Граѓаните од јули ќе плаќаат пониски казнени камати на сметките и на денарските кредити


Пониски казнени камати ќе плаќаат граѓаните и фирмите за јулските сметки за струја, телефон, парно, вода и за земените денарски кредити. Од 1 јули, односно од следниот месец, се намалува основата за пресметка на законската казнена камата, што автоматски значи дека и затезните камати одат надолу. Или ако сега затезната камата за правни лица изнесува 13,75 проценти, таа од јули ќе биде 13,25 отсто, а за граѓаните се намалува од 11,75 на 11, 25 проценти на годишно ниво, но за секој ден доцнење. Високи камати Пресметките за висината на затезната камата се прават полугодишно, односно на 1 јануари и на 1 јули. Со оглед на тоа што НБМ ја намали основната камата по 1 јануари годинава од 3,75 на 3,25 отсто, намалената стапка ќе биде основа за казнената камата дури сега од јули. Законска казнена камата плаќаат и граѓаните и фирмите. На првиот ден од доцнењето на кредитот, па секој нареден ден додека не се плати ратата, банкарите, освен редовната годишна, наплатуваат и законска казнена камата. Но, таква се плаќа и на ...
| | веќе видена | слични
11 копии

Едно лице е убиено, а осум се повредени кога комбе влетало во толпа, по полноќната молитва, во близина на една џамија во Лондон. Како што пренесе британскиот сервис Би-би-си, полицијата дваесет минути по полноќ објави дека се случил „голем инцидент“ во близина на џамијата Финсбери парк. Според очевидци, возачот на белото комбе намерно влетал во толпата луѓе кои излегувале надвор по рамазанската молитва. Според некои информации, во комбето имало три лица, двајца мажи успеале да избегаат, а возачот бил уапсен. Очевидци на медиумите им изјавиле дека имамот на џамијата Мухамед Махмуд го заштитил возачот од гневната толпа. Од лондонската полиција соопштија дека бил уапсен 48-годишен маж, кој го управувал комбето, но и дека нема други осомничени за нападот. По нападот се огласи и премиерката Тереза Меј, која рекла дека нападот се третира како „потенцијален чин на тероризам“. Меј најавила дека утрово ќе одржи итен состанок со единиците „Кобра“. Градоначалникот на Лондон, Садик Кан, истакнал дека се работи за ...
| | веќе видена | слични
14 копии

Едно лице загина, а 10 други се повредени, кога маж со комби синоќа по полноќ влета во група верници кои излегувале од џамијата во лондонската населба Фајнсбури Парк, соопшти полицијата. - Едно лице загина на самото место. Осуммина се хоспотализирани, а на две лица им беше укажана медицинска помош на местото наљ настанот, се наведува во соопштението на лондонската полиција. Напаѓачот на возраст од 48 години бил задржан од присутните околу местото на инциднетот, а потоа бил упасен од страна на полицијата и пренесен во болница, со цел да се процени неговата психичка состојба. Британскиот Совет на муслиманите го окрактерзира инцидентот како „терористички напад врз верници“. - Од сведоштвата на очевидци очигледно извршителот бил мотивиран од исламофобија, изјави генералниот секретар на Советот, Харун Хан. Британската премиерка Тереза Меј од своја страна нагласи дека лондонската полиција го разгледува случајот како „можен терористички напад“.
| | веќе видена | слични
2 копии

Сите повредени во нападот со комбе недалеку од џамијата во Лондон во северниот дел на градот се припадници на муслиманската заедница, соопшти официјалниот претставник на полицијата задолжен за борба против тероризмот Нил Басу. Тој одржа прес-конференција и рече дека полицијата треба да утврди дали смртта на еден човек на самото место на настанот е поврзана со нападот во кој беа повредени 10 лица.Тој изјави дека човекот кој почина добивал прва помош од минувачите за време на нападот. „Рано е да се каже дека тој умрел како резултат на нападот”, изјави Басу додавајќи дека возачот на комбето бил уапсен при обидот за убиство. За пешаци во близина на џамија во Финсбури парк, северен Лондон, тој се стрча во комбе кое го управувал 48-годишен маж. Инцидентот се случи нешто по полноќ, по молитвата во џамијата и во текот на месец Рамазан. Возачот на комбето до доаѓањето на полицијата го чуваа минувачите, бесни поради нападот.
| | веќе видена | слични

Британската престолнина повторно цел на терористите. Овој пат настрада муслиманската заедница. Мртви и повредени пред џамија во северен Лондон откако маж влетал со комби во група верници. „Уште еден напад во главниот град остави многумина со сериозни повреди. Ова се третира како терористички акт, и истрагата ја водат единиците за контратероризам. Нападнат е Лондон и сите граѓани, така што сите заедно треба да му се спротивствиме на екстремизмот“, изјави Нил Басу, заменик-комесар на полицијата. „Дојде бело комби, прегази шестмина. Еден човек почина. Напаѓачот се обиде да побегне, но луѓето го опколија, не го тепаа, само го опколија. За мене ова е терористички напад, и не сакам да ме убедуваат дека човекот имал психички нарушувања и слично.“ „Додека излегувавме, влета комби, и наместо да вози по улицата, намерно се втурна во луѓето. Имам и фотографија од него. Тој го стори ова“- велат очевидци на нападот. Муслиманската заедница и претходно беше цел на напад. Во последните четири месеци, Обединетото Кралство се ...
| | веќе видена | слични
10 копии

Лондон, 19 јуни 2017 (МИА) - Сите жртви од нападот што се случи крај џамијата во лондонската населба Фајнсбури Парк се муслимани, изјави претставникот на противтерористичката единица на лондонската полиција Нил Басу. - Инцидентот ги има сите карактеристики на терористички акт, нагласи Басу. - Се уште не е познато дали смртниот случај покрај џамијата е последица од нападот со комбито и кои се мотивите за нападот, додаде тој. Синоќа, по полноќ маж со комби влета во група верници кога излегувале од џамијата, при што едно лице загина а десетмина се повредени. Напаѓачот (48) е упасен од страна на лондонската полиција.
| | веќе видена | слични

Возачот извикувал "ќе ги убијам сите муслимани", а потоа со големо комбе влетал и минувал преку луѓето. На социјалните мрежи се појавила видео снимка во која се гледа како полицијата го приведува возачот на комбито кој вчера влетал меѓу муслиманските верници додека излегувале од џамија во Лондон. Исто така, објавени биле фотографии од комбито на смртта со кое напаѓачот убил најмалку едно лице, а повредил осум. Снимката, во која AP имал увид, била направена непосредно по инцидентот. На неа, како што наведува агенцијата, се гледа приведување на маж со потекло од Кавказ. На снимката се слуша како некој од масата луѓе ги повикува другите да не го напаѓаат. "Никој нека не го допира! Никој! Никој!", се слушаат повици од групата. Потсетуваме, во инцидентот загинало едно лице, а повредени биле осум.
| | веќе видена | слични
2 копии

Едно лице загина, а десетина се повредени во северен Лондон, откако напаѓач со возило влетал во група верници кои излегувале од џамијата во Финсбери Парк. По инцидентот, луѓето успеале да го фатат напаѓачот и и го предале на полицијата која засега не го третира случајот како терористички акт. Ова е четвртиот инцидент во Обединетото Кралство во последните четири месеци. Денеска почнуваат преговорите за излез од ЕУ предводени од државниот секретар за Брегзит Дејвид Дејвис и Мишел Барние, главниот преговарач на Европската комисија. Се очекува Велика Британија да ја напушпти Унијата на крајот на март 2019 година, две години откако на 29 март премиерката Тереза Меј ја активира постапката за излез.
| | веќе видена | слични

Синоќа по полноќ маж со комби влета во група верници кога излегувале од џамијата, при што едно лице загина, а десетмина се повредени Сите жртви од нападот што се случи крај џамијата во лондонската населба Фајнсбури Парк се муслимани, изјави претставникот на противтерористичката единица на лондонската полиција, Нил Басу. - Инцидентот ги има сите карактеристики на терористички акт - нагласи Басу. - Се уште не е познато дали смртниот случај покрај џамијата е последица од нападот со комбито и кои се мотивите за нападот - додаде тој. Синоќа по полноќ маж со комби влета во група верници кога излегувале од џамијата, при што едно лице загина, а десетмина се повредени. Напаѓачот
| | веќе видена | слични
2 копии

Еден загина а повеќемина се повредени откако комбе налета на група луѓе во близина на џамија во Лондон. Властите се сомневаат на терористички напад. Антитерористичката полиција го истражува инцидентот во Финсбери парк. Осумммина се пренесени во болница. Возачот бил фатен и задржан од луѓето кои се затекнале на местото на несреќата, а потоа бил предаден на полицијата. Тој бил однесен во болница на преглед, а потоа ќе биде задржан од полицијата, соопштија властите. Сведоци раскажуваат дека неколку минути по полноќ, 48 – годишниот возач го свртел комбето кон групата верници што ја напуштале џамијата и прегазил десетина луѓе.
| | веќе видена | слични
повеќе

Останато

На синоќешното гласање доверба во грчкиот Парламент, Алексис Ципрас со 151 гласа „за“, доби поддршка за неговата влада. Од пратениците, 148 гласаа „против“, а ...
сите 725 | | | веќе видена

Прeтседателката на Долниот дом на британскиот Парламент, Андреа Лидсом денеска најави дека на 29 јануари би требало да се одржи дебата и гласање за „планот Б“ ...
сите 381 | | | веќе видена

Правилната форма на државјанството напишано на личните документи на албански јазик треба да биде државјанство „на Македонија“ („E Maqedonisë”), а не како што ...
сите 209 | | | веќе видена

Според лидерот на грчката опозиција и според анкетите најверојатниот иден грчки премиер, Кирјакос Мицотакис, долг и трнлив ќе биде патот на македонската ...
сите 87 | | | веќе видена

По тврдењето на лидерот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски, дека изјавата на генералниот секретар Игор Јанушев за можноста партијата да ги бојкотира ...
сите 270 | | | веќе видена

Министерот за здравство, Венко Филипче вчера соопшти на граѓаните дека заврши увидот на инспекторите од Агенцијата за лекови, во сите места каде биле ...
сите 200 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Граѓаните од јули ќе плаќаат пониски казнени камати на сметките и на денарските кредити

Од:
До кого (е-маил):
Порака: