Граѓаните од јули ќе плаќаат пониски казнени камати на сметките и на денарските кредити


Пониски казнени камати ќе плаќаат граѓаните и фирмите за јулските сметки за струја, телефон, парно, вода и за земените денарски кредити. Од 1 јули, односно од следниот месец, се намалува основата за пресметка на законската казнена камата, што автоматски значи дека и затезните камати одат надолу. Или ако сега затезната камата за правни лица изнесува 13,75 проценти, таа од јули ќе биде 13,25 отсто, а за граѓаните се намалува од 11,75 на 11, 25 проценти на годишно ниво, но за секој ден доцнење. Високи камати Пресметките за висината на затезната камата се прават полугодишно, односно на 1 јануари и на 1 јули. Со оглед на тоа што НБМ ја намали основната камата по 1 јануари годинава од 3,75 на 3,25 отсто, намалената стапка ќе биде основа за казнената камата дури сега од јули. Законска казнена камата плаќаат и граѓаните и фирмите. На првиот ден од доцнењето на кредитот, па секој нареден ден додека не се плати ратата, банкарите, освен редовната годишна, наплатуваат и законска казнена камата. Но, таква се плаќа и на ...
| | веќе видена | слични

Британската престолнина повторно цел на терористите. Овој пат настрада муслиманската заедница. Мртви и повредени пред џамија во северен Лондон откако маж влетал со комби во група верници. „Уште еден напад во главниот град остави многумина со сериозни повреди. Ова се третира како терористички акт, и истрагата ја водат единиците за контратероризам. Нападнат е Лондон и сите граѓани, така што сите заедно треба да му се спротивствиме на екстремизмот“, изјави Нил Басу, заменик-комесар на полицијата. „Дојде бело комби, прегази шестмина. Еден човек почина. Напаѓачот се обиде да побегне, но луѓето го опколија, не го тепаа, само го опколија. За мене ова е терористички напад, и не сакам да ме убедуваат дека човекот имал психички нарушувања и слично.“ „Додека излегувавме, влета комби, и наместо да вози по улицата, намерно се втурна во луѓето. Имам и фотографија од него. Тој го стори ова“- велат очевидци на нападот. Муслиманската заедница и претходно беше цел на напад. Во последните четири месеци, Обединетото Кралство се ...
| | веќе видена | слични
3 копии

Лондон, 19 јуни 2017 (МИА) - Сите жртви од нападот што се случи крај џамијата во лондонската населба Фајнсбури Парк се муслимани, изјави претставникот на противтерористичката единица на лондонската полиција Нил Басу. - Инцидентот ги има сите карактеристики на терористички акт, нагласи Басу. - Се уште не е познато дали смртниот случај покрај џамијата е последица од нападот со комбито и кои се мотивите за нападот, додаде тој. Синоќа, по полноќ маж со комби влета во група верници кога излегувале од џамијата, при што едно лице загина а десетмина се повредени. Напаѓачот (48) е упасен од страна на лондонската полиција.
| | веќе видена | слични

Возачот извикувал "ќе ги убијам сите муслимани", а потоа со големо комбе влетал и минувал преку луѓето. На социјалните мрежи се појавила видео снимка во која се гледа како полицијата го приведува возачот на комбито кој вчера влетал меѓу муслиманските верници додека излегувале од џамија во Лондон. Исто така, објавени биле фотографии од комбито на смртта со кое напаѓачот убил најмалку едно лице, а повредил осум. Снимката, во која AP имал увид, била направена непосредно по инцидентот. На неа, како што наведува агенцијата, се гледа приведување на маж со потекло од Кавказ. На снимката се слуша како некој од масата луѓе ги повикува другите да не го напаѓаат. "Никој нека не го допира! Никој! Никој!", се слушаат повици од групата. Потсетуваме, во инцидентот загинало едно лице, а повредени биле осум.
| | веќе видена | слични

Синоќа по полноќ маж со комби влета во група верници кога излегувале од џамијата, при што едно лице загина, а десетмина се повредени Сите жртви од нападот што се случи крај џамијата во лондонската населба Фајнсбури Парк се муслимани, изјави претставникот на противтерористичката единица на лондонската полиција, Нил Басу. - Инцидентот ги има сите карактеристики на терористички акт - нагласи Басу. - Се уште не е познато дали смртниот случај покрај џамијата е последица од нападот со комбито и кои се мотивите за нападот - додаде тој. Синоќа по полноќ маж со комби влета во група верници кога излегувале од џамијата, при што едно лице загина, а десетмина се повредени. Напаѓачот
| | веќе видена | слични

Еден загина а повеќемина се повредени откако комбе налета на група луѓе во близина на џамија во Лондон. Властите се сомневаат на терористички напад. Антитерористичката полиција го истражува инцидентот во Финсбери парк. Осумммина се пренесени во болница. Возачот бил фатен и задржан од луѓето кои се затекнале на местото на несреќата, а потоа бил предаден на полицијата. Тој бил однесен во болница на преглед, а потоа ќе биде задржан од полицијата, соопштија властите. Сведоци раскажуваат дека неколку минути по полноќ, 48 – годишниот возач го свртел комбето кон групата верници што ја напуштале џамијата и прегазил десетина луѓе.
| | веќе видена | слични

Еден човек загина, а 10 лица се повредени, откако човек со комби влетал во верници кај џамија во северен Лондон. Комбито удрило во луѓето откако се качило на тротоарот веднаш по полноќ во близина на џамијата Финсбури парк. 48-годишниот напаѓач е уапсен, јави Би-би-си Министерката за внатрешни работи Амбер Руд рече дека нападот се третира како „терористички инцидент“. Очевидецот Абдул Рахман изјави дека возачот рекол дека сака да „ги убие сите муслимани“. Рахман рекол дека тој го удрил човекот и помогнал да биде совладан. „Кога човекот излезе од своето комби, сакаше да избега и велеше: ‘Сакам да убивам муслимани’. Сакам да убивам муслимани’.“ „Го удрив по стомакот… а потоа јас и другите момци… го легнавме на земја и не можеше да мрдне. Го држевме додека дојде полицијата.“
| | веќе видена | слични

– Инцидентот ги има сите карактеристики на терористички акт, нагласи Басу. – Се уште не е познато дали смртниот случај покрај џамијата е последица од нападот со комбито и кои се мотивите за нападот, додаде тој. Синоќа, по полноќ маж со комби влета во група верници кога излегувале од џамијата, при што едно лице загина а десетмина се повредени. Напаѓачот (48) е упасен од страна на лондонската полиција.
| | веќе видена | слични

 Инцидентот, кој во моментов е окаректериризан како потенцијален терористички напад, се случил 20 минути по полноќ, непосредно по завршувањето на рамазанската молитва во џамија во областа Финсбери парк. Бело комбе со голема брзина се забило во поголема група верници, покосувајќи 10-ина луѓе.  Според очевидци, во возилото се наоѓале тројца напаѓачи, од кои двајца успеале да побегнат. Третиот бил уапсен од полицијата, а се работи за 48-годишен маж, чиј идентитет не се соопштува. Муслиманската заедница во Лондон нападот го оцени за терористички чин и го нарече насилна манифестација на исламофобија, а осуда стигна и од британската премиерка Тереза Меј. Дел од очевидците изјавија дека еден од напаѓачите излегол од комбето и прашал – каде има муслимани, сакам да ги убијам сите. Ова е трет напад со возило во последните неколку месеци во Лондон. Пред две недели, бело комбе влета во толпа луѓе и усмрти седум лица.
| | веќе видена | слични

Едно лице загинало, а десетина други биле повредени кога комбе удрило во пешаци во близина на една џамија во северниот дел на Лондон. Инцидентот кој се случил петанесетина минути по полноќ се истражува како можен терористички акт. „Едно лице загинало на самото место“, соопшти лондонската полиција, додавајќи дека осум луѓе биле пренесени во три болници, додека две лица имале помали повреди. 48 годиниот возач на комбето, како што соопшти полицијата, бил задржан од луѓето кои биле таму за време на инцидентот, а потоа и приведен од полицајците. Британскиот муслимански совет најпрвин на Твитер јави дека инцидентот се случил кога едно комбе „намерно“ удрило во верници кои ја напуштале џамијата. Но, потоа исто така на Твитер, Муслиманскиот совет напиша дека инцидентот се случил пред Муслиманскиот социјален дом, блиску до џамијата. Мохамед Мохидин, еден од сведоците на настанот изјави: „Всушност, тој возеше на тротоарот, доаѓајќи директно кон сите муслимани и притоа удри во сите и мислам дека еден од нив почина ...
| | веќе видена | слични
повеќе

Останато

Британската премиерка Тереза ​​Меј изјави дека обидите на некои пратеници да го одложат излегувањето на земјата од ЕУ, користејќи парламентарни процедури, не ...
сите 187 | | | веќе видена

Претпладне ќе има врнежи од дожд и снег и на пониските места, а ќе бидат пообилни во источните делови. Попладне облачноста делумно ќе се намали и врнежите ...
сите 184 | | | веќе видена

Грчкиот парламент денеска ја почна дебатата за Договорот од Преспа, со кој треба да се стави крај на 27-годишниот спор за името помеѓу Грција и Македонија и ...
сите 64 | | | веќе видена

Укината е забраната за сообраќај за тешки товарни возила на патниот правец Струга – граничен премин Ќафасан. Од ЈП Македонија пат информираат дека забраната е ...
сите 225 | | | веќе видена

Се очекува утре пред полноќ да се гласа Законот за ратификација на Договорот од Преспа во грчкиот Парламент. Седницата започна уште вчера, а по жестоката ...
сите 120 | | | веќе видена

На големиот христијански празник Богојавление-Водици, по одржувањето на богослужбата од страна на отец Димитрие Павлески, во црквата „Св. Никола“ во Подгорци, ...
сите 145 | | | веќе видена

Во Мала Преспа традиционално сите села фpлаат крcт во Преспанското Езеро. Ниту студенoто време ниту, пак, уште поcтудената вода не ги спречи повеќето верници ...
сите 202 | | | веќе видена

Секс скандалот меѓу Јелена Карлеуша и Огњен Врањеш никако не стивнува, но во меѓувреме не стивнуваат и новите имиња од српската сцена со кои што Оњен имал ...
сите 101 | | | веќе видена

Со четири молотови коктели ноќеска беше нападната куќата на пратеничката на владејачката Сириза, Теодора Цакри од Јаница. Предизвикана е значителна материјална ...
сите 89 | | | веќе видена

Лидерот на Нова Демократија Киријакос Мицотакис се откажа од барањето за гласање недоверба на владата на Ципрас. Партијата најавуваше дека на секој начин ќе се ...
сите 117 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Граѓаните од јули ќе плаќаат пониски казнени камати на сметките и на денарските кредити

Од:
До кого (е-маил):
Порака: