Дејвид Линч веќе никогаш нема да снима филмови


5 копии

Лос Анџелес - Американскиот режисер Дејвид Линч, автор на филмските хитови „Blue Velvet", „Eraserhead" и „Mulholland Drive", за весникот Сандеј Морнинг Хералд потврди дека веќе нема да снима филмови, пренесува Индепендент. -Работите многу се променија. Голем број филмови што можат да се сметаат за квалитетни не успеаја да остварат солидна заработка на кино благајните, а филмовите што се покажаа успешни не се тоа што би сакал да го работам, рече режисерот. На прашањето дали неговото последно големо остварување - „Inland Empire" од 2006 година - воедно е и неговиот последен филм, Линч одговори „Да, така е". За среќа љубителите на опусот на славниот режисер ќе можат да уживаат во продолжение од серијата „Твин Пикс", која на 21 мај се враќа на малите екрани, по пауза од 26 години. Режисерот, исто така, се појавува и во новиот документарец „Дејвид Линч: Уметнички живот", што во кината премиерно ќе се прикаже на 14 јули.
| | веќе видена | слични
3 копии

Несреќите на кинеските автопатишта се вообичаени. Меѓутоа на ова видео кое потекнува од градот Нанчанг глетката е уникатна. На автопатот, ништо не укажува на несреќата која ќе се случи. Откако еден камион му се испречи, мотоциклистот удира во него и го претвора во жив факел. Возачот имаше среќа и преживеа.
| | веќе видена | слични

Британскиот магазин „Total film“ објави листа на 50 најдобри филмови кои ќе ги погледнете само еднаш. Дали ви е познато чувството кога ќе завршите со гледање на некој филм кој допрел до вас, ве потресол, расплакал или погодил на друг начин - кој едноставно е добар - а истовремено знаете дека уште еднаш никогаш не би можеле да го гледате? Не се грижете, не сте сами. Голем број филмски остварувања во историјата на кинематографијата оставаат ваков впечаток врз публиката ширум светот. „ Total film “ избра дури 50 најдобри филмови за кои вели дека мала е веројатноста да ги погледнеме по втор пат. Внимание: Описите под филмовите содржат спојлери. ГАЛЕРИЈА
| | веќе видена | слични

Филмови со бизарна содржина, но филмови кои го одбележале детството на многумина од вас. Неверојатни сценарија на работ на научна фантастика, апсолутно невозможни ситуации, но приказни кои и ден денес се секому интересни. Да се присетиме на овие безвременски детски филмови: „Beethoven“ (1992) Филмот за еден огромен и незграпен Бернандинец кој прави лом низ куќата на едно семејство од предградието, а сепак сите го сакаат. Овој филм доживеа седум продолженија и сеуште е гледан. „Mrs. Doubtfire“ (1993) Таткото кој беше притиснат да се маскира во дадилка само за да биде со сопствените деца. Несмасните обиди да биде женствен се комични како за младата така и за постарата публика. „Rookie of the Year“ (1993) Чудесната скршеница на раката му дава на едно момче неверојатна способност која го катапултира во професионалната бејзбол лига. „Camp Nowhere“ (1994) Овој камп е сонот на секое дете коа сака да се тргне од канџите на родителите. Овој филм ја охрабрува детската имагинација, но и поучува за последиците од ...
| | веќе видена | слични
2 копии

За среќа љубителите на опусот на славниот режисер ќе можат да уживаат во продолжение од серијата „Твин Пикс", која на 21 мај се враќа на малите екрани, по пауза од 26 години Американскиот режисер Дејвид Линч, автор на филмските хитови „Blue Velvet", „Eraserhead" и „Mulholland Drive", за весникот „Сандеј Морнинг Хеларлд" потврди дека веќе нема да снима филмови, пренесува „Индепендент". -Работите многу се променија. Голем број филмови што можат да се сметаат за квалитетни не успеаја да остварат солидна заработка на кино благајните, а филмовите што се покажаа успешни не се тоа што би сакал да го работам, рече режисерот. На прашањето дали неговото последно големо остварување - „Inland Empire" од 2006 година - воедно е и неговиот последен филм, Линч одговори „Да, така е". За среќа љубителите на опусот на славниот режисер ќе можат да уживаат во продолжение од серијата „Твин Пикс", која на 21 мај се враќа на малите екрани, по пауза од 26 години. Режисерот, исто така, се појавува и во новиот документарец „Дејвид ...
| | веќе видена | слични

-Работите многу се променија. Голем број филмови што можат да се сметаат за квалитетни не успеаја да остварат солидна заработка на кино благајните, а филмовите што се покажаа успешни не се тоа што би сакал да го работам, рече режисерот. На прашањето дали неговото последно големо остварување – „Inland Empire“ од 2006 година – воедно е и неговиот последен филм, Линч одговори „Да, така е“. За среќа љубителите на опусот на славниот режисер ќе можат да уживаат во продолжение од серијата „Твин Пикс“, која на 21 мај се враќа на малите екрани, по пауза од 26 години. Режисерот, исто така, се појавува и во новиот документарец „Дејвид Линч: Уметнички живот“, што во кината премиерно ќе се прикаже на 14 јули.
| | веќе видена | слични

Авторот на филмските хитови "Blue Velvet", "Eraserhead", "Mullholand drive", "Inland Empire" и други, американскиот режисер Дејвид Линч за весникот "Sunday Morning Herald", изјавил дека повеќе нема да снима филмови. Како што пренесеуваат светсите медиуми, причина за ваквата одлука на Линч било тоа што според него, квалитетните филмови не успеаваат да остварат солидна заработка, а филмовите кои се покажале како успешни тој не сака да ги работи. Љубителите на седмата уметност сепак ќе може да уживаат во филмските мајстории на Линч кој го режира продолжението на култната серија "Twin peaks", која премиерно ќе почне да се прикажува овој месец. Исто така Линч работи на документарецот посветен на неговиот уметнички живот.
| | веќе видена | слични

Американскиот режисер Дејвид Линч, автор на филмските хитови како „Син сомот“, „Мулхоланд драјв“, за „Сандеј морнинг хералд“ изјавил дека повеќе нема да снима филмови. - Работите многу се изменија. Голем број на филмови што може да се сметаат за квалитетни не успеаја да остварат солидна заработка на кино благајните, а филмови кои се покажаа успешни, не се она што сакам да го работам - изјавил режисерот. На прашање дали неговото најскоро, најголемо остварување од 2006 година (Inland Empire) e воедно и негов последен филм, Линч одговорил „да“. Сепак, љубителите на опусот на славниот режисер ќе може да уживаат во продолжението на серијата „Твин пикс“, која на 21 мај се враќа на малите екрани, по 16 години пауза.
| | веќе видена | слични

Останато

Еквадорски судија наложи поранешниот министер за надворешни работи, Рикардо Патино, познат поддржувач на основачот на „Викиликс“, Џулијан Асанж, да биде уапсен ...
сите 138 | | | веќе видена

Општина Струга е држава во мало. Има долга традиција на различни вери и етнички заедници, но соживотот секогаш бил по мерка. Вака ја замислувам и нашата земја, ...
сите 302 | | | веќе видена

Огромна е посетеноста на завршинот митинг од претседателската кампања на ВМРО-ДПМНЕ, кој вечерва се одржува во Штип. Пред штипјани се обраќа кандидатката за ...
сите 291 | | | веќе видена

„Вечната власт“ кај албанскиот електорат, Демократската унија за интеграција-ДУИ има од што да стpaвува. Вчерашниот митинг во Тетово за промоција на кандидатот ...
сите 138 | | | веќе видена

Од прогласувањето на епидемијата на мали сипаници во Скопје на 2 јануари, по повеќе од четири месеци прогласена е и епидемија на територијата на целата држава. ...
сите 326 | | | веќе видена

До понеделник ќе преовладува стабилно и потопло време со умерена облачност. Денес ќе дува умерен до засилен северен ветер. Нови локални врнежи од дожд ќе има ...
сите 172 | | | веќе видена

Кандидатот за претседател на Македонија Гордана Сиљановска Давкова својата изборна програма ја претстави пред граѓаните на Валандово. Според нејзе иако СДСМ и ...
сите 157 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Дејвид Линч веќе никогаш нема да снима филмови

Од:
До кого (е-маил):
Порака: