Груевски и Ахмети се договорија

Многу скоро, до крајот на неделава велат извори од ДУИ, мандатарот Никола Груевски до Собранието ќе го достави персоналниот состав на новиот владин кабинет и програмата за работа. Дефинитивно ДУИ добива две вицепремиерски места и две пратенички. Директорски места во Дирекцијата за странски инвестиции, втор директор во Фондот за здравство. Со персоналниот состав се уште не се докрај прецизирани решенијата. Договорено е хашките случаи да се затворат со автентично толкување во Собранието. Министрите на пратеничките прашања ќе може да одговараат и на албански јазик. Но, нема да биде задолжителен бадентер во Уставниот суд и Судскиот совет. Од политичките барања прецизиран е и дел од употребата не знамињата.Спикерот Велјаноски сега има 15 дена да ја закаже седницата за избор на влада, но според најавите таа ќе се случи порано.
| | веќе видена | слични

Парламентарциите од опозицијата и власта на денешната собраниска комсиија за политички систем и односи меѓу заедниците се судрија за Предлог законот за употреба на албанскиот јазик. Опозицијата смета дека со предлог измените кои се поднесени од владејачката ДУИ се врши груба повреда на Охридскиот рамковен договор и повреда на Уставот. Побараа измените да не се носат по скратена постапка, туку да одат во редовна процедура, претходно за нив да има јавна расправа, а потоа тие да бидат донесени со консензус. „Вие правите распродажба со македоснкиот национален идентитет. Седнале на маса вашите партиски лидери, а вас ве пуштиле да горите во оваа жешка атмосфера“, рече пратеничката Весна Бендевска од СДСМ, обраќајќи им се на нејзините колеги од власта. На тоа беше образложено дека со ваквото законско решение власта сакала да овозможи пологична комуникација меѓу министрите и пратениците Албанци на седницата за пратенички прашања. Претседателот на комисијата, Илија Китаноски дообјасни дека министрите од албанската ...
| | веќе видена | слични

Пратениците на ДУИ предложија измени на законот за употреба на јазиците по скратена постапка, без дебата- сите функционери Албанци избрани од собранието да можат во законодавниот дом да говорат на својот мајчин јазик. СДСМ обвини дека се крши рамковниот договор и дека се предлага законско решение што не е договорено во документот од 2001 – та. СДСМ предложи амандман со кој, како и досега, само пратениците Албанци во парламентот ќе можат да говорат на мајчин јазик. Реагираат од дуи. Со проширената употреба на албанскиот во парламентот не го браните идентитетот – им порача Бендевска на колегите од ВМРО-ДПМНЕ. Во собранието се дебатира и за измените на законот за употреба на знамињата и автентичното толкување на законот за амнестија.
| | веќе видена | слични

Составот на новата влада, договорените коалициски закони во Собранието, „освојувањето“ на Советот за радиодифузија, дел од темите во дневниот печат. Во последниве денови малку се размрда домашната политичка сцена со информациите за тоа дека Груевски и Ахмети конечно постигнале договор за составот на новата влада и за тоа кои луѓе од двете партии ќе ги заземат ресорите во Кабинетот. ,,Утрински,, најавува дека Груевски денеска, четврток, ќе го објавел составот на владата, а во истовреме дава опширен преглед на собраниската седница во средата кога пред пратениците се најдоа законите, всушност дел од договорот помеѓу двајцата коалициони партнери уште пред да биде формирана и избрана новата влада. И дека СДСМ ќе поднесе кривични пријави за фалсификат и за злоупотреба на службената должност против Велјаноски поради тоа што ВМРО-ДПМНЕ го злоупотребува вакуум-периодот до изборот на новата влада на мала врата да се протнат законски измени кои се дел од јулскиот договор Груевски-Ахмети, и кои претставуваат менување ...
| | веќе видена | слични

Членовите на собраниската Комисија за политички систем и односи меѓу заедниците и на Законодавно - правната комисија денеска дебатираа за измените на Законот за употреба на јазикот што го зборуваат најмалку 20 отсто од граѓаните во Република Македонија и во единиците на локалната самоуправа, по скратена постапка поднесен од пратеници од ДУИ. Со измените пратеник, избран или именуван функционер од Собранието на Република Македонија, кој зборува јазик различен од македонскиот јазик, а кој го зборуваат најмалку 20 отсто од граѓаните, на седница на Собранието и на седница на работното тело може да зборува на тој јазик. Пратениците од СДСМ на Комисијата за политички систем се изјаснија дека се против овие измени и поднесоа амандман за негово бришење. Радмила Шекеринска обвини дека ова е спротивно на Охридскиот рамковен договор, со кој во Анексот Б се предвидува да се зборува на албански јазик само во Собранието и во неговите работни тела. - Од утре ваша ќе биде одгвоорноста што се крши Охридскиот договор, но ...
| | веќе видена | слични

Се комплетира првиот ешалон на мандатарот Груевски. Никола Тодоров седнува во фотелјата на Бујар Османи. Ќе го води ресорот здравство. А aмбасадорот во Брисел Никола Поповски како што веќе објави Канал 5 отсега ќе ја води македонската дипломатија. Гордана Јанкуловска останува прва полицајка, Зоран Ставревски и понатаму ќе го води ресорот финансии. Истата позиција – вицепремиерска за економски прашања и за Владимир Пешевски. Елизабета Канчевска Милевска ќе ја води култура. Второто име кое ќе ротира е Фатмир Бесими, од министер за економија сега ќе го води Министерството за одбрана. Пратеничката Теута Арифи ќе го води секретаријатот за евроинтеграции, Муса Џафери вицепремиер за рамковен, екологија Абдулаќим Адеми. Министер за правда ќе биде досегашниот градоначалник на Сарај Блерим Беџети, министер за економија ќе биде анонимниот Ваљон Сарачини, кој работи во администрацијата на Американскиот колеџ. Додека СДСМ го критикува Груевски дека направил премногу отстапки во договорот со Ахмети за ...
| | веќе видена | слични

Милчо Велески Груевски и Ахмети постигнаа договор за формирање на владиниот кабинет. Иако дел од медиумите шпекулираа, извесно е дека двајцата лидери нема да потпишат договор за формирање Влада. Она што е договорено меѓу најголемите партии во македонскиот и во албанскиот блок е во рамките на Уставот и на законите. Според аналитичарите, не држат тврдењата на опозицијата дека со предложените закони за употребата на јазикот, за знамињата и хашките случаи, Груевски наводно ги предал националните интереси. Ова за “Курир“, го потврдува и политикологот Слободан Чашуле, којшто смета дека со договорот меѓу ВМРО-ДПМНЕ и ДУИ не се крши законот. Според него, не се точни тврдењата на СДСМ дека со политички договор се менува Уставот и Рамковниот договор. Социјалдемократите не треба да заборават дека токму нивниот кандидат за претседател Љубомир Фрчкоски беше негов креатор. Конечно СДСМ треба да ја преземе одговорноста и да престане со опструкциите, претставувајќи се како спасител на македонскиот народ. ...
| | веќе видена | слични

Медиумите на албански јазик во пишувањата за договорот помеѓу Никола Груевски и Али Ахмети за новиот владин состав ги поткрепуваат тезите дека премиерот Груевски направи добар договор за државните интереси. Разговорите помеѓу коалиционите партнери веќе завршија и се оди во корист на македонската партија, писмен договор нема исто така нема ни значителни директорски места. Директорските места во МВР, УЈП и Царина остануваат кај ДПМНЕ. ДУИ ќе води со Фондот за патишта, шумска полиција, како и ќе имаат едно директорско место во ФЗО. Не помина ниту барањето на ДУИ за регулирање на статусот на ОНА додека за хашките случаи и меѓународниот фактор се договориле за нивната автентичност. Јазикот нема да биде каков втор официјален како што бараа ДУИ туку една вистинска мешаница. Претседателот на собранието нема да може да збори на албански јазик, албанските министри можат да се обратат на нивниот јазик ако пратениците им се обратат на албански. Не помина ниту барањето на ДУИ судиите во официјалното комуницирање да го ...
| | веќе видена | слични

За разлика од пратеникот, министерот е политичка фигура, поради што нецелисходно е албанските функционери во извршната власт да зборуваат на мајчиниот јазик. Вака пратениците од опозицискиот СДСМ, на денешната парламентарна Комисија за политички систем и односи меѓу заедниците, се спротиставија на измените на Законот за употреба на јазикот што го зборуваат најмалку 20 отсто од граѓаните, по скратена постапка поднесен од пратеници од ДУИ. - Од утре сите ќе живееме во држава во која Охридскиот Рамковен договор секој ќе може да го проблематизира и по потреба да го отвара. Ќе се јави политички интерес кај една партија. Ќе дојде денеска ДУИ, утре ќе дојде ДПА, задутре колегите кои сега немаат пратеничка група, но застапени се во Парламентот... И секој ќе си избере параграф од договорот кој ќе сака да го ревидира - рече Радмила Шеќеринска од СДСМ, додавајќи дека владата ќе биде одговорна за кршењето на овој договор. Отфрлувајќи ги овие тези, Александар Николовски од ВМРО-ДПМНЕ истакна дека албанскиот јазик ќе се ...
| | веќе видена | слични

Жешко беше денеска и во собраниските комисии. На дневен ред беа законите за употребата на јазиците и знамињата. Опозицијата жестоко се противи на овие измени кои според нив, се дел од пазарот меѓу Груевски и... Жешко беше денеска и во собраниските комисии. На дневен ред беа законите за употребата на јазиците и знамињата. Опозицијата жестоко се противи на овие измени кои според нив, се дел од пазарот меѓу Груевски и Ахмети за подобри фотељи во новата владина коалиција.
| | веќе видена | слични
повеќе

Останато

Пред пратениците следната недела во Собранието ќе се најде новиот текст на законот за Јавно обвинителство, со кој Специјалното јавно обвинителство ќе се ...
сите 165 | | | веќе видена

Јавното обвинителство за организиран криминал во куса изјава за „Република“ демантира дека за специјалната јавна обвинителка Катица Јанева е издадена наредба ...
сите 225 | | | веќе видена

Откако го освои Вимблдон, најдобриот светски тенисер, Новак Ѓоковиќ, со семејството дојде на летување во Хрватска. Тој пред неколку дена стигна на Корчула, па ...
сите 245 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Груевски и Ахмети се договорија

Од:
До кого (е-маил):
Порака: