Шилегов:Откако сум градоначалник не се котат кучиња-скитници


3 копии

На седницата за советнички прашања, советничката од ВМРО-ДПМНЕ Светлана Колариќ го праша градоначалникот Шилегов зошто не се превзема ништо конкретно за решавање на проблемот со кучињата скитници во градот, објави Курир.мк Таа праша и дали ќе профункционира „Вардариште“. Шилегов изјави дека заловиштето „Вардариште“ било минато и не планира позначајна ревитализација, туку дека ќе се обезбедело нов пристап во решавањето на проблемот. Но, Шилегов истакна и дека проблемот не бил толку голем бидејќи кучињата и не се котеле до толку додека тој е градоначалник. Тој не ја објасни причината и од каде му е ова сознание.
| | веќе видена | слични
2 копии

МИА) – Жителка на село Теарце изутрината во полиција пријавила дека додека се движела пеш по локалниот пат во селото Лешок кон регионалниот пат Тетово-Јажинце била касната од две кучиња, при што се здобила со телесни повреди. МВР информира дека С.И. (53) побарала лекарска помош во Медицинскиот центар во Тетово.
| | веќе видена | слични

Поради непослушност, сопственикот на овие две кучиња ги ставил под казна. Тој ги затворил во кутија за миленици за да ја научат својата лекција, но на нивна помош дотрча мачката. Таа успеа да ја отвори кутијата и да ги ослободи своите другари.
| | веќе видена | слични

Изминативе неколку месеци сведоци сме дека околу 70-тина граѓани се каснати од кучиња, рече советничката од редовите на ВМРО-ДПМНЕ, Светлана Колариќ. Според неа цената што треба да ја плати градот Скопје врз основ на судски пресуди е навистина голема и треба да се плати затоа што никој не е должен да шета во градот и да биде искасан. - Работите се излезени тотално од контрола. Сметам дека веднаш треба да се направи план и да се превземат итни мерки да се види дали Вардариште функционира во полн капацитет, дали возилото во Вардариште функционира, колку дневно се врши кастрација на кучиња, колку кучиња се згрижуваат и колку кучиња повторно завршуваат на улица, вели Колариќ. Таа додава додека дека градоначалникот на Скопје како водач на останатите скопски градоначалници од локалните општини треба да види до каде се нивните стратегии во однос на овој проблем. - Мој предлог е Вардариште да се даде како јавно приватно партнерство со невладините организации, кои што сметам дека ќе дадат голем допринос за решавањето ...
| | веќе видена | слични

Повторно напад од страна на кучиња. 53 годишна жена од село Лешок пријавила дека утринава околу 5:20 часот била касната од страна на две кучиња додека се движела по локалниот пат. Таа се здобила со телесни повреди и побарала лекарска помош во Медицинскиот центар во Тетово. Продолжува проблемот со кучињата скитници, а за тој проблем Шилегов изјави дека заловиштето „Вардариште“ било минато и не планира позначајна ревитализација, туку дека ќе се обезбедело нов пристап во решавањето на проблемот. Каков ќе биде тој нов пристап во решавање на овој проблем кое треба да биде на ниво на држава останува да видиме, а до тогаш да внимаваме.
| | веќе видена | слични

Останато

* РУСКОВСКА: Во понеделник очекувам вештачењето на телефонот на Катица да биде готово Јавнотото обвинителство за гонење на организиран криминал и корупција во ...
сите 116 | | | веќе видена

Извори од СЈО за КОД велат дека најмалку два пати Бојан Јовановски ја посетил Катица Јанева во нејзината канцеларија во СЈО.Снимките предадени во ...
сите 396 | | | веќе видена

Рожер Федерер на болен начин го загуби неделното финале со Новак Ѓоковиќ на Вимблдон, но од друга страна пак, импресионираше со тенисот кој го прикажа во ...
сите 250 | | | веќе видена

Британскиот министер за надворешни работи, Џереми Хант, денеска изјави дека инцидентот со нафтениот танкер во Ормускиот проток може да биде знак дека Иран ...
сите 221 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Шилегов:Откако сум градоначалник не се котат кучиња-скитници

Од:
До кого (е-маил):
Порака: