Селекторот Петар Темелковски: На Прилеп му е „препотребен“ нов театар

Вкупно 21 претстава, 13 во натпреварувачката и осум во слободната програма, ќе бидат изведени на 52. издание на Македонскиот театарски фестивал „Војдан Чернодрински“, кој од вечерва до 16 јуни ќе се одржи во Центарот на културата „Марко Цепенков“ во Прилеп. Фестивалот во 20 часот ќе биде отворен со претставата „Венецијанскиот трговец“ на Драмски театар од Скопје, во режија на Наташа Поплавска. Фестивалот ќе биде затворен со две, една по друга, изведби на мјузиклот „Тајно моја“ во режија на Тони Михајловски на Македонската опера и балет. Билетите за оваа претстава се веќе распродадени, а слична е состојбата и за останатите претстави, вели Петар Темелковски, уметнички директор и селектор на фестивалот. - Годинава одбрав 13 претстави во официјална конкуренција и уште осум во придружната програма. Секоја вечер ќе има по три претстави - од 19.30 и 22.30 часот, а последната ќе почнува половина час по полноќ. Сите претстави се содржински добри, жанровски разнолики. Публиката ќе има добар избор и ќе ужива – вели ...
| | веќе видена | слични
6 копии

Македонскиот народен театар со претставата „Животот е прекрасен“ во режија на Александар Морфов гостува на 41.Денови на сатирата во Загреб, на 18 јуни со почеток во 20 часот на големата сцена во Хрватско народно казалиште. Фестивалот Денови на сатирата беше отворен на 2 јуни во организација и реализација на Сатиричниот театар Керемпух. Овој познат фестивал кој секогаш бил многу посетен и се темели на претстави со висок жанровски и стилски распон, со моќна присутност на хрватски автори и авторски проекти. Од вкупно 47 пријавени претстави, селекторите се одлучија за 15 наслови/претстави кои ја сочинуваат овогодинешната програмата, составена од дела на современи автори и авторски проекти, но застапени се и адаптации на класиците. Во селективната програма е и Македонскиот народен театар со претставата „Животот е прекрасен“. Во програмата на 41-то издание Денови на сатарата ќе бидат одиграни шест хрватски претстави, три словенски, две од Србија, една од Македонија, Германија и Црна Гора, а една од претставите е ...
| | веќе видена | слични
2 копии

Вечерва е претпоследна вечер на 52-то издание на МТФ „Војдан Чернодрински“. Во официјална конкуренција вечерва ќе се претстават два театри.Од 19.30 часот на сцената од театарот „Војдан Чернодрински“, Охридскиот театар ќе ја прикаже „Аналафабет“ од Нушиќ, во режија на Горан Ризески, додека од 22 часот на сцената од ЦК „ Марко Цепенков“ Велешкиот театар ќе ја изведе „Ана Комнена“ од Димоски, во режија на Ненад Витанов и Васил Зафирчев. На полноќ е настапот на студентите од трета година на ФДУ во класата на професорката Зоја Бузалковска.Инаку, денеска напладне беа промовирани книгите „Шешири“, „Цурки Палки“ и „Со вкус на овошен сладолед“ од авторот Трајче Кацаров, за кои зборуваа професорот Христо Петрески и Гоце Ристовски.Фестивалот „Војдан Чернодрински“ се затвора утревечер од 20 часот со изведбата на мјузиклот „Тајно моја“ за кој влезниците се распродадени уште пред една недела. Ка.М.
| | веќе видена | слични
5 копии

„Гола месечина“-mеѓународен фестивал на комедијата ,ќе се одржи од 19 до 26 јуни во општина Аеродром. Градоначалникот на Аеродром, Ивица Коневски денеска изјави дека општината издвоила средства од својот буџет за овој меѓународен фестивал, кој ќе се одржи по четврти пат, со цел да го збогати културниот живот во општината и да ги развесели и разведри на граѓаните. Посочи дека огромниот интерес на граѓаните за досегашните претстави бил сигурен знак дека фестивалот треба да продолжи, а тој прераснува и во традиција. Директорката на Театар Комедија, Јелена Жугиќ истакна дека задоволството ќе биде огромно доколку изборот на претставите и овој пат го погоди вкусот на публиката. Посочи дека досега на 30-ината претстави што се одиграни на „Гола месечина“ имало повеќе од 40.000 публика. Таа рече дека фестивалот има натпреварувачки карактер и тричлена жири-комисија ќе додели награди за најдобра машка и женска улога, за најдобра режија и за најдобра претстава. Инаку, седумте претстави од Македонија и странство ќе се ...
| | веќе видена | слични

Фестивалот Денови на сатирата беше отворен на 2 јуни во организација и реализација на Сатиричниот театар Керемпух. Овој познат фестивал кој секогаш бил многу посетен и се темели на претстави со висок жанровски и стилски распон, со моќна присутност на хрватски автори и авторски проекти. Од вкупно 47 пријавени претстави, селекторите се одлучија за 15 наслови/претстави кои ја сочинуваат овогодинешната програмата, составена од дела на современи автори и авторски проекти, но застапени се и адаптации на класиците. Во селективната програма е и Македонскиот народен театар со претставата „Животот е прекрасен“. Во програмата на 41-то издание Денови на сатарата ќе бидат одиграни шест хрватски претстави, три словенски, две од Србија, една од Македонија, Германија и Црна Гора, а една од претставите е српско-црногорско-унгарска копродукција. Автори на претставите се: Семуел Бекет, Ричард Беан, Бобан Скерлиќ, Рајко Грлиќ, Анте Томиќ, Мате Матишиќ, Арпад Шилинг, Иван Видиќ, а режисерски ги потпишуваат Саша Божиќ, Винко ...
| | веќе видена | слични

Градоначалникот на Општина Аеродром, Ивица Коневски, на денешната, 16.6.2017 година, прес-конференција ја информираше јавноста за одржувањето на четвртиот по ред Меѓународен фестивал на комедијата „Гола месечина"Општина Аеродром, како што изјави градоначалникот Коневски, издвои средства од својот Буџет за овој меѓународен фестивал со цел да го збогати културниот живот во општината и да ги развесели и разведри на граѓаните. Тој додаде дека огромниот интерес на граѓаните за досегашните претстави беше сигурен знак дека фестивалот треба да продолжи, а тој полека прераснува и во традиција.Директорката на Театар Комедија, Јелена Жугиќ, пак, изјави дека задоволството ќе биде огромно доколку изборот на претставите и овојпат го погоди вкусот на публиката и како и до сега на 30-тината претстави што се одиграни на „Гола месечина" со над 40.000 публика.Таа нагласи дека фестивалот има натпреварувачки карактер и дека тричлена жири-комисија ќе додели награди за најдобра машка и женска улога, за најдобра режија и најдобра ...
| | веќе видена | слични

Градоначалникот на Општина Аеродром, Ивица Коневски, денеска го најави четвртиот по ред Меѓународен фестивал на комедијата „Гола месечина“. Општина Аеродром, како што изјави градоначалникот Коневски, издвоила средства од својот Буџет за овој меѓународен фестивал со цел да го збогати културниот живот во општината и да ги развесели и разведри на граѓаните. Тој додаде дека огромниот интерес на граѓаните за досегашните претстави беше сигурен знак дека фестивалот треба да продолжи, а тој полека прераснува и во традиција. Директорката на Театар Комедија, Јелена Жугиќ, пак, изјави дека задоволството ќе биде огромно доколку изборот на претставите и овојпат го погоди вкусот на публиката и како и до сега на 30-тината претстави што се одиграни на „Гола месечина“ со над 40.000 публика. Таа нагласи дека фестивалот има натпреварувачки карактер и дека тричлена жири-комисија ќе додели награди за најдобра машка и женска улога, за најдобра режија и најдобра претстава. Инаку, седумте претстави од Македонија и странство ќе се ...
| | веќе видена | слични

Седумте претстави на Меѓународен фестивал на комедијата „Гола месечина" ќе се играат од 19 до 26 јуни, со почеток од 21 часот, на отворена сцена поставена во спортскиот центар „Ново Лисиче", а влезот за сите претстави ќе биде бесплатен.Градоначалникот на Општина Аеродром, Ивица Коневски, на денешната прес-конференција ја информираше јавноста за одржувањето на четвртиот по ред Меѓународен фестивал на комедијата „Гола месечина“.Општина Аеродром, како што изјави градоначалникот Коневски, издвои средства од својот Буџет за овој меѓународен фестивал со цел да го збогати културниот живот во општината и да ги развесели и разведри на граѓаните. Тој додаде дека огромниот интерес на граѓаните за досегашните претстави беше сигурен знак дека фестивалот треба да продолжи, а тој полека прераснува и во традиција.Директорката на Театар Комедија, Јелена Жугиќ, пак, изјави дека задоволството ќе биде огромно доколку изборот на претставите и овојпат го погоди вкусот на публиката и како и до сега на 30-тината претстави што се ...
| | веќе видена | слични

Народен театар Охрид, денеска, гостува на 52-то издание на Македонскиот театарски фестивал „Војдан Чернодрински“ во Прилеп со претставата"АНАЛФАБЕТ" - комедија според Бранислав Нушиќ, режија Ѓорѓи Ризески. Во претставата играат: Горан Стојаноски, Никола Тодороски, Стрезо Стаматовски и Елизабета Стефановска. Сценограф на претставата е Зоран Николовски, а костимите се на Ванчо Василев.
| | веќе видена | слични

Народен театар Охрид, во четврток денес гостува на 52-то издание на Македонскиот театарски фестивал „Војдан Чернодрински“ во Прилеп. Во 19.30 часот ќе ја изведат претставата"АНАЛФАБЕТ" - комедија според Бранислав Нушиќ, режија Ѓорѓи Ризески. Играат: Горан Стојаноски - Максим Благадуша Никола Тодороски - Митре П. Клатипатлак Стрезо Стаматовски - Румен Вујаклија Елизабета Стефановска - Магдалена Лапајкоска – Дупева Сценограф на претставата е Зоран Николовски, а костимите се на Ванчо Василев
| | веќе видена | слични
повеќе

Останато

Со состојбата во Република Македонија е загрижувачка. Имаме политичко уназадување, правен хаос, девастирана и упропастена економија, здравствен систем кој не ...
сите 153 | | | веќе видена

Екс министерот за транспорт и врски, Миле Јанакиески и екс секретарот на Владата, Кирил Божиновски денеска во раните утрински часови се најдоа зад решетки. ...
сите 148 | | | веќе видена

„Зоран Заев и Оливер Спасовски знаеја дека Никола Груевски не е во партискиот штаб на ВМРО-ДПМНЕ, но одлучија да претресуваат и заплашуваат партиски членови и ...
сите 160 | | | веќе видена

Кривичниот совет на Основен суд Скопје 1 на денешната јавна седница ги одби жалбите на одбраната и ги потврди решенијата на судијата на претходна постапка за ...
сите 301 | | | веќе видена

Сопругата на Претседателот на Република Македонија, г-ѓа Маја Иванова присуствуваше на приемот што во Париз го приреди првата дама на Франција, г-ѓа Брижит ...
сите 175 | | | веќе видена

Кризниот штаб против промена на Уставот, распуштање на Собранието и распишување избори „Македонија-блокира“ и Координативното тело на дијаспората во Европа ...
сите 91 | | | веќе видена

Министерството за правда ја почна постапката за екстрадиција на бегалецот Никола Груевски од Унгарија во Македонија. Премиерот Зоран Заев изрази уверување дека ...
сите 112 | | | веќе видена

Веднаш штом Судот го донесе решението за меѓународна потерница, МВР ја распиша и го извести Интерпол, соопшти министерот за внатрешни работи Оливер Спасовски ...
сите 29 | | | веќе видена

Пратениците од Беса на Билал Касами бараат одговорност од надлежните институции за бегството на поранешниот премиер Никола Груевски во Унгарија, како и одговор ...
сите 313 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Селекторот Петар Темелковски: На Прилеп му е „препотребен“ нов театар

Од:
До кого (е-маил):
Порака: