немање разбирање кон другиот и отсуство на компромис. Политичарите имаат одговорност за надминување на поделбите, но и сите општествени чинители може да дадат свој придонес, посочуваат аналитичари. За поделбите и помирувањето говореше и претседателот на државата Ѓорче Иванов во новогодишното обраќање пред Парламентот. Порача дека е потребно помирување, а не реваншизам. Според него, патот до помирувањето води преку правдата, а патот до правдата преку вистината. Професор Никола ...
| | веќе видена | слични

Годишното обраќање на претседателот Ѓорге Иванов наиде на бура негодувања кај пратеници, партии, кај политички експерти кои упатија остри критики, зашто неговиот говор го оценуваат како запалувачки говор на поделби. Во своето обраќање Иванов порача дека е неопходно да биде утврдена одговорноста за оние кои го предизвикале „крвавиот четврток“, но истовремено ги бранеше осомничените пратеници и ги поддржа демонстрантите. За евроатлантските интеграции рече дека се на врвот на агендата, но и дека треба да се има предвид дека интересите на партнерите не секогаш кореспондираат со интересите на Македонија. Шефот на државата не испушти да го искоментира Законот за јазиците и рече дека барањето за двојазичност е апсолвирано со Уставот, а потоа повика да се направи нов закон што ќе понуди сеопфатно решение. Според политичките аналитичари, ваквиот негов говор е контрадикторен и сметаат дека претседателот сè уште е заглавен во партиската реторика на поранешниот лидер на ВМРО-ДПМНЕ Никола Груевски, но како што велат, ...
| | веќе видена | слични
4 копии

Од „Фронтот за демократска Македонија“ (ФРОДЕМ) на Јове Кекеновски преку соопштение денеска реагираат во врска со најавениот бојкот на Собранието на Република Македонија. „На народниот пр(л)атеник Влатко Ѓорчев и останатите климоглавци никако да им дојде ум. Дијалогот и процесот на помирување го условуваат со ослободување на осомничените за случувањата од 27 април. Да се разбереме, зa ФРОДЕМ дијалогот и процесот на помирување не смее да биде условуван од никој, а најмалку од соученици и заштитиници на криминалните дејствија и злосторства во минатото“, стои во соопштението. Како што истакнуваат од ФРОДЕМ, некои од овие верни довчерашни и сегашни прислужници, на функцијата народен пр(л)атеник, се срам на Република Македонија. „Наместо јавно да се извинат за сите сторени срамотилаци и арамилаци тие и понатаму сеат магла и се обидуваат да условуваат па дури и да уценуваат. Тие и понатаму живеат во времето на нивниот идол Груевски, и понатаму сметаат дека дека народните пр(л)атеници треба да бидат недопирливи и ...
| | веќе видена | слични

Притворените наместо да бидат ослободени и да бидат со своите семејства тие добија продолжување на притворот, вели Влатко Ѓорчев.Тој беше гостин во вестите на Тв Нова каде говори и за новиот претседател на партијата и средбата со премиерот Заев. Разговорот го водеше Наум Стоилковски.
| | веќе видена | слични

Пишува: Сашо Орданоски Вчерашен цитат од изјавата на Влатко Ѓорчев за focus.mk: „Новиот претседател Мицковски сака да покрене иницијатива за политички дијалог и ние сакаме комуникација со СДСМ, но денешната одлука за продолжување на притворот на 29 граѓани не му помага на дијалогот, туку го отежнува, вели Ѓорчев. Тој додава дека Владата ја има одговорноста за созадавањето на услови и треба да покаже добра волја.“ (завршен цитат) Значи, ВМРО-ДПМНЕ би престанало со бојкотот на Собранието и би покренало „иницијатива за политички дијалог“ доколку Зоран Заев сврти телефон до Судот и Обвинителството и им наложи на овие судско-обвинителски инстанци („да создаде услови“) сите „29 граѓани“ да бидат веднаш пуштени на слобода. Во право е Влатко Ѓорчев со своите барања, земајќи го предвид светот од којшто тој политички доаѓа. Баш така функционираше системот во времето кога Фамилијата беше на власт: се апсеше, се одеше во притвор, се судеше и се ослободуваше од затвор со вртење на телефон. Се изнаслушавме „бомби“ на таа ...
| | веќе видена | слични

Останато

Повеќе од 100 членови на Конзервативната партија во Велика Британија се подготвени да го поддржат истапувањето на земјата од Европската унија, по што таа би ...
сите 287 | | | веќе видена

Партиите кои поднесоа кандидатури за предвремени избори за градоначалници на Охрид, Ново Село и Дебар, денеска во ДИК со жрепка ги добија редните броеви под ...
сите 154 | | | веќе видена

Српскиот министер за внатрешни работи Небојша Стефановиќ денеска изјави дека власта нема да исполни ниедно барање на опозицијата и ги повика граѓаните да не ги ...
сите 124 | | | веќе видена

Австриската полиција изврши претрес во стан на десничарското движење „Идентитарист“ Мартин Селнер поради можна врска со Брентон Тарант, кој во напад на две ...
сите 98 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Ѓорчев: Продолжениот притвор го отежнува политичкиот дијалог, затворените треба да бидат со своите семејства

Од:
До кого (е-маил):
Порака: