Неколку начини да си го смените животот за 30 дена

Познато е дека потребни ни се триесет дена за да стекнеме нова навика. Секако, најтешкиот дел е почетокот. Но, со мотивација и цел која ќе води кон стекнување на одредена навика можете сè да постигнете. Ви нудиме листа на неколку нови навики кои имате шанса да ги стекнете во период од месец дена и кои ќе ве направат во целост нова, поинаква, посреќна и подобра личност. Не плашете се, не мора да ги воведувате сите навики. Одберете две – три и само по кратко време ќе ја почувствувате разликата. Ќе бидете подобро расположени, посреќни и позадоволни од себеси. Употребувајте зборови кои создаваат чувство на среќа Секој може да се жали и да бара виновници за своите проблеми. Наместо тоа, пробајте во следниве триесет дена, секој ден да употребувате по неколку реченици кои ќе ве направат среќни вам и луѓето околу. На пример, повторувајте дека сте среќни поради одредена причина, со пријателите споделете што убаво ви се случило денес, потсетете се дека сте здрави и живи. Секој ден испробувајте нешто ново Разноликоста ...
| | веќе видена | слични

Во животот доаѓаат и убави и лоши времиња. За добрите ни е потребна мудрост да ги препознаеме и да уживаме во нив, а за лошите трпение да истраеме. Но, многу често самите ги комплицираме работите многу повеќе одошто е потребно. Како да си помогнеме? 1) Мислете на другите, но секогаш ставајте се себеси на прво место. Не морате да бидете себични, не морате да лажете или пак да ги занемарувате другите. Едноставно, препознајте ги своите потреби, работите кои ви се важни и потрудете се за себеси онака како што се трудите за другите. 2) Чувајте го своето здравје Многу често мислиме дека животот е долг и дека имаме милион години за да живееме. Но, тој минува брзо, а проблемите доаѓаат ако не се грижиме за своето физичко и ментално здравје. 3) Трошете онолку колку што имате (но и штедете повремено) Не морате да бидете „скржави“ и да си лишувате себеси од задоволства. Сепак, важно е да штедите и не само за црни времиња, туку и за да си дозволите нешто поголемо кое сте го сакале – голем телевизор, нова технологија, ...
| | веќе видена | слични

Идејата за промена може да биде застрашувачка, особено ако е голема. Меѓутоа, промената може да биде и неверојатно возбудлива и да ви овозможи да го искористите целосно својот потенцијал. Прашањето е, како се чувствувате во однос на вашиот живот? Мислите ли дека ви е потребна промена? Прочитајте ги следниве 8 знаци кои кажуваат дека ви е итно потребна промена. 1. Немате чувство на цел Различни луѓе ја наоѓаат смислата на животот во различни работи. На пример, можеби имате сестра на која семејството ѝ е на прво место, додека пак на некои ваши пријатели највисоко рангирана им е кариерата. Има ли нешто во вашиот живот што ве исполнува? Ако не, треба да размислите кои се работите што навистина ве усреќуваат и да го промените животот со цел да ги постигнете. 2. Рамнодушни сте Ако се чувствувате целосно рамнодушни, најверојатно ви е потребна радикална промена, но неретко може да биде знак и само на моментно незадоволство. Доколку подолго време не се чувствувате среќни или инспирирани, запрашајте се зошто е тоа ...
| | веќе видена | слични

Познато ми е чувството да се разбудиш со болка во стомакот. Има денови кога самото станување од кревет се чини невозможно. Има денови кога не станувате воопшто од кревет. Самата помисла да останете под јорганот криејќи се од светот е единственото нешто што ве смирува. Кога мислите дека сѐ околу вас се распаѓа и кога не можете да го избришете чувството на тага, присетете се на овие редови... Сосема во ред е да имате денови кога најголемото постигнување ќе ви биде напорот да станете од кревет. Никој нема да ви суди ако сте поминале некој ден лежејќи на каучот со пуканки до вас. Никој не очекува дека цело време ќе бидете среќни. Животот понекогаш е тежок, потежок отколку што можете да замислите. Но, не дозволувајте тоа да ве обесхрабри. Секогаш ќе има денови кои ќе ја тестираат вашата сила и вашата трпеливост. Можеби и ќе се чувствувате дека сета тежина на овој свет е на вашите рамена и дека ќе се срушите поради целиот тој притисок. Ќе има периоди кога луѓето ќе ве нервираат без причина, кога одеднаш ќе почнат ...
| | веќе видена | слични

Многу луѓе поминуваат години обидувајќи се да ја „отклучат“ тајната на среќата. Наместо тоа потребно е само да примените некои од овие совети, кои ќе ви помогнат на едноставен начин да бидете среќни. Слушајте музика Одберете музика која има брзо темпо и која брзо ќе ве „крене“. Истражување спроведено во 2013 година на универзитетот во Мисури покажа дека испитаниците биле порасположени кога слушале некои “весели“ песни, со брз ритам. Направете неколку „среќни чекори“ Кога чекорите како да сте исполнети со среќа, дури и кога не сте, тоа ќе има добро влијание за вашето расположение. Можеби тоа звучи чудно, но кога сте среќни и добро расположени, тогаш одите посигурно, исправено, како целиот свет да е ваш. Од друга страна, кога не сте добро расположени, одите со наведната глава. Истражување од 2014 година покажува дека кога не сте добро расположени најдобро е да се „измамите“ себеси, така што ќе чекорите исто како да сте среќни и вашиот мозок веднаш ќе реагира, па ќе се чувствувате порасположено. Смејте се ...
| | веќе видена | слични

Тајните на луѓето што се среќни во својот живот... Ако чувствувате дека негативните емоции ви трошат премногу енергија, тогаш треба да ја зголемите свеста и да не се жалите премногу. Не треба да се фокусирате на негативните нешта во вашиот живот, што доведува до стрес, потешкотии и лутење. Запишете ја секоја ситница за која сте се жалеле во текот на денот и преиспитајте се како се чувствувате потоа за се што сте се пожалиле. Во наредните денови зададете си задача дека воопшто нема да се жалите. Претворете го синдромот на „вечна жртва“ во чувство на благодарност.
| | веќе видена | слични

Имав сѐ: дом, прекрасен маж, две прекрасни ќерки, финансиска сигурност. Не можев да посакам ништо повеќе. Мојот живот навистина беше прекрасен. Се чувствував сигурно. Но, со текот на времето, таа сигурност не ми помагаше. Сигурноста стана ограничување, затвор и така станав несреќна. Бев празна. Бев изгубена...потполно изгубена – и немав поим како да се вратам назад. Почнав да се запрашувам: „Каде е всушност домот?“ Можев да седам и во средиштето на Сахара наместо на мојот кремав двосед. Мојот живот беше неудобно предвидлив – во секој момент знаев што ќе се случи. Мртвилото на мојот живот го уништуваше мојот дух. Јас повеќе не бев јас и знаев дека патот на кој ќе тргнам ќе биде страшен и неизвесен, но во еден момент јас навистина немав избор. Не можев повеќе да живеам одвоена од самата себе. Тоа беше пред три и пол години. Денес го пишувам овој текст седејќи на истио тој кремав двосед. А која е разликата? Јас и илјадниците километри кои ги пропатував. Илјадниците нови искуства кои ги собрав по пат и кои ме ...
| | веќе видена | слични

Животот секогаш се врти околу некакво носење одлуки. Животот значи и жртвување. Понекогаш се откажуваме од нашите желби за нешто што во моментот мислиме дека ни треба. Понекогаш одлучуваме да ги направиме другите среќни и да им дадеме љубов. Понекогаш е тешко да сфатиме дека важно е да бидеш себичен и да останеш верен самиот на себе. Па затоа, кога станува збор за животот, изберете се себеси. Сега и веднаш. Одберете љубов Над сѐ, одберете љубов. Поминете време самите со себе. Уште од мали нѐ учеа дека е себично да се сакаме себеси. Нѐ научија дека љубовта кон самите себе е арогантна карактеристика. Но, љубовта кон самите себе е најдобрата форма на грижа за самите себе. Ако можете да одберете да се сакате самите себе, ќе знаете што значи да ги сакате другите. Нема толку лесно да го давате вашето срце. Со тоа што одбирате љубов – вие одбирате да се заштитите себеси. Одберете среќа Одберете среќа наместо удобност. Не останувајте со некого или на некое место само затоа што ви е удобно или се плашите од ...
| | веќе видена | слични

Ако сакате да привлечете љубов во својот живот, морате најпрво да давате љубов. Луѓето не можат да живеат без воздух, храна, вода и љубов. Како што можете да видите, меѓу овие четири неопходни работи, само љубовта е нешто што не може да се допре. Љубовта има многу облици, а мудрите велат дека нејзиниот извор е во екстатичната љубов на душата кон Божественото, некои велат дека изворот е во љубовта меѓу мајката и детето, меѓу пријатели, меѓу заљубени, итн. Но, како да ја привлечеме љубовта во нашиот живот. Подолу прочитајте неколку инспиративни совети и позитивни афирмации. Често гледаме ситуации во кои луѓето кои не можат да пронајдат љубов (или доволно љубов), често посвојуваат миленичиња. Во оној или овој облик, љубовта мора да постои во нашиот живот. Меѓутоа, само затоа што сакате љубов, не значи дека ќе примите љубов. Прво, мора да дадете љубов. Дури откако ќе дадете љубов – ќе добиете љубов. А за да дадете љубов, морате прво да се прифатите и да се сакате себеси! Постојат различни начини на доживување на ...
| | веќе видена | слични

 Многупати кога младите слушаат совети од повозрасните знаат да превртат со очите и да ги игнорираат. Но всушност, колку и да звучат нереално во моментот, тие од искуството што го собрале во текот на годините, ни пренесуваат мудри совети кои вреди да ги послушате. Доколку послушате и примените барем дел од нив, со сигурност ќе бидете благодарни во иднина, кога ќе знаете дека сте научиле од грешките на другите. За да не се каете, прочитајте и „всадете“ го во глава тоа што 50-годишен човек го знае, а 20-годишен треба да го научи: 1. Бидете љубезни. Бенефитите од љубезностата се многу поголеми од трудот кој ќе го вложите за да го постигнете тоа. Правете случајни љубезни дела. Дајте комплимент некому. Ако некој направи грешка, имајте разбирање и трпение. Љубезните луѓе живеат подолго. 2. Се познавам себеси подобро од било кој друг. Не дозволувам ничии мислења да го контролираат тоа што го правам, што го слушам или кажувам. Мислењето на другите луѓе е само предлог – прифатете ги или игнорирајте ги. 3. Сите ...
| | веќе видена | слични
повеќе

Останато

Премиерот Зоран Заев, по вчерашната средба со германската канцеларка Ангела Меркел, со видео преку Фејсбук се обрати до јавноста.„Вчерашната пријателска средба ...
сите 149 | | | веќе видена

- На телефон се карав многу вулгарно со моја блиска личност, и таксистот го искористил моментот да ме снима, но верувам дека не очекувал дека ќе ме сними како ...
сите 14 | | | веќе видена

Високaтa претставничка на ЕУ за надворешни работи и безбедност, Федерика Могерини, во Вашингтон зборуваше со американскиот државен секретар, Мајкл Помпео, за ...
сите 105 | | | веќе видена

Тетовскиот театар вечер од 20 часот во Центарот за култура „Иљо Антески-Смок“ ќе ја има својата прва премиера во 2019 година – политичката драма „Изгубено ...
сите 51 | | | веќе видена

Претседателот Стево Пендаровски е оптимист дека германскиот Бундестаг ќе донесе позитивна одлука во септември и оти потоа ќе се чека на формална одлука на ...
сите 103 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Неколку начини да си го смените животот за 30 дена

Од:
До кого (е-маил):
Порака: