Во САД живеат над половина милион бездомници

Околу 565 илјади лица, од кои една четвртина деца, оваа година биле без дом, покажува извештајот на американското Министерство за градежништво и урбанизам. Во извештајот се нагласува дека бројот на бездомниците е мошне малку намален во однос на 2014 година. Во многу американски градови економската обнова е бавна поради ниските плати на луѓето со најмали примања, кои или се замрзнати или се намалуваат, како и поради буџетските ограничувања во социјалните програми. Лос Анџелес, Сиетл, Портланд, Орегон и Хаваи неодамна прогласија вонредна состојба поради зголемувањето на бројот на бездомниците.
| | веќе видена | слични

Во Кина од неодамна постои нов феномен кој ја прикажува моменталната состојба на сè поголем број жители во оваа земја, како резултат на зголемувањето на цените на недвижнините. Сè почесто може да се сретнат луѓе кои работат, заработуваат и се со добро образование, а мораат да спијат во некои од рестораните на McDonald’s кои работат 24/7. Овие луѓе се именувани како „McRefugees“ и „McSleepers“ затоа што не можат да имаат свој дом – како што повеќето тврдат, поради зголемите цени на недвижнините не можат да си овозможат својот дом. Фотографот Тајрон Сју посетил еден од овие ресторани во Хонг Конг и ја доловил тажната слика за реалноста на многу луѓе во оваа земја. Во 2008-та година цените на недвижнините во Хонг Конг нараснале за 130%, а градот моментално е 3-от најскап град за живеење во светот. Новите истражувања покажале дека бројката на бездомници се зголемува, а McDonald’s е нивниот нов „дом“.
| | веќе видена | слични

Во извештајот се нагласува дека бројот на бездомниците е мошне малку намален во однос на 2014 година. Во многу американски градови економската обнова е бавна поради ниските плати на луѓето со најмали примања, кои или се замрзнати или се намалуваат, како и поради буџетските ограничувања во социјалните програми. Лос Анџелес, Сиетл, Портланд, Орегон и Хаваи неодамна прогласија вонредна состојба поради зголемувањето на бројот на бездомниците.
| | веќе видена | слични

Останато

Четворица повредени во сообраќајната несреќа на автопатот Скопје – Тетово, што се случи пред една недела, се уште се во критична состојба. Двајца од нив се на ...
сите 320 | | | веќе видена

Дали сте подготвени да платите повеќе за одмор без пластика? Заслужено да уживате, а притоа да придонесувате против загадувањето на животната средина. Тоа е ...
сите 128 | | | веќе видена

Многу корисен и пријателски разговор со Влатко Ѓорчев. Се договоривме да продолжиме да работиме заедно за Македонија, напиша кандидатот за претседател на ...
сите 243 | | | веќе видена

Состојбата со безбедноста во сообраќајот е катастрофална. Граѓаните секојдневно гинат додека на Спасовски и Заев прв приоритет им е доделувањето на ...
сите 208 | | | веќе видена

Коалиција од 16 американски сојузни држави, предводени од Калифорнија, ја тужи администрацијата на претседателот Доналд Трамп поради неговата одлука за ...
сите 107 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Во САД живеат над половина милион бездомници

Од:
До кого (е-маил):
Порака: