Житариците - добри за мозокот

Житариците се најздрав избор за почеток на денот. Познато е дека житариците се богати со растителни влакна, со железо, витамини, минерали, а сиромашни со масти, холестерол и шеќер. Научниците заклучиле дека луѓето кои јадат житарици имат општо подобра исхрана, бидејќи пијат повеќе млеко, јадат помалку масна храна, помалку шеќер, леб и пијат помалку газирани сокови. Тие генерално имаат и помал ризик да заболат од разни болести, вклучувајќи ги тука и малигните заболувања. Сега, новото истражување на научниците од „King's College“ во Лондон покажало дека јадењето на житарици за појадок е добро и за мозокот. Имено, научниците утврделе дека јадењето на житарици двојно го намалува падот на менталните способности во текот на денот. Појадокот не само што е најважен оброк во денот, туку е многу важно и што се јаде а појадок. Истражувањето го спровеле на група ученици кои за појадок јаделе житарици во период од 4 дена и ги споредиле нивните резултати со деца кои консумирале пијалоци на база на гликоза или воопшто не ...
| | веќе видена | слични

Останато

Зошто Европа? – поради пристојна, средена, правна, држава која функционира, напредување во кариерата врз основа на заслуги, а не врз принципот на лојалност, ...
сите 127 | | | веќе видена

Надлежен јавен обвинител од Основното јавно обвинителство Струга донесе Наредба за спроведување истражна постапка против две лица за сторено кривично дело ...
сите 138 | | | веќе видена

Мобилните телефони веќе подолг период се работа на престиж, во редици се чека на нови модели на iPhone, но што е со оние кои се евтини. Нивни корисници ...
сите 53 | | | веќе видена

Пред странските функционери што доаѓаат во Македонија пред референдумот, ВМРО-ДПМНЕ го кажува својот став, вели потпретседателот на партијата, Александар ...
сите 87 | | | веќе видена

Ричард Хендрикс е нашиот најкорисен играч во досегашниот дел од претквалификациите. Барем ако се мери, се зема в предвид оној индекс кој вели дека Американецот ...
сите 82 | | | веќе видена

Eвроатлантската иднина на државата, актуелните политички случувања во државата, како и претстојниот референдум беа темите на кои денеска претседателот на ...
сите 210 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Житариците - добри за мозокот

Од:
До кого (е-маил):
Порака: