Во САД живеат над половина милион бездомници

Околу 565 илјади лица, од кои една четвртина деца, оваа година биле без дом, покажува извештајот на американското Министерство за градежништво и урбанизам. Во извештајот се нагласува дека бројот на бездомниците е мошне малку намален во однос на 2014 година. Во многу американски градови економската обнова е бавна поради ниските плати на луѓето со најмали примања, кои или се замрзнати или се намалуваат, како и поради буџетските ограничувања во социјалните програми. Лос Анџелес, Сиетл, Портланд, Орегон и Хаваи неодамна прогласија вонредна состојба поради зголемувањето на бројот на бездомниците.
| | веќе видена | слични

Во Кина од неодамна постои нов феномен кој ја прикажува моменталната состојба на сè поголем број жители во оваа земја, како резултат на зголемувањето на цените на недвижнините. Сè почесто може да се сретнат луѓе кои работат, заработуваат и се со добро образование, а мораат да спијат во некои од рестораните на McDonald’s кои работат 24/7. Овие луѓе се именувани како „McRefugees“ и „McSleepers“ затоа што не можат да имаат свој дом – како што повеќето тврдат, поради зголемите цени на недвижнините не можат да си овозможат својот дом. Фотографот Тајрон Сју посетил еден од овие ресторани во Хонг Конг и ја доловил тажната слика за реалноста на многу луѓе во оваа земја. Во 2008-та година цените на недвижнините во Хонг Конг нараснале за 130%, а градот моментално е 3-от најскап град за живеење во светот. Новите истражувања покажале дека бројката на бездомници се зголемува, а McDonald’s е нивниот нов „дом“.
| | веќе видена | слични

Во извештајот се нагласува дека бројот на бездомниците е мошне малку намален во однос на 2014 година. Во многу американски градови економската обнова е бавна поради ниските плати на луѓето со најмали примања, кои или се замрзнати или се намалуваат, како и поради буџетските ограничувања во социјалните програми. Лос Анџелес, Сиетл, Портланд, Орегон и Хаваи неодамна прогласија вонредна состојба поради зголемувањето на бројот на бездомниците.
| | веќе видена | слични

Останато

Референдумот е за преименување во Северна Македонија, за Спогодбата со Грција, за промена на Уставот, нема гаранција за членство во ЕУ... Му благодариме на ...
сите 46 | | | веќе видена

Претседателот на Владата на Република Македонија, Зоран Заев оствари средба со претставници и припадници на заедниците на Бошњаци и Горани во Македонија и ...
сите 38 | | | веќе видена

И годинава на свеченото отворање на фестивалот „Браќа Манаки” во Битола се повтори истата пракса како и претходните години. По сликањето на црвениот тепих и ...
сите 77 | | | веќе видена

Независниот пратеник Ферид Мухиќ за „ А1он “ не сакаше да каже дали ќе излезе на претстојниот референдум за промена на името, како и дали ќе гласа за уставните ...
сите 83 | | | веќе видена

Ни пристигна и таа прекрасна есен, според многумина најубаво годишно време … Сепак, Меркур е денес во квадрат со Сатурн, а почетокот на есента се карактеризира ...
сите 71 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Во САД живеат над половина милион бездомници

Од:
До кого (е-маил):
Порака: