На жителите од Оровил им е дозволено да си заминат дома


10 копии

Наредбата за евакуација на 188.000 жители кои живеат во близина на браната Оровил, во САД е укината вчера затоа што опасноста помина. Наредбата за опомена е ...
| | веќе видена | слични

Сем Лајон (38) вели дека понекогаш се чувствува како бегалец во сопствената држава, САД, откако тој и неговото семејство беа евакуирани во неделата, поради ...
| | веќе видена | слични

Поради огромните поплави предизвикани од обилните дождови во последно време, испуштани биле 3.000 кубни метри или три милиони литри вода во секунда, па нивото ...
| | веќе видена | слични

Евакуираните жители веќе можат да се вратат во своите домови, изјави на прес-конференција шерифот на округот Бут, Кори Ханиа. Претставници на службата за ...
| | веќе видена | слични
2 копии

Нивото на браната Оровил во северна Калифорнија, опадна и денес, со тоа е намален ризикот од неговото попуштање и излевање на вода. Нивото на ...
| | веќе видена | слични

Калифорниските власти ја испуштаат водата од вештачкото езеро за да го намалат притисокот врз оштетениот преливник на браната, што се заканува врз јавната ...
| | веќе видена | слични
повеќе

Останато

„Транспаренси Интернешнел“ – Македонија и Центарот за економски развој (ЦЕР) бараат од Собранието да донесе измени во Законот за пратеници и да усвои Законик ...
сите 214 | | | веќе видена

3 новороденчиња родени од една мајка вчера починале на скопската клиника за Гинекологија, еден ден по нивото раѓање. Според информациите на Алфа мајката на ...
сите 52 | | | веќе видена

Последната епизода на балканскиот серијал „Позориште у региону” на повлекување дипломати е омаж на третманот на Белград, кој го користи Скопје како последно ...
сите 367 | | | веќе видена

Кабинетот на претседателот на РМ, Ѓорге Иванов, одговори на реакцијата на Министерството за одбрана на неговиот говор на прославата на Денот на Армијата. ...
сите 138 | | | веќе видена

Кабинетот на Претседателот на Република Македонија Ѓорге Иванов вечерва испрати реакција во врска со изјавата на Горан Живаљевиќ, дадена за српската новинска ...
сите 47 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

На жителите од Оровил им е дозволено да си заминат дома

Од:
До кого (е-маил):
Порака: