Времето денеска: Облачно со повремен дожд


2 копии

Времето во Македонија ќе биде облачно со повремени врнежи од дожд кои наместа особено во западните и југозападните делови повторно ќе бидат обилни и проследени со грмежи и со засилен ветер, а се очекува да наврнат над 30 литри на квадратен метар. Температурата ќе се движи од 15 до 22 степена. Во Скопје времето ќе биде претежно облачно со повремени врнежи од дожд, а ќе дува и умерен до засилен ветер од југоисточен правец. Температурата ќе достигне до 20 степени.
| | веќе видена | слични
7 копии

Во текот на оваа работна недела се очекува температура која ќе биде над просекот за овој дел од годината. Според Метеопро, ќе биде претежно сончево и сосема малку ветровито. Температурата ќе бележи пораст од ден на ден. Во вторник, максималната температура ќе има вредности до околу 31 С . Се до петок се очекува пораст на температурата во просек за околу два степена на ден, па во петок веќе би требало да ја надминеме границата од 35 Целзиусови степени во делови од Повардарието, а во останатите низини низ земјава се очекува максимална температура помеѓу 30 Целзиусови степени и 35 Целзиусови степени.
| | веќе видена | слични
32 копии

Времето во Македонија денеска ќе биде сончево со мала локална облачност. Ќе дува слаб, а на повисоките места и на планините умерен југоисточен ветер. Температурата ќе се движи од 7 до 16, а дневната од 24 до 30 степени. Во Скопје времето ќе биде сончево со слаб ветер од југоисточен правец. Температурата ќе достигне до 28 степени.
| | веќе видена | слични
12 копии

Метеоролозите за во понеделник во Македонија најавуваат сончево и релативно топло со мала до умерена локална облачност и слаб југоисточен ветер. По одделни котлини има услови за појава на слаба утринска магла.сончево време со слаб до умерен ветер од југоисточен правец. УВ индексот ќе изнесува 6. Минималната температура ќе се движи од седум до 16 степени, а максималната ќе биде во интервал од 21 до 31 степени. Во Скопје времето ќе биде сончево со слаб југоисточен ветар. Утринската температура ќе се спушти до 12 степени, а дневната ќе достигне 29 степени. Во наредните денови времето ќе биде претежно сончево и топло.
| | веќе видена | слични
3 копии

Земјава повторно е под влијание на топол воздушен бран што до крајот на неделава ќе донесе и повисоки дневни температури и до 35 степени Утрово во цела Македонија е ведро, а најниската дневна температура беше измерена во Берово и Маврово – 7 Целзиусови степени. Денеска максималната дневна температура ќе биде во Скопје 28 степени, во Тетово 27, Гостивар 25, Маврово 20, Дебар 25, Куманово 27, Штип 28, Крива Паланка и Велес 26, Берово 23, Струмица и Кавадарци 29, Дојран, Гевгелија и Демир Капија 30, Охрид 25, Претор 26, Битола 27, Крушево 21, Прилеп 26... И наредните денови времето ќе биде сончево и топло, а во четврток и петок се очекуваат температури и до 34 степени.
| | веќе видена | слични

Охриѓани и туристите кои во овој период од годината престојуваат во Охрид деновиве го користат сончевото и топло време за одмарање на плажите. Освен на плажите од крајбрежјето, викендов имаше септемвриско сончање и капење и на охридскиот кеј. Според прогнозите на метеролозите и во текот на оваа седмица се очекува температура која што ќе биде над просекот за овој дел од годината. Ќе имаме претежно сончево време, а температурата ќе бележи пораст од ден на ден. Во вторник максималната температура ќе биде до 31 степен во повардарскиот регион, до 30 степени во Пелагонија и до 28 степени во Охридско-преспанскиот крај. До петок се очекува пораст на температурата во просек за околу 2 степена на ден, па во петок во делови од Македонија се очекува да бидат измерени температури над 35 степени.
| | веќе видена | слични
2 копии

Во текот на оваа работна недела се очекува температура која што ќе биде над просекот за овој дел од годината. Во однос на типот на времето кој што се очекува нема потреба од многу зборови, едноставно претежно сончево и сосема малку ветровито е доволен опис на очекуваната состојба, пишува специјализираниот портал за временска прогноза Метеопро.мк Температурата ќе бележи пораст од ден на ден. Во вторник максималната температура ќе има вредности околу 31°С во повардарскиот регион и низините во источниот крај, до 30°С во Пелагонија и околу 28°С во охридско-преспанскиот крај. Се до петок се очекува пораст на температурата во просек за околу 2°С на ден, па во петок веќе би требало да ја надминеме „границата“ од 35°С во делови од повардарието, а во останатите низини низ земјава се очекува максимална температура помеѓу 30°С и 35°С. Треба да се напомене дека овој топлотен бран нема да биде„силен“ како оној на почетокот од месецов и дека нема веројатност за нови септемвриски температурни рекорди.
| | веќе видена | слични
4 копии

Во понеделник во раните утрински часови постојат услови за појава на слаба магла. Во текот на денот ќе биде сончево и потопло. Ќе дува доумерен слаб јужен и југоисточен ветер, додека пак во западните предели ќе дува доумерен слаб југозападен и западен ветер. Утринските температури ќе се движат од 6 до 16 степени, додека пак максималните дневни температури ќе достигнат до 23 односно до 32 степени. УВ индексот ќе има вредност 6. Во Скопје во понеделник по свежото утро, во текот на денот ќе биде сончево и потопло. Слаб југоисточен ветер. Утринската температура од 11 степени, а максималната дневна ќе достигне до 30 степени. УВ индексот ќе има вредност 6. Продолжува сончевото и топло време во текот на целата работна недела со температури кои што се карактеристични за овој период од годината. Во вторник и среда утринските температури од 9 до 19 степени, а максималните дневни ќе достигнат до 25 односно до 35 степени. Во четрвток максималните температури ќе достигнат до 26 односно до 35 степени, а во петок од ...
| | веќе видена | слични

Полека ни се враќа летото. Утрово е посвежо, но од утре се најавува пораст на температурите. Времето во Република Македонија претпладне ќе биде сончево со мала локална облачност. Ќе дува слаб, а на повисоките места и на планините умерен југоисточен ветер. Утринската температура во земјава ќе биде во интервал од 7 до 16, а дневната од 24 до 30 степени. УВ индексот ќе изнесува 6. Во Скопје времето ќе биде сончево со слаб ветер од југоисточен правец. Утринската температура ќе се спушти до 12, а дневната ќе достигне до 28 степени. Ова се моменталните температури: Оцени ја веста
| | веќе видена | слични
4 копии

Понеделник ќе биде метеоролошки речиси идентичен со недела. Останува сончевото и релативно топло време, со сосема слаб ветер. Повторно очекуваме максимална температура околу 30°С во јужниот тек на Вардар иоколу 28°С во северниот тек. Околу 26°С се очекуваат во Пелагонија и до 25°С во охридско-преспанскиот крај
| | веќе видена | слични
повеќе

Останато

Со состојбата во Република Македонија е загрижувачка. Имаме политичко уназадување, правен хаос, девастирана и упропастена економија, здравствен систем кој не ...
сите 153 | | | веќе видена

Екс министерот за транспорт и врски, Миле Јанакиески и екс секретарот на Владата, Кирил Божиновски денеска во раните утрински часови се најдоа зад решетки. ...
сите 148 | | | веќе видена

„Зоран Заев и Оливер Спасовски знаеја дека Никола Груевски не е во партискиот штаб на ВМРО-ДПМНЕ, но одлучија да претресуваат и заплашуваат партиски членови и ...
сите 160 | | | веќе видена

Кривичниот совет на Основен суд Скопје 1 на денешната јавна седница ги одби жалбите на одбраната и ги потврди решенијата на судијата на претходна постапка за ...
сите 301 | | | веќе видена

Сопругата на Претседателот на Република Македонија, г-ѓа Маја Иванова присуствуваше на приемот што во Париз го приреди првата дама на Франција, г-ѓа Брижит ...
сите 175 | | | веќе видена

Кризниот штаб против промена на Уставот, распуштање на Собранието и распишување избори „Македонија-блокира“ и Координативното тело на дијаспората во Европа ...
сите 91 | | | веќе видена

Министерството за правда ја почна постапката за екстрадиција на бегалецот Никола Груевски од Унгарија во Македонија. Премиерот Зоран Заев изрази уверување дека ...
сите 112 | | | веќе видена

Веднаш штом Судот го донесе решението за меѓународна потерница, МВР ја распиша и го извести Интерпол, соопшти министерот за внатрешни работи Оливер Спасовски ...
сите 29 | | | веќе видена

Пратениците од Беса на Билал Касами бараат одговорност од надлежните институции за бегството на поранешниот премиер Никола Груевски во Унгарија, како и одговор ...
сите 313 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Времето денеска: Облачно со повремен дожд

Од:
До кого (е-маил):
Порака: