Косово презема чекори против исламскиот екстремизам

Властите уапсија 12 имами и продолжуваат да ги следат радикалите, кои претставуваат потенцијална закана за безбедноста. Полицаец го придружува Шефкет Красниќи, имамот на Големата џамија во Приштина. [AФП] Косово продолжува да презема мерки за борба против исламскиот радикализам и спречување на ширењето на верската омраза, велат експертите. Полицијата уапси 12 имами и уште три други лица минатиот месец, под обвинение за ширење верска омраза и вршење дела против уставниот поредок на Косово. Шестмина од имамите, вклучително и Шефкет Красниќи од приштинската Голема џамија, проповедале во џамии управувани од Илсамската заедница (БИК). Полицијата, исто така, го уапси Фуад Рамиќи, водач на Исламското движење Башкоху (Обедини се!). Претседателот Атифете Јахјага рече дека Косово е решено да го заштити уставниот поредок и безбедноста на земјата. „Институциите ја сфаќаат сериозно одговорноста да дејствуваат против оваа глобална закана во согласност со волјата и дефиницијата на косовските граѓани за градење толерантна ...
| | веќе видена | слични

Германскиот весник „Зидојче цајтунг“ во денешниот број пишува дека Косово и БиХ водат во регрутацијата на исламисти на Балканот. Според нивните информации, во војните на Блискиот Исток загинале повеќе од 40 борци од Косово и преку 30 исламисти од Босна. Весникот, исто така, пишува дека „како и во другите сиромашни балкански земја со висок степен на невработеност и на Косово расте влијанието на радикалните сили“ и дека според процените на косовските безбедносни служби и американската ЦИА на Блискиот Исток има 150 државјани на Косово, но и 140 Албанци од Албанија, 30 од Црна Гора и 20 од Македонија. - Балканот, покрај западните земји со многубројно муслимански малцинство, како Франција, Белгија и Англија, стана една од главните области за регрутација во Европа на борци за Исламската држава и други радикални групи – пишува весникот наведувајќи ја како пример Босна, во која живеат 40 проценти муслимани. Во таа земја, уште од почетокот на деведесеттите години од минатиот век, во времето на босанската војна, ...
| | веќе видена | слични

Црногорскиот парламент се очекува да усвои закон со кој ќе се воведат казни за граѓаните кои учествуваат во странски вооружени конфликти. Стотици луѓе од Балканот им се приклучија на бунтовничките борци во Сирија. [АФП] Пратениците во Црна Гора преземаат чекори како одговор на извештаите за балканските Муслимани што се борат на Блискиот Исток. Зоран Миљаниќ, член на парламентот од опозицискиот Демократски фронт, предложи амандман на кривичниот законик кој бара „сите што обезбедуваат обука, учествуваат на обука, финансираат и регрутираат државјани на Црна Гора за учество во странски боишта како дел од паравоени и терористички организации да бидат казнети со затворска казна“. „Сите земји во регионот имаат слични закони“, рече Миљаниќ за SETimes . „Оние кои одат на боиштата ќе бидат казнети со затворска казна во траење до пет години, а оние кои регрутираат борци ќе бидат казнети со затворска казна од пет до десет години. Луѓето кои се враќаат од боиштата се темпирана бомба за нашата земја. Ова е сега глобална ...
| | веќе видена | слични

Останато

За неа тврдат дека е внука на рускиот олигарх која разговарала со Штрахе во вилата на Ибица. Идентитетот на жената која ја глумела внуката на рускиот олигарх ...
сите 207 | | | веќе видена

Претседателот на Република Северна Македонија, Стево Пендаровски, денеска го прими претседателот на Големото национално собрание на Република Турција, Мустафа ...
сите 239 | | | веќе видена

Пратеникот Емил Димитриев даде изјава која ја сметаме за недоследна: Изјава: „Не можам да му одземам нешто што не сум му дал“ [Извор: РСЕ – Виси ...
сите 43 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Косово презема чекори против исламскиот екстремизам

Од:
До кого (е-маил):
Порака: