`Fucking` оди во историјата…

Мештаните на малото австриско гратче кое за нивна несреќа на англиски јазик има и повеќе од необично значење, неделава конечно ќе имаат можност да гласаат за негова промена. Инаку мирното место стана глобален феномен и место каде често навраќаат туристи од цел свет, но кои во очите на мештаните се само "сеирџии" кои се исмејуваат со името на нивното гратче. Градоначалникот на Факинг, Франц Менди изјави дека многу често им ги крадат таблите кои стојат на влезот од градчето, а дека исмејувањето на нивна сметка трае многу години наназад и веќе неможат да го поднесат. Дека името им носело повеќе непријатности отколку добро, покажува и првиот неуспешен обид за негова смена на референдум кој се одржал уште во 1996 година. Тогаш гордите мештани не дозволиле некој да им го смени името поради англиското значење, но овојпат, а особено со интернет глобализацијата, притисокот веројатно станал неподнослив, па за очекување е дека "Факинг" ќе оди во историјата, а како можно ново име се споменува Фагинг (Fugging).
| | веќе видена | слични

Едно село во Австрија со прилично чудно име конечно ќе го промени своето име поради разните шеги на сметка на ова село. Мештаните на селото Факинг во Австрија оваа недела ќе гласаат за промена на името на нивното село. Началникот на Факинг, Франц Мајндл изјавил дека често се случувало луѓето да крадат сообраќајни знаци со името на селото. Една од опциите е селото да се вика Фагинг.
| | веќе видена | слични

Австриското гратче со име Fucking не сака да го менува името Гратчето на територијата на австриската покраина Горна Австрија – Fucking, поради своето име кое на англиски јазик има вулгарно значење, постојано е предмет на дискусии за потребата ова населено место да си го смени името. Името на гратчето, кое на англиски јазик значи сексуален чин, често се користи за потсмев на жителите од тоа место во Австрија. Од Fucking неколкупати биле украдени таблите со името на населеното место, а било забележано дека и случјни минувачи се сликале пред овие табли во ескплицитни сексуални пози. Градоначалникот на Тасдорг, кој е надлежен и за гратчето Fucking, Френц Мајндл изјави за австриската новинска агенција АПА дека се уште не го ставил на дневен ред барањето за промена на името на тоа гратче. „Оваа дискусија ја имавме пред неколку години“, објасни тој коментирајќи го извештајот на австриската државна телевизија ОРФ според која граѓаните на тоа гратче наводно сакаат да го сменат името. „Ако граѓаните тоа го ...
| | веќе видена | слични

Жителите на градчето Факинг (Fucking) кое се наоѓа во Австрија, оваа недела ќе одлучуваат за промена на името на местото во кое што живеат... Капката која ја прелила чашата и ги натерала жителите да организираат референдум, е големиот број на шеговити повици од разни делови од светот, на сметка на името на нивниот град. Градоначалникот Франк Меиндл изјавил дека често пати луѓето ги крадат сообраќајните знаци со името на градот. Исмејувањето на сметка на името е нешто што веќе неколку години ја прати оваа заедница, па во 1996 година жителите гласале за промена на името, но сепак одлучиле да го задржат. Една од опциите за промена на името е во Фагинг (Fugging).
| | веќе видена | слични

Останато

„Апелацискиот суд мора да се издигне над политичкиот притисок и нарачани притвори мотивирани само и само од политичкиот прогон кој што се спроведува врз ...
сите 427 | | | веќе видена

СДСМ е единствената партија во Европа која ја води лице, три пати аболицирано за тежок криминал и злоупотребувајќи ја моќта и институциите наредува политички ...
сите 260 | | | веќе видена

Во Хрватска попладнево е издадено црвено предупредување од Државниот хидрометеоролошки завод за следните два дена, кога се очекуваат вистински зимски услови и ...
сите 285 | | | веќе видена

Синоќешниот протест пред Собранието против уставните измени за малку не ескалираше во насилство. Како што се чини ниту самите противници на овие измени, не ...
сите 84 | | | веќе видена

Претседателот на Србија, Александар Вучиќ, вечерва изјави дека поранешниот премиер на Република Македонија, Никола Груевски од Македонија се упатил кон ...
сите 291 | | | веќе видена

Во Студенчишкиот канал во Охрид каде денес поради недостаток на вода и кислород се гушат тони плашица, попладнево почна спасувањето на рибата. btr „Ние веднаш ...
сите 31 | | | веќе видена

Предлог Буџетот за 2019 предложен од Владата предводена од СДСМ е развоен и обезбедува повеќе пари кај граѓаните, поголема социјална еднаквост и подобра ...
сите 231 | | | веќе видена

На синоќешниот говор во Гостивар, лидерот на ВМРО-ДПМНЕ , Христијан Мицкоски го обвини премиерот Зоран Заев дека води политички терор против опозицијата. Тој ...
сите 259 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

`Fucking` оди во историјата…

Од:
До кого (е-маил):
Порака: