Грповски: Изградбата на новиот клинички центар очекуваме да започне во јуни


Старува изградбата на новиот клинички центар. На оваа тема во „Отворено студио“ на ТВ НОВА зборуваше Јован Грповски од Министерството за здравство, задолжен за проектот за реконструкција. -Очекуваме да стартуваме во јуни, а да се заврши во рок од 45 месеци од започнувањето. Се работи за капитален проект, предизвик е да се направи ваков проект, а да не го загрозиме функционирањето и работењето на клините. Поради тоа рокот е подолг, односно 45 месеци. Ќе започнеме со обезбедување на времени пристапни патишта што ќе гарантира продолжување на својата функција на сите клиники. Застои нема да има, особено поради тоа што најитните случаи од цела Македонија доаѓаат тука. Понатаму амбулантите на дел од клиниките ќе треба времено да се дислоцираат, изјави Грповски.
| | веќе видена | слични
3 копии

Април е. За многумина период од годината кога заедно со природата како да се будат и луѓето, уморни од студентата зима. Но, за средовечната медицинска сестра Хава Саит Неџип, како да доаѓаат потешки времиња. Toкму овој период за неа, како и за неколкумина други нејзини колешки, доаѓаат маките со недостигот од вода на нејзиното работно место во амбулантата во Арачиново, каде работи веќе 8 години, пишува Скуп . „Секој април па се до септември немаме вода. Но, оваа година немавме уште од март. Вода полниме од селската чешма за да ја запазиме хигиената во амбулантата. Само за чаши, раце…Така што се снаоѓаме некако“, вели Саити Неџип, која се плаши за своето здравје, но и за здравјето на пациентите со кои постојано е во контакт. Еден од нив е и градоначалникот на општината во која работи, Арачиново. Неколку пати досега вели дека апелирале до него да се реши проблемот со водата, но на тоа добиле одговор дека не се надлежни за тоа. Апелирале и до поликлиниката Бит пазар под која спаѓаат, но безуспешно, вели ...
| | веќе видена | слични

Да се стопира проектот за изградба на нов клинички центар. Овој милионски потег треба да ја почека новата влада, советува поранешниот прв човек во здравството Имер Селмани. Според него, изградбата на кампусот во овој момент не е ниту политички, ниту законски оправдана, а упорното туркање на проектот со право фрла сомнеж врз намерите на политичарите. Инсистирањето по секоја цена изградбата да стартува во јуни креира впечаток во јавноста дека во позадина се крие нешто друго, потенцира Селмани. „Граѓаните со право се соменваат зошто толку брзање во моментот кога имаме техничка влада со сомнителен кредибилитет, бидејќи пола влада се и пратеници во исто време, обавуваат две функции со закон и пратеници и министри... Најпаметно е, згора на тоа што не е соодветно политички и законски, нема да биде ниту кјорисно за граѓаните да се почне сега набрзина со таков проект за кој идната влада можеби ќедонесе одлука да биде сместен надвор од централното градско подрачје“, изјави Имер Селмани, поранешен министер за ...
| | веќе видена | слични

Лани беше година на трагичниот рекорд од 261 смртни случаи на родилки и бебињаД О К У М Е Н Т А Ц И Ј Аавтор: Жаклина Хаџи-ЗафироваАприл е. За многумина период од годината кога заедно со природата како да се будат и луѓето, уморни од студентата зима. Но, за средовечната медицинска сестра Хава Саит Неџип, како да доаѓаат потешки времиња. Toкму овој период за неа, како и за неколкумина други нејзини колешки, доаѓаат маките со недостигот од вода на нејзиното работно место во амбулантата во Арачиново, каде работи веќе 8 години.„Секој април па се до септември немаме вода. Но, оваа година немавме уште од март. Вода полниме од селската чешма за да ја запазиме хигиената во амбулантата. Само за чаши, раце…Така што се снаоѓаме некако“, вели Саити Неџип, која се плаши за своето здравје, но и за здравјето на пациентите со кои постојано е во контакт. Еден од нив е и градоначалникот на општината во која работи, Арачиново. Неколку пати досега вели дека апелирале до него да се реши проблемот со водата, но на тоа добиле ...
| | веќе видена | слични
3 копии

Се менува сликата во македонското здравство. Се реализираат капитални проекти, вредни милиони евра, кои ќе резултираат со значително подобрување на квалитетот на услугите и подигнување на грижата за здравјето на граѓаните на едно многу повисоко ниво. Во јуни почнува реализацијата на најкрупниот проект во здравствениот систем за изградба на нов Клинички центар во Скопје. Инвестицијата се проценува на 72 милиона евра, а новиот капитален објект ќе го градат домашните компании „Гранит" и „Бетон" во соработка со италијанска фирма. -Со заокружување на оваа фаза од постапката се става крај на сите шпекулации и коментари дека овој проект е само празно ветување. Ова е еден од најсериозните проекти за македонското здравство во овој момент и е еден од најсериозните проекти на Банката на Советот на Европа. Во целиот процес се вклучени врвни експерти. Почетокот на изведбата се очекува да биде во тек на јуни 2017, а изведувачот ќе работи во фази со цел да се овозможи непречено функционирање на Клиничкиот центар во Скопје, ...
| | веќе видена | слични

Градбата на новиот Клинички Центар започнува во јуни. Инвестирани ќе бидат 72 милиона евра, а новиот објект ќе го градат домашните компании „Гранит“ и „Бетон“ во соработка со италијанска фирма. Во тек е реконструкција на повеќе болници и здравствени установи. Се врши обнова на објектите, се набавува нова опрема во вредност од 33 милиони евра. Опфатена е и Специјалната болница за ортопедија и трауматологија „Свети Еразмо“ во Охрид. Во моментов се гради и Клиничката болница во Штип. Според најавите од МЗ целиот проект треба да биде завршен до средината на идната година. Објектот ќе располага со 350 легла и ќе покрива околу 200.000 пациенти од овој дел на земјава. Се реконструира и болницата „Свети Наум Охридски“ во центарот на Скопје, односно поранешната градска болница. Инвестицијата од два милиона евра е дел од големиот инвестициски циклус за обнова на здравствените установи вреден 74,6 милиони евра Со проектот се опфатени и здравствениот објект во Кичево, болницата во Велес, Битола, Струмица, повеќе други ...
| | веќе видена | слични
4 копии

Со години го чекавме овој проект. Она што беше презентирано пред нас е последно достигнување на медицинската архитектуира. Плановите даваат сигурност дека ќе продолжиме да работиме во современо здание, каде ќе бидеме во состојба на нашите пациенти да им пружиме врвна нега, лекување и дијагностика каква што заслужуваат, изјави Александар Шиколе, директор на клиниката за нефрологија по веста за стартувањето на изградбата на новиот клинички центар. -Не е доволно да се има само кадар и современа опрема што беше набавена во изминативе години од Владата и Министерството за здравство, важно е и во кои услови ќе се стават во функција – во инфраструктура што ќе ги акцентира тие фактори и ќе се комплетираат условите за современо медицинско работење, истакна Шиколе во „Отворено студио“ на ТВ НОВА.
| | веќе видена | слични

Останато

Во наредниот период ќе преовладува облачно време со слаби локални врнежи од дожд, а на планините од снег. По одделни котлини ќе има појава на магла, а повеќе ...
сите 239 | | | веќе видена

Граѓаните да бидат спокојни и да ја одбијат омразата на ВМРО-ДПМНЕ, порача владејачкиот СДСМ, од каде тврдат дека Законот за јазиците е во согласност со ...
сите 209 | | | веќе видена

Во поликлиниката „Идадија“ има 15 од спорните вакцини против мали сипаници со погрешна декларација. Здравство ја отвори вратата за камерата на 1ТВ, која ...
сите 175 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Грповски: Изградбата на новиот клинички центар очекуваме да започне во јуни

Од:
До кого (е-маил):
Порака: